Шлях додому: як українці шукають квиток на волю на окупованих землях?

Семаковська Тетяна 12:33, 19 Січня 2023

bee21c5 mariupol690 59ac6Чимало наших громадян, на жаль, опинилися під тимчасовою окупацією, ми вже розповідали історію пані Олени, яка вивезла свою маму з-під російської окупації. Сьогодні ділимося способами виїхати з тимчасової окупації, які дізнавалось медіа “Громадське”.

Українці, які все-таки наважувалися втекти з-під російської окупації мали знайти гроші, перевізника або спосіб виїхати безплатно. Крім того, витримати принизливу «фільтрацію» російських спецслужб, а далі подолати довгий шлях додому. Він може зайняти декілька днів, але буває що й до місяця.

Як виїздили з окупованої Харківщини?

Літом, 2022 року пані Людмила разом і двома синами-підлітками прийняла рішення виїздити з окупованого селища Печеніги, що на Харківщині. Останньою краплею стало те, що з’явилися чутки, що чоловіками з України, окупанти хочуть поповнювати свою армію:

«Я сиділа до останнього — і бомбили, і чого тільки не було. Злякалася, що малого відправлять воювати з холостим автоматом. Багатьох 16-річних завертали…Я пішла нахрапом: у пункті пропуску окупантів сказала, що виїжджати дозволив командир. “Який?” — Самий главний, кажу. Нас і пропустили»

Після цього, евакуаційним автобусом з українськими волонтерами сім’я виїхала до Харкова. Звідти дісталися до Польщі. Окупанти під час перевірки охочих виїхати, в українських чоловіків там забирали паспорти як гарантію того, що вони повернуться за документами.

Однак, документи можна відновити, тож згодом загарбники почали вимагати по 500 доларів. з особи. Якщо грошей не було люди були змушені виїжджати через росію.

Хто рятує українців?

318128072 152924610828007 3765578553258875417 n a6f35

Волонтери Rubikus. Фото: Фейсбук

В Польщі діє Rubikus — це європейська організація, яка допомагає українцям з окупованих територій виїздити до країн Європи через, Білорусь, Естонію, Латвію та ту ж росію. Волонтери тут працюють практично цілодобово. Заявку на виїзд можна подати на сайті або через телеграм-бот.

Чимало біженців потім повертаються до України, щоб стати вже проти ворога на фронті. У Rubikus підрахували, що для виїзду однієї людини з окупації в середньому потрібно 100 євро. Ці гроші йдуть на придбання квитків, нічліг, харчування тощо, фінансування відбувається закордонними донорами. 

Як виїхати з окупації?

Після того як люди залишають заявку на виїзд, з ними зв’язуються волонтери й домовляються про план дій. Спершу шукають спосіб дістатися росії. Зараз це робити все складніше. Виїзд можливий з приватними перевізниками або самотужки. Ціна може коливатися від 500 доларів до кордону з ЄС за особу і до 2000 доларів лише до кордону з росією.  Знайти ці кошти має сама людина.

«На жаль, ні ми, ні російські волонтери не можемо оплатити дорогу з окупації, — каже Агата Малєц. — А втім, можемо проконсультувати й порадити адекватного перевізника».

Як усе влаштовано в росії?

314383462 150837197703415 3970443232805619624 n b1014

Родина з Херсона, яка виїхала в росію, щоб потрапити в Європу. Фото: Фейсбук

У росії є волонтери, які допомагають українцям виїхати, але польське крило Rubikus знає їх лише за аватарками в телеграмі. Переважно, це люди з Москви й Санкт-Петербурга, Бєлгорода та інших міст. 

Приблизно 300 координаторів і багато волонтерів, які зустрічають, вивозять, розміщують українців, розв’язують логістичні завдання.

«Ми в росії нічого не оплачуємо, бо фізично не можемо цього зробити через санкції, — каже Агата Малєц. Їхні волонтери роблять усе власним коштом: платять за дорогу, харчування, проживання, утримання. У Польщі допомагає держава, є евакуаційні рейси, організації, котрі займаються переселенням або допомагають на місцях. Якщо ж росіяни хочуть винайняти готель для біженців, жодне Airbnb грант на це не дасть».

Попри тиск і небезпеку, російська влада неформально дозволяє виїздити українцям. Як припускають польські волонтери, це роблять, щоб українці не залишалися в росії та їх не довелося утримувати.

Читайте також: Найчастіші афери під час війни: як вберегтися

Як пройти «фільтрацію»?

2763630 e7e76

Окупанти. Фото: Фейсбук

Процедура фільтрації може бути різна, у декого просто перевірять документи, а до інших осіб можуть застосувати навіть жорстокі методи. Процедура найчастіше відбувалася у «фільтраційних таборах» у Новоазовському районі й Безіменному — це поблизу Маріуполя, хоч загалом подібних пунктів понад десяток. 

«Фільтрація» може тривати до трьох днів, після цього українця або пропустять, або завернуть додому, або — що найгірше — затримають. Аби не мати проблем, не можна демонструвати проукраїнські погляди, важливо мати «чистий» телефон — без патріотичного контенту, листувань, коментарів і лайків у соцмережах тощо.

Волонтери Rubikus наголошують, що під час «фільтрації» треба бути особливо уважними — остерігатися провокацій. 

Оптимальний варіант, щоб виїхати — якщо людина весь цей час просиділа в підвалі, нічого не знає і не чула, а до росії їде, «аби зупинитися в родичів, у яких є вода й опалення».

Фото: Tелеграм Андрющенко

Читайте також: «Потрібно скукожитись, пережити»: як художники деокупують Херсонщину

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Під Бахмутом Сили оборони взяли в полон зрадника зі Слов’янська

Микола Ситник 12:30, 15 Серпня 2023

Служба безпеки зібрала доказову базу на ще одного представника російських окупаційних угруповань, який воював проти України на Східному фронті. Бойовиком виявився мешканець Слов’янська. Військові контррозвідники СБУ спільно з Силами оборони взяли зрадника в полон під час контрнаступу поблизу Бахмута.

Про це повідомляє Служба безпеки України.

Незадовго до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну мешканець Слов’янська переїхав до Ставропольського краю. Правоохоронці встановили, що 24 червня 2022 року він добровільно підписав контракт на проходження військової служби у складі групи «Шторм-Z» 79-го мотострілецького полку зс рф.

Перебуваючи на посаді механіка-водія, фігурант брав активну участь у бойових діях проти Сил оборони в районі селища Берхівка Бахмутського району. Окрім того, для сповільнення контрнаступальних дій українських військ зрадник облаштовував ворожі блокпости та фортифікаційні укріплення навколо ворожих позицій. У липні 2023 року під час проведення контрнаступальних операцій українські захисники затримали бойовика. 

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили фігуранту про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Наразі він перебуває під вартою. Зловмиснику загрожує довічне позбавлення волі.

Читайте також: СБУ затримала російського агента, який хотів зірвати контратаки ЗСУ під Бахмутом

Нагадаємо, бахмутянин, який воював проти ЗСУ, проведе за ґратами 10 років.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Донецька обласна прокуратура

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Промо

ЗСУ продовжують рух на південному фланзі Бахмута, — Романенко

Микола Ситник 12:09, 15 Серпня 2023

Сили оборони продовжують наступальні операції поблизу Бахмута. За минулий тиждень ЗСУ звільнили 3 км² території на Бахмутському напрямку. Водночас окупанти прагнуть відновити втрачені позиції. Ворог стягнув під Бахмут велику кількість артилерії, дронів та особового складу.

Про це військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко розповів у інтерв’ю «24 Каналу».

Обстановка на флангах

Він зазначив, що росіянам, перекинувши резерви, вдалося зупинити просування Сил оборони на північних околицях Бахмута.

«Ворог перекинув резерви на північний фланг Бахмута й зупинив просування у районі Берхівки і Ягідного. Тому підрозділи ЗСУ перейшли до оборони, контратакують й ведуться такого роду бої», — повідомив військовий експерт.
Ситуація на північному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Генерал-лейтенант у відставці додав, що на південних околицях міста-фортеці українські воїни продовжують рух.

«На півдні Бахмута йде поступове, невелике просування, оскільки й туди противник перекинув свої резерви. Йдуть запеклі бої навколо Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки. У частину Кліщіївки наші війська вже зайшли, але повністю не звільнили. Зараз по цьому напрямку тривають запеклі бої. Ми ввели свої додаткові засоби. Йде напружена робота щодо подальшого просування», — підсумував Ігор Романенко.
Ситуація на південному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Читайте також: У Генштабі розповіли, де успішно наступають ЗСУ  

Нагадаємо, росіяни намагаються відбити втрачені позиції біля Кліщіївки.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Факти

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!