DeepStateMAP — мапа, яку знає кожен українець. Тут слідкують за просуванням та ситуацією на фронті. Ініціативу заснували два друга, один із співзасновників 24-річний Роман Погорілий. В мирному житті хлопець був студентом, навчався на юриста. А потім почалася повномасштабна війна, й Роман у свої 23 з командою однодумців заснував онлайн мапу війни — саме так з’явилася DeepStateMAP.
Хто працює над мапою, як вона оновлюється та ким саме — Роман Погорілий розповів редакції «Бахмут.IN.UA».
Від 5 тисяч до понад пів мільйона підписників
До початку повномасштабного вторгнення Роман з однодумцями вів новинний телеграм-канал. Це було хобі, каже співрозмовник, тоді канал мав близько 5 тисяч фоловерів. Перед 24 лютим, коли росія почала стягувати до кордонів свої ешелони — команда каналу почали моніторити дії рф. Спочатку мапу планували створити на основі GoogleMaps, але сервіс був забанений. Роман каже, що радше за все, до цього доклали руку російські масові скарги. Тож, розробники створили власну незалежну платформу, щоб вберегти її від блоку.
Роман Погорілий. Фото: з відкритих джерел
«Карту створили для того, щоб люди слідкували за переміщенням ворога, ця ініціатива спочатку мала бути корисною, так власне й вийшло. Наша команда зараз — це понад 100 людей, всі вони працюють на волонтерських засадах», — каже Роман Погорілий.
Був кейс, коли фейк розпізнали за квіткою
Співзасновник ініціативи додає, що найактивніших волонтерів намагаються заохочувати, крім того, за допомогою донатів від українців підтримують сам адмінресурс мапи. Однак, в першу чергу головна мотивація для команди – це Перемога.
Читайте також: Від кар’єри в ІТ-компанії до парамедикині: як львівська «Ластівка» допомагає Донеччині
У команді мапи є люди з різними фаховими вподобаннями, не виключені й ботаніки, які за рослиною можуть визначити місцевість. На світлині степи Донеччини, автор Дмитро Балховітін
«Я не можу назвати загальну картину нашого працівника — всі наші волонтери дуже різні, й кожен експерт у своїй сфері. Наприклад, команда OSINT (ред. розвідка на відкритих джерелах) працює з купою інформації, хтось займається ботанікою, у нас був такий випадок, коли людина визначила, що відео фейк — за квіткою. Хтось добре орієнтується в місцевості, й так далі. Я б сказав, що це частина нашого успіху», — каже Роман.
«Російський мятеж» на карті DeepState
Співзасновник мапи. Фото: з відео Scripps News
Збройне повстання в росії під кураторством ватажка ПВК євгена пригожина так нічим й не завершилося, однак для багатьох українців відмітка російських територій сірим кольором від DeepState — стала приводом для радості.
Сам ж Роман Погорілий каже, що їхня команда цю подію сприйняла досить стримано, бо подібні інциденти вже були.
«Ми сприймали те, що відбувається в росії у плані громадянської війни досить скептично. Звичайно, що всім хочеться перемоги, хочеться чути, що завтра закінчиться війна, й росії скоро не стане. Було багато подібного контенту в ЗМІ. Що робили ми? Ми сиділи, чекали, адже нам важливо було дати точну інформацію. Згодом, коли побачили, що певні зрушення все ж є — наносили відмітки на карту. Все-таки це людям приносило радість», — згадує червневі події в рф Роман Погорілий.
Щодня на мапу заходять десятки тисяч користувачів, пік аудиторії часто спостерігається після заяв офіційних представників про звільнення того, чи іншого населеного пункту.
«Попри все, ми велику увагу звертаємо на точність, все робимо виважено, всі уточнення перевіряємо. Ось близько місяця тому була ситуація біля Опитного, а ми позначили його тільки нещодавно, бо перевіряли інформацію. Так само було з Берхівкою. Зараз ситуація біля Кліщіївки якраз вимагає аналізу, а не поспішних рішень. Але всюди є винятки, є такі населені пункти, які ми можемо відзначати на карті практично одразу», — пояснює Роман.
Ядерний удар: пояснення від DeepState
Читайте також: Маніпуляція. Австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту
На мапі розроблена функція на випадок ядерного удару. Фото: скріншот
DeepState, каже Роман Погорілий, підлаштовується під сучасні потреби українців. Коли ще минулого року почалися розмови про ймовірний ядерний удар, розробники мапи спроєктували ймовірну зону поширення радіації. Ця функція на сайті присутня й досі.
«На сайті є калькулятор, людина вносить приблизну масу бомби, яку можуть застосувати росіяни. Після цього відбувається розрахунок й людина отримує приблизну зону поширення. Зараз популярністю користується функція позначення окопів, або поширення пожеж. Я б не сказав, що опція з вирахування симуляції ядерного удару має динамічні перегляди, але нам важливо, щоб люди її мали», — каже розробник мапи.
Що буде з DeepState після кінця війни?
Сама мапа після завершення війни, на думку Романа, не буде актуальною, тому розробники думають над тим, щоб перейти в OSINT-формат. Крім того, в планах є допомога українській армії завдяки досвіду, отриманому при плануванні онлайн-мапи, але про цей проєкт розробники ще не оголошують.
Як підтримати DeepState?
Підтримати команду, яка понад рік працює на волонтерських засадах, можна донатом:
https://www.buymeacoffee.com/deepstateua/membership
Фото: «Бахмут.IN.UA»
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!