Паска — це основа Великоднього столу, втім рецепт справді вдалої Паски важко знайти. Ми дізналися перевірені роками, щоб кожен бахмутянин, який має можливість спекти Паску — міг зробити це без зайвих зусиль та марнування продуктів. Однак, зібрали не тільки класичні рецепти, оскільки багато бахмутян зараз за кордоном — варто знайти й місцеві традиції випічки до Великодня.
Бахмутська Паска
Рецептом справжньої Бахмутської Паски поділилася головна редакторка «Бахмут. IN. UA» Ганна Бокова, рецепт бахмутянці дістався ще від тітки. Паски за ним щоразу виходять пухкими та смачними й вдадуться кожній господині чи господарю.
Інгредієнти для тіста
- 1 літра молока
- 2 столові ложки манки
- 100 грамів дріжджів
- 10 жовтків
- 200 грамів маргарину
- 200 грамів вершкового масла
- 0,6 літра сметани
- 2 столові ложка горілки
- 3-4 столові ложки олії (змастити руки під час замішування)
- 1 кілограм цукру
- до 4 кілограмів муки
Ганна Бокова пригощала Пасками українців закордоном. Фото: особистий архів героїні
«Цим рецептом зі мною поділилася моя тітка, яка вже пару десятків років готує паски саме так і мені він також дуже сподобався. Оцінити його переваги можна буде, коли ви через сім-десять днів спробуєте декілька пасок і порівняєте зі своєю. Виявиться, що більшість вже стали твердими й не смачними, а ця майже не змінилася», — зазнчає бахмутянка.
Головний секрет цієї паски та її довгого збереження майже без втрати м’якості – це її основа. Опара фактично готується на рідкій манній каші. Тим, хто категорично не любить цю страву з дитинства, не варто турбуватися, бо наявність манки в тісті не впливає на смак. Консервантом також виступить горілка, яку також можна покласти в тісто.
Як готувати Паску?
Основу краще підготувати звечора, або дати настоятися пару годин — зварити рідку манну кашу в пропорції 1 літр молока на 2 столових ложки манки. Також потрібно заздалегідь викласти з холодильника маргарин та масло, щоб вони були м’якими. Процес випікання досить довгий, бо тісто буде підійматися багато разів, тому краще почати з раннього ранку.
Ось так повинна виглядати опара. Фото: особистий архів героїні
Далі робимо опару. В цю рідину ми додаємо 100 гр дріжджів, 100 гр цукру, трошки солі, 0,5 ст муки і залишаємо на дві години. Муку для тіста треба просіяти. Посуду важливо обрати великої ємності, щоб маса, яка буде при бродінні підійматися не вилилася на зовні. Ви маєте через пів години вже побачити як маса значно піднялася.
Тим часом маємо збити яйця з цукром і додати туди жири, ізюм, ванільний цукор, або інші спеції та сухофрукти до свого смаку. Коли опара готова з’єднуємо всі інгредієнти й замішуємо тісто перший раз. Кількість муки не вказуємо, бо важливо дивитися за станом тіста, щоб не забити і воно залишалося пухким.
Змішуємо яйця з цукром, додаємо жири і змішуємо з опарою. Фото: особистий архів героїні
Перший раз можна домішати до того моменту, коли відчуваєте, що ще трохи липне до рук. Тоді залиште і дайте піднятися. Це займе ще близько двох годин. Знову дістаємо і замішуємо за потреби можна додати трохи муки чи обійтися рафінованою соняшниковою, чи кукурудзяною олією. Олію потрібно налити собі на руки і місити, щоб тісто не залипало до рук.
Муку обов‘язково треба просіювати. Фото: особистий архів героїні
Осаджуємо тісто два рази. Тобто ще раз даємо піднятися, знову вимішуємо і розкладаємо по формах.
Додаємо муку, замішаємо тісто і залишаємо на півтори дві години підходити. Можна розділити тісто на дві частини, щоб легше було вимішувати. Фото: особистий архів героїні
У формах паски мають піднятися. Заповнюйте третину форми не більше. Якщо немає спеціальних форм, то можна випікати в маленьких каструльках, банках з під консерв, вимощених пергаментом, змащених олією.
Паска за Бахмутським рецептом. Фото: особистий архів Ганни Бокової
«Час випікання контролюйте по кольору виробів. Не зважаючи на те, що тісто підходить до того, як ми ставимо паски в піч, я завжди ставлю спочатку не велику температуру, щоб тісто ще піднялося в печі максимально – 130-150 градусів, потім піднімаю до 180, на цьому режимі вже допікаю», — каже бахмутянка.
Бахмутська Паска. Фото: особистий архів героїні
Якщо це перша спроба спекти паски важливо першу партію дослідити, щоб зрозуміти час і не прогавити наступні. Після того, як паски витягли з печі, їх треба витягти з форм і залишити під рушником остигати. Прикрашати краще наступного дня, коли вони будуть холодні.
Рецепт великодньої випічки з Лондонського ресторану
Бахмутянка Ольга М‘ясникова, яка раніше в місті випікала кондитерську випічку, зараз живе в Лондоні. Майстриня поділилася з нами рецептом традиційної випічки, який печуть лондонські господині — цей святковий хліб називають кугельгоф. Випікати кугельгоф радять у глиняній формі.
Рецепт смачного кугельгофа
Кугельгоф. Фото: надане героїнею
Для тіста
- 160 грамів сушеної вишні
- 80 грамів ізюму
- 60 грамів вишневого бренді, рому чи коньяку
- 500 грамів муки
- 20-15 грамів швидкодіючих дріжджів
- 5 грамів солі
- 227 грамів молока кімнатної температури
- 3 великих яйця кімнатної температури
- 95 грамів цукру
- 115 грамів вершкового масла
Для декору
- 1, 4 чашки мигдалевої стружки
- 60 грамів цукрової пудри
Час повного приготування від 5 до 8 годин
Покрокове приготування випічки. Фото: надане героїнею
Як приготувати кугельгоф?
- Нагріти вишню, ізюм та бренді на пару протягом 1-2 хвилин. Дати настоятися поки вишні та ізюм не стануть м’якими, потім відкинути їх на сито.
- В чашку міксера покладіть муку, дріжджі та сіль (насадка гак). В окремій посудині змішайте молоко, яйця та цукор, доти поки цукор не розчиниться. Включаємо міксер на 1-шу швидкість й помалу вливаємо рідину в муку. Збиваємо доти, поки не почне створюватися в’язка маса, й не залишиться сухої муки.
- Далі збільшуємо швидкість до 2-3 й місимо до 5 хвилин, поки тісто не почне відставати від стінок чашки. Необхідно слідкувати, щоб тісто не перегрілося. Не виключаючи міксер, додаємо масло, по одній столовій ложці за раз.
- Продовжуємо місити, поки масло повністю не змішається, близько 4 хвилин, а тісто не стане еластичним й трохи м’яким, близько 3 хвилин.
- Зменшуємо швидкість міксера до 1 й додаємо вишню та ізюм проціджені. Перемішуємо все до однорідності, близько 1 хвилини.
Готове тісто перекладаємо у змащену маслом велику миску, щільно закриваємо плівкою або кришкою й залишаємо в теплому місці на 30-35 хвилин.
Через 30 хвилин складіть краї тіста до середини з одної сторони миски, потім переверніть миску на 90 градусів й складіть ще раз. Знову розверніть й складіть, загалом це треба зробити 4 рази. Щільно закрийте тісто й дайте йому піднятися (15-30 хвилин). Потім знову складіть тісто, щільно закрийте й дайте тісту піднятися протягом 1-2 годин, поки воно не збільшиться вдвічі.
Випікання
Заключний етап приготування кугельгофа. Фото: надане героїнею
- Форму змастіть маслом й присипте мигдалевими слайсами. Тісто перекладіть на злегка присипаний мукою стіл. Округліть заготовку, щоб верх був трохи натягнутий, зробити це треба кінчиками пальців, розтягніть центр зробивши отвір.
- Покладьте тісто натягнутою стороною до дна форми, прослідкуйте, щоб була рівномірна товщина.
- Накрийте форму змащеною маслом плівкою, й дайте піднятися, поки тісто не дійте до краю форми (2– 2,5 години).
- Випікайте в духовці, попередньо розігрівши її до 200 градусів, випікаємо 30-40 хвилин (як тільки поставили тісто одразу опускаємо до 180 градусів).
Дайте випічці вистигнути протягом 10 хвилин, переверніть на сітку, заберіть із форми та дайте виробу повністю вистигнути — 3 години. Зверху присипте цукровою пудрою та мигдалевою стружкою.
Рецепт традиційних пасхальних булочок в Англії
Процес підготовки булочок до випікання. Фото: надане героїнею
Тісто:
- 500 грамів муки
- 7 дрібок солі
- 30 грамів цукру
- 1 середнє яйце
- 10 грамів швидкорозчинних сухих дріжджів
- 30 грамів вершкового масла
- 100 мл молока
- 150 мл води
Начинка:
Яблуко для булочок. Фото: фотосток
- 80 грамів ізюму
- 1 хрумке яблуко нарізаємо кубиками
- 60 грамів апельсинових цукатів
- цедра одного апельсину
- 1.5 ч л молотої кориці
- 0.5 ч л мускатного горіха
Хрест:
- 150 грамів муки
- 120 міліграмів води
Глазур:
- 150 грамів цукру
- 120 грамів води
- цедра ½ лимона
Або
- 8 столових ложок молока
- 4 столових ложки цукру
Заміс тіста:
Ось так мають виглядати булочки в кінцевому результаті. Фото: надане героїнею
- Змішати муку, сіль, цукор, спеції та дріжжі в одну велику миску. Додайте нарізане кубиками масло, воно повинно бути холодне. Втирайте допоки тісто не перетвориться в дрібну крихту або нагадуватиме пісок по вигляду.
- Поетапно вливайте рідину (вода, молоко та яйця), щоб вийшло м’яке тісто. Можливо, рідина піде не вся, все залежить від якості муки.
- Тісто вимішуйте протягом 30-40 хвилин, поки воно не стане відходити від рук, повинно стати еластичним.
- Далі тісто поставте в контейнер або миску, накрийте кришкою й дайте підійти 1 годину в теплому місці.
- Обімніть тісто, щоб воно трішки здулося й поставте його на злегка присипану робочу поверхню.
- Розділіть тісто на 12 частин та сформулюйте із нього акуратні кульки.
На припорошеній борошном поверхні можна працювати із булочками. Фото: фотосток
- Застеліть пергаментом й розкладіть на підготовлену форму кульки, щоб вони не торкалися один одного.
- В духовці ввімкніть режим “Лампочка” й поставте туди деко з булочками. Внизу поставте стакан із кип’ятком та закрийте духовку, дайте булочкам підійти. Вони повинні збільшитися вдвічі (це 40-45 хвилин).
- Щоб зробити хрест змішайте муку з холодною водою. Має вийти гладка, холодна паста, яку можна витиснути з кондитерського мішка. Дістаньте булочки та включіть духовку на 200 градусів. На кожну булочку нанесіть пасту із кондитерського мішка у вигляді хреста.
- Випікайте булочки в розігрітій духовці 10-15 хвилин до золотої скоринки
- За цей час приготуйте глазур, нагріваючи воду з цукром до розчинення, орієнтовно 1 хвилина.
- Змастіть булочки глазур’ю, як тільки витягнете з духовки.
- Дайте булочкам вистигнути
Великдень, це чудовий спосіб провести час разом з родиною, якщо у вас є така можливість.
Фото: Credits, ТСН
Читайте також: Шматочок Бахмута у Львові: як бахмутянка відкрила сирний бізнес у місті Лева
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!