ICEYE та Starlink: як космічні технології допомагають перемагати окупантів в Україні

Семаковська Тетяна 18:14, 12 Квітня 2023

Космос e0bc3

Сучасні війни, як показав український приклад, відрізняються від того, що було раніше. Стрімкий розвиток технологій змушує змінюватися і військову сферу. Сьогодні неабияку роль на театрі військових дій відіграє космічна розвідка та швидкість обміну інформацією. Це зробило великий військовий конфлікт фактично прозорим і відкритим. Війна в Україні вже показала, наскільки важливим є космос. Редакція розбиралася, як за допомогою космічних технологій Україна та її союзники наближають таку бажану Перемогу.

Критична важливість космосу в сучасній війні

Війна в Україні продемонструвала всьому світові наскільки важливим є використання космосу для перемоги у військових конфліктах. Таку думку висловив очільник Космічних військ США генерал Ченс Зальцман.

Збройна агресія росії проти України підкреслила значення існуючих космічних технологій для безпеки й оборони Європи, виявила певні вразливості у цій сфері та підштовхнула ЄС до розробки оновленої стратегії із розвитку власних космічних спроможностей та підвищення стійкості критичної інфраструктури. Про це у власному блозі на сайті Європейської служби зовнішніх дій написав високий представник ЄС Жозеп Боррель.

В Україні сучасні технології внесли величезні зміни в характеристики війни. Використання супутникових знімків для бачення і визначення місцеперебування позицій ворога з космосу зробило війну в Україні, по суті, прозорою. Це сталося завдяки даним, отриманим як з дорогих, потужних геостаціонарних військових супутників, так і з дешевих комерційних низькоорбітальних супутників і безпілотників. Поєднання космічного потенціалу і поширених даних з відкритих джерел означає, що більше неможливо непомітно переміщати велику кількість військовослужбовців армії, флоту чи повітряних сил. російське вторгнення відстежувалося в найдрібніших деталях за кілька місяців до його початку і відстежується дотепер. Про це у колонці для The Economist написав британський генерал Річард Барронс.

Ново c9253Супутниковий знімок після удару ЗСУ по авіабазі рф в Новофедорівці. Фото: Maxar

Нещодавно країни-члени НАТО та Швеція підписали угоду про повний контроль над супутниками на орбіті Землі та постійний обмін розвідданими між собою. Серед підписантів: Велика Британія, Бельгія, Болгарія, Канада, Фінляндія, Франція, Греція, Угорщина, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Румунія, Іспанія, Туреччина, Швеція та США. Країни постійно обмінюватимуться даними розвідки, рекогносцирування та спостереження з супутників. Почасти цьому сприяло продовження конфлікту в Україні, який продемонстрував цінність дистанційного зондування з космосу для ведення бойових дій.

«Народний супутник» для ЗСУ замість «Байрактарів»

Влітку Фонд Сергія Притули придбав для ЗСУ супутник компанії ICEYE. Апарат дає змогу Силам оборони бачити війська рф і вдень, і вночі. 

Наприкінці червня минулого року волонтер Сергій Притула та блогер Ігор Лачен організували збір коштів на «народні байрактари». За кілька днів українці зібрали понад 600 мільйонів гривень. Однак, турецька компанія Baykar заявила, що надасть три безпілотники безкоштовно. Після цього Притула повідомив, що заощаджені кошти витратили на супутник для Збройних сил України.

crimeanbridgePR 84621Знімок стратегічного Кримського мосту, зроблений з народного супутника ICEYE. Фото: iceye.com

Не зовсім традиційний супутник. Як працює ICEYE?

Як відомо, іноземні партнери забезпечували Україну супутниковими знімками і раніше, але із певною затримкою. Власний супутник дає ширші можливості спостереження, зокрема, за необхідності вийти за межі території нашої країни. На відміну від традиційних супутників спостереження, супутники фінської компанії ICEYE можуть формувати зображення ділянок Землі з високою роздільною здатністю вдень, вночі та через хмари. Тобто цей супутник може знімати об’єкти на Землі за будь-якої погоди і у будь-який час доби.

Порівняння 81d4cПорівняння роздільної здатності російських супутників та супутника ICEYE (внизу). Yigal Levin/Ressentiment

Зйомка ведеться за допомогою синтезованої радіолокаційної апертури (SAR). Україна отримала можливість комбінувати дані оптичних супутників від партнерів та дані SAR. Це принципово збільшує нашу здатність виявляти та наносити ураження російським окупантам. Супутники з технологією SAR стають особливо актуальними восени та взимку, коли погана погода, хмарність чи сніг.

За словами міністра оборони Олексія Резнікова, дані надходять від аналітиків до бойових підрозділів дуже швидко. російським військовим буде складніше приховувати свої наміри, це ще більше ускладнить їхню логістику.

Які вже маємо результати?

У березні Головне управління розвідки МО України заявило, що за п’ять місяців використання ICEYE їхні співробітники провели космічну радіолокаційну розвідку майже 1000 районів розташування підрозділів окупантів. 

Розвідка 85e4b

Ворожа військова та спеціальна техніка, виявлена народним ICEYE. Фото: Головне управління розвідки МО України

Це допомогло виявити та знищити тисячі одиниць ворожої техніки. До слова, воєнна розвідка України почала використовувати «народний супутник» з 24 вересня 2022 року. Упродовж цього часу ресурс космічного апарата дозволив виявити 360 наметів у місцях розташування російської окупаційної армії, а також 7321 об’єкт ворожої військової та спеціальної техніки. 

Мова йде про:

  • 45 літаків;
  • 27 гелікоптерів;
  • шість ОТРК «Іскандер»;
  • 36 зенітно-ракетних комплексів «С300»;
  • 12 зенітно-ракетних комплексів «Панцирь С1»;
  • 11 радіолокаційних станцій;
  • 10 понтонних переправ.

Зазначається, що завдяки можливостям ICEYE значна частина з цього переліку знищена та відображена у щоденних зведеннях Генерального штабу ЗС України.

Розвідка 1 7bff9

Ворожа військова та спеціальна техніка, виявлена народним ICEYE. Фото: Головне управління розвідки МО України

Що таке Starlink?

Starlink — проєкт американської компанії SpaceX щодо розробки високопродуктивної супутникової платформи для виготовлення супутників зв’язку та запусків великої їх кількості у космос. Система надає доступ до широкосмугового інтернету у будь-якій точці планети.

26 лютого 2022 року, після вторгнення росії, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у Twitter закликав Ілона Маска надати Україні термінали і доступ до системи. 27 лютого Маск відповів, що доступ надано, а термінали вже в дорозі, і наступного дня до України прибула перша партія. 

Федоров f365b

Допис Михайла Федорова. Фото: скріншот

Маск 2ee3d

Допис Ілона Маска. Фото: скріншот

Перші термінали розподілили між Укрзалізницею, військовими, теробороною, територіальними громадами, а також використовували для потреб критичної інфраструктури, медицини, фінансів та енергетики.

Армія не може існувати без зв’язку

Як повідомляє команда професійних IT-журналістів Mezha.Media, Деякі військові аналітики вже зараз називають термінали від Маска одним із головних складових успіху української армії у першій та другій фазі війни. Без героїзму та професійних навичок українських військових «тарілки» були б марними. Але вони допомогли нашій армії діяти в рамках найбільш вигідної тактики проти сил противника, що переважають — злагоджено атакувати мобільними групами, вчасно відходити та миттєво обмінюватися інформацією про зміни на різних ділянках фронту. Армія без зв’язку — не армія. Тож малогабаритні та стійкі до ворожого РЕБ термінали зараз мають багато підрозділів.

GettyImages 1246209365 3b7d0Термінал супутникового зв’язку Starlink у камуфляжі. Фото: Getty Images

Супутниковий зв’язок — зброя 

Дуже швидко стало зрозуміло, що мережа комунікацій, яка підтримується супутниковим зв’язком, допомагає не лише координувати дії наших підрозділів та заспокоювати рідних, що залишилися в тилу. Маючи доступ до швидкісного та невразливого до ворожого РЕБ інтернету, українська армія отримала можливість застосовувати для перемоги передові технології XXI століття. 

Почалася та сама війна минулого з майбутнім, де агресор воює за стандартами Другої Світової, а українці опановують новітні розробки IT-індустрії. Найяскравіше себе показали безпілотники та софт для розрахунку артилерійських ударів. Менше повідомляється про такі базові для військового речі, як картографування та логістика. Більшість цих функцій поєднує оригінальне програмне забезпечення, розроблене у нашій країні, вважають у Mezha.Media. Наявність великої кількості сплачених українцями, а не подарованих широким жестом Маска терміналів, забезпечує впевненість, що Україна і після війни залишиться у списку країн, підключених до супутникового інтернету.

Starlink Lieferumfang 51227435151 4486a

Користувацький термінал Starlink. Фото: Wikipedia

Війна в Україні демонструє те, як змінюються характеристики конфлікту. Ймовірно, у майбутньому актуальність використання космосу та супутникових технологій як нової сфери військового протистояння, буде лише зростати.

Фото: esa.int

Читайте також: Власна справа для ветеранів: як отримати грант від держави?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Під Бахмутом Сили оборони взяли в полон зрадника зі Слов’янська

Микола Ситник 12:30, 15 Серпня 2023

Служба безпеки зібрала доказову базу на ще одного представника російських окупаційних угруповань, який воював проти України на Східному фронті. Бойовиком виявився мешканець Слов’янська. Військові контррозвідники СБУ спільно з Силами оборони взяли зрадника в полон під час контрнаступу поблизу Бахмута.

Про це повідомляє Служба безпеки України.

Незадовго до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну мешканець Слов’янська переїхав до Ставропольського краю. Правоохоронці встановили, що 24 червня 2022 року він добровільно підписав контракт на проходження військової служби у складі групи «Шторм-Z» 79-го мотострілецького полку зс рф.

Перебуваючи на посаді механіка-водія, фігурант брав активну участь у бойових діях проти Сил оборони в районі селища Берхівка Бахмутського району. Окрім того, для сповільнення контрнаступальних дій українських військ зрадник облаштовував ворожі блокпости та фортифікаційні укріплення навколо ворожих позицій. У липні 2023 року під час проведення контрнаступальних операцій українські захисники затримали бойовика. 

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили фігуранту про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Наразі він перебуває під вартою. Зловмиснику загрожує довічне позбавлення волі.

Читайте також: СБУ затримала російського агента, який хотів зірвати контратаки ЗСУ під Бахмутом

Нагадаємо, бахмутянин, який воював проти ЗСУ, проведе за ґратами 10 років.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Донецька обласна прокуратура

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Промо

ЗСУ продовжують рух на південному фланзі Бахмута, — Романенко

Микола Ситник 12:09, 15 Серпня 2023

Сили оборони продовжують наступальні операції поблизу Бахмута. За минулий тиждень ЗСУ звільнили 3 км² території на Бахмутському напрямку. Водночас окупанти прагнуть відновити втрачені позиції. Ворог стягнув під Бахмут велику кількість артилерії, дронів та особового складу.

Про це військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко розповів у інтерв’ю «24 Каналу».

Обстановка на флангах

Він зазначив, що росіянам, перекинувши резерви, вдалося зупинити просування Сил оборони на північних околицях Бахмута.

«Ворог перекинув резерви на північний фланг Бахмута й зупинив просування у районі Берхівки і Ягідного. Тому підрозділи ЗСУ перейшли до оборони, контратакують й ведуться такого роду бої», — повідомив військовий експерт.
Ситуація на північному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Генерал-лейтенант у відставці додав, що на південних околицях міста-фортеці українські воїни продовжують рух.

«На півдні Бахмута йде поступове, невелике просування, оскільки й туди противник перекинув свої резерви. Йдуть запеклі бої навколо Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки. У частину Кліщіївки наші війська вже зайшли, але повністю не звільнили. Зараз по цьому напрямку тривають запеклі бої. Ми ввели свої додаткові засоби. Йде напружена робота щодо подальшого просування», — підсумував Ігор Романенко.
Ситуація на південному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Читайте також: У Генштабі розповіли, де успішно наступають ЗСУ  

Нагадаємо, росіяни намагаються відбити втрачені позиції біля Кліщіївки.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Факти

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!