Битва за Бахмут триває вісім місяців, за цей час десятки військових експертів, як українських, так і закордонних намагалися визначити що ж буде з Бахмутом. Чи буде він окупованим? Чи росіяни так і не зможуть закріпитися у місті?
Редакція зібрала прогнози щодо Бахмута, щоб показати, які виявилися найближчими до реальності, а які так й залишилися на словах.
Тактика випаленої землі: сценарій Сєверодонецька для Бахмута
Чимало українських держпосадовців, серед яких й голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай прогнозували для Бахмута «сєверодонецький сценарій». Мається на увазі, що окупанти проводитимуть масовані артилерійські обстріли міста, знищуючи інфраструктуру, після чого фізично займуть населений пункт.
У червні та липні 2022 року Сєвєродонецьк та Лисичанськ в Луганській області росіяни зайняли саме таким чином. ЗСУ тоді провели контрольовані тактичні відступи після того, як витримали посилений тиск з боку російських сил, які спочатку мали намір повністю оточити ЗСУ в цих населених пунктах.
Думки про Сценарій Сєверодонецька дотримувався й військовий кореспондент Андрій Цаплієнко, він зазначав раніше, що росіяни хочуть обрізати всі основні шляхи постачання до міста, сподіваючись, що ЗСУ звідти все ж вийдуть.
5 березня Інститут вивчення війни повідомив, що ЗСУ обмежено відходять зі східної частини Бахмута, йдеться про район Забахмутки. В самому Бахмуті зараз тривають міські бої, місто не потрапило в оточення, а битва продовжується. Росіяни використали тактику “випаленої землі”, що підтверджують відеокадри з міста та кадри з коптерів, які демонструють знищені і понівечені будівлі. За заявою голови Донецької ОВА Павла Кириленка станом на кінець лютого 2023 року масштаб руйнувань в Бахмуті перевищує 80%. Та на сьогодні сценарій Сєверодонецька повторити росіянам не вдалося.
Кульмінація битви за Бахмут
Інститут вивчення війни заявляв про кульмінацію російського наступу в Бахмуті, однак цей прогноз виявився хибним.
У кінці грудня 2022 року Інститут вивчення війни припустив, що найближчим часом наступ росіян на Бахмут досягне кульмінації. Згодом, Інститут заявив, що його прогноз за 27 грудня, за яким російський наступ на Бахмут сягав кульмінації, виявився неточним. ISW вважав, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку.
Карта просування російських військ в Бахмуті за 17 квітня 2023 року. Фото: DeepState
Аналітики зауважили, що наступ «групи Вагнера» сягнув кульмінації, але російське командування направило до Бахмута звичайні російські регулярні війська, які замінили вагнерівців, тим самим запобігши кульмінації.
Наступний прогноз про кульмінацію російського наступу вказував, що до квітня 2023 року він досягне кульмінації під час весняного сезону дощів у квітні, якщо не раніше, не досягнувши оперативно значущих наслідків. Це твердження також виявилося неточним. Станом на 17 квітня 2023 року вагнерівці контролюють частину міста Бахмут, зокрема район Забахмутки, в самому Бахмуті тривають міські бої.
Прогнози щодо Бахмута від Павла Кириленка
Павло Кириленко. Фото: Донецька ОВА
Голова Донецької області Павло Кириленко зазначив 26 грудня 2022 року, що темпи російських наступальних дій на Бахмут не зменшилися, і що війська рф розгортають сили в цьому районі та потенційно підтягують додаткові резерви.
Таке повідомлення суперечило прогнозу Інституту війни про кульмінацію наступу, але воно виявилося правдивим. Кульмінація наступу не відбулася, а слова Кириленка були точними, бо росія від грудня 2022 року підтягує в Бахмут звичайні регулярні російські війська.
Також Кириленко повідомляв раніше, що не виключає будь-які сценарії в Бахмуті, зокрема і його захоплення росіянами. Окупацію міста тривалий час відкидали, однак наразі росіяни захопили «АЗОМ», хоча там були підготовлені позиції ЗСУ, та окупували близько 65% Бахмута.
Захопити Бахмут до…
Бахмут. Фото: УП
Росіяни неодноразово робили заяви про дедлайн взяття Бахмута. Спочатку місто хотіли захопити до кінця жовтня, але терміни постійно змінювались.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данилов заявив 16 лютого, що російські війська хочуть захопити Бахмут до 24 лютого, щоб відзначити першу річницю вторгнення в Україну, і планують провести масовану серію ракетних ударів, щоб відзначити цю дату. До річниці вторгнення Бахмут не був окупований.
Згодом фінансист групи “Вагнера” євген пригожин заявив, що бійці групи “Вагнера” оточать Бахмут до березня або квітня. Ці прогнози не справдилися. Через оборону ЗСУ міста просування вагнерівців йди повільними темпами, щоб компенсувати людські ресурси росія використовує мобілізованих.
Бахмут стане другим Соледаром
Соледар. Фото: Maxar
Місто Соледар наразі окуповане росіянами, 25 січня 2023 року речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий у коментарі Суспільному повідомив, що “для збереження життя особового складу, Сили оборони відійшли від Соледару“. Ні оточення, ні взяття в полон українських військових не було, рішення відійти було вимушеною мірою.
Політолог Віктор Бобиренко у коментарі виданню Фокус на початку березня 2023 року допустив, що українські війська можуть залишити Бахмут за аналогією із Соледаром. Він наголосив, що для України, на відміну від росії, важливіше зберегти життя захисників. Станом на 17 квітня 2023 року відступу ЗСУ із Бахмута не відбулося, але він все ще ймовірний.
Видання Time у березні 2023 року опублікувало коментар експертки Інституту вивчення війни Кароліни Херд. На її думку, падіння Бахмута, не стане переломним моментом у війні в якомусь конкретному сенсі.
Насправді це, ймовірно, дасть українцям можливість відновити ініціативу після того, як цей наступ досягне кульмінації, і використовувати власний набір варіантів контрнаступу, заявила Херд.
Зима сповільнить наступ обох сторін
Бахмут зимою. Фото: Marek M. Berezowski/AA/picture alliance
Аналітики The New York Times заявляли, що зима 2022-початку 2023 сповільнить наступ на Бахмут, з обох сторін як з української сторони, так й з російської. За допомогою мапи DeepState ми простежили, що відбулося за минулу зиму.
Протягом грудня ворог захопив Курдюмівку та трохи просунувся у напрямку Невельського, відбулися просування в Соледарі та зафіксований частковий успіх росіян у Яковлівці. Окупанти захопили Подгородне, Кліщіївку, а згодом стало відомо про взяття Соледару. 28 лютого зафіксували просування в східній частині Бахмута.
За зиму вагнерівці зазнали значних втрат, суттєві просування окупанти в Бахмуті отримали на початку весни, ціною великих втрат й численних штурмів. Саме зимою росія відчула снарядний голод, й почалися конфлікти між ПВК та звичайною регулярною армією. Проноз The New York Times про сповільнення темпу наступів обох сторін можна вважати вірним. ЗСУ протягом зими втримували місто від захоплення.
Погода ускладнить наступ росіян вкінці березня 2023 року
Окопна хвороба. Фото: Аліна Михайлова
2 березня розвідка Великої Британії повідомила, що березневе потепління і підвищення температури ґрунту ускладнить наземні операції і пересування важкої техніки бездоріжжям, особливо в районі Бахмуту. Така погода очікувано мала б завадити російському просуванню на цьому фронті.
Через болото й відлигу страждають не тільки росіяни, але й українські захисники. Бійці змушені тримати позиції, сидячи в окопах з водою. Дівчина загиблого “Да Вінчі” парамедикиня Аліна Михайлова опублікувала фото ніг воїна з-під Бахмута, які уражені “окопною хворобою”.
Шкіра на стопах бійця зморщена та потріскана, ходьба у такому стані викликає біль та дискомфорт. Від цього може врятувати тільки сухість й тепло.
Фото: ДПСУ
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!