Наприкінці лютого до Верховної Ради надійшов законопроект, який пропонує підвищити прожитковий мінімум в Україні. В разі підтримки документу народними обранцями, зміни почнуть діяти вже з квітня.
Відповідний законопроект №8432 опублікований на сайті Верховної Ради. Попри війну в Україні документ пропонує поетапне підвищення розмірів прожиткового мінімуму вже цієї весни.
Який зараз розмір прожиткового мінімуму
Станом на 1 січня прожитковий мінімум в Україні становить:
- на одну особу в розрахунку на місяць – 2589 гривень;
- для дітей віком до 6 років – 2272 гривень;
- для дітей віком від 6 до 18 років – 2833 гривень;
- для працездатних осіб – 2684 гривень;
- для осіб, які втратили працездатність – 2093 гривень.
До слова, мінімальна заробітна плата встановлена на рівні 6 700 гривень, а мінімальна пенсія залишилася на рівні 2 093 гривень на місяць.
Настільки його можна підвищити
Законопроект №8432 пропонує поетапно встановити у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 квітня – 2848 гривень, з 1 липня – 3133 гривень, а з 1 жовтня – 3446 гривень.
Для основних соціальних і демографічних груп населення:
- дітей віком до 6 років: з 1 квітня – 2499 гривень, з 1 липня – 2749 гривня, з 1 жовтня – 3024 гривні;
- дітей віком від 6 до 18 років: з 1 квітня – 3116 гривень, з 1 липня – 3428 гривень, з 1 жовтня – 3771 гривня;
- працездатних осіб: з 1 квітня – 2952 гривня, з 1 липня – 3248 гривень, з 1 жовтня – 3572 гривні;
- осіб, які втратили працездатність: з 1 квітня – 2302 гривень, з 1 липня – 2533 гривні, з 1 жовтня – 2786 гривні.
Що заважає прямо зараз збільшити прожитковий мінімум
Навіть у Міністерстві соціальної політики погодились із тим, що прожитковий мінімум фактично перестав виконувати свої функції. При цьому його підвищення без додаткових заходів обвалить бюджет України. Про це в розмові з «UBR.ua»повідомила перший заступник міністра соціальної політики Дарія Марчак.
Проте в умовах, що склалися, держава не може просто взяти і підвищити прожитковий мінімум. Він є важливим фінансовим індикатором, до якого в Україні прив’язано багато соціальних виплат, зокрема й мінімальна пенсія.
За словами заступниці міністра, проблема надто велика. Для її вирішення зареєстрований проект №3515, який містить низку ініціатив щодо відв’язування всіх невластивих виплат від прожиткового мінімуму.
Коли громадянам підвищать розмір прожиткового мінімуму
Наразі реальна величина прожиткового мінімуму вже у два з половиною рази вища. Ця проблема виникла задовго до війни. Інфляція з’їдає доходи громадян, тому питання про підвищення прожиткового мінімуму, а з ним і основних соціальних виплат, постало особливо гостро.
Отже, офіційний показник треба терміново підвищувати до реального, адже на 2589 гривень сьогодні прожити неможливо. Звісно, що це питання потребує узгодження із надходженнями до державного бюджету. Важливі кроки уряд має зробити вже до 1 червня 2023 року.
Комітет рекомендував КМУ опрацювати питання підвищення розмірів прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати на 2023 рік після закінчення воєнного стану. Загалом, уряд має сприяти підвищенню сукупного доходу українців та змінити принцип нарахування прожиткового мінімуму, зважаючи на міжнародні стандарти та досвід.
Фото: STYLER
Читайте також: Розлучення та запити від військових: про які проблеми говорять українці в адвоката
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!