Рік окупації Світлодарська: що відбувається в місті?

Семаковська Тетяна 11:37, 7 Червня 2023

309181543 5187751717997978 1400684820378547703 n 5931eУкраїнська влада втратила контроль над Світлодарськом 24 травня 2022 року. Наразі тут активно працює російська пропаганда, російські політичні сили проводять зустрічі з мешканцями, окупанти заселяються в квартири проукраїнських мешканців, дітей направляють в туристичні поїздки в росію, а представники окупаційних адміністрацій постійно звітують про «покращення». Читайте подробиці в нашому матеріалі.

Світлодарськ – це місто у Бахмутському районі, яке з 2014 до 2022 року жило на лінії розмежування, наразі знаходиться приблизно у 30 км від лінії фронту. У 2015 році тут велися запеклі бої з російськими окупантами та сепаратистськи об’єднаннями. Місто має стратегічне значення, адже тут розташоване Світлодарське водосховище та Вуглегірська ТЕС. За словами голови ПАТ “Центренерго” Володимира Єгорова у нещодавньому інтерв’ю: в результаті окупації Світлодарську ми втратили контроль над Вуглегірською ТЕС, генерація якої складала 40-45% потужності компанії.

Наразі росіяни ледве не щотижня публікують на своїх ресурсах новини про «позитивні зміни», які відбуваються у місті під час його окупації. Ми проаналізували відкриті джерела та поспілкувалися з місцевими мешканцями, щоб зрозуміти реальну ситуацію.

Так звана відбудова

Записати a543f

У Світлодарську досі відбуваються періодичні вимкнення електроенергії. Скриншот: сайт окупаційної адміністрації.

З осені минулого року у мережі почали з’являтися повідомлення щодо того, що камчатський краї рф буде відповідати за відбудову інфраструктури Світлодарську та смт Миронівського. Російські ресурси виставляли фото та описи руйнувань. Хоча, в цьому, як завжди, росіяни звинувачують виключно Україну. У травні цього року відбувся візит губернатора камчатського краю до Світлодарської громади. Окупанти обіцяють відбудувати житловий фонд вже до зими. 

Проте, дуже малоймовірно, що вони втілять ці плани. Першочергова причина – це продовження бойових дій та обстріли. Окупаційні війська отримують сильний опір на фронтах, тому процес відбудови в таких непевних умовах неможливий.

Читайте також:  Світлодарськ: як це жити в російській окупації?

Друга причина в тому, що камчатський край не має фінансового ресурсу на це. Згідно з інформацією самих російських медіа, у бюджеті на 2023 рік існує дефіцит у 1 млрд рублів, а сам регіон знаходиться на 40 місті по якості життя серед суб’єктів рф. Але найголовніша причина в тому, що за прикладом ТОТ у 2014 році, після окупації ці території очікував економічний та інфраструктурний регрес. Тому, подібні заяви мають виключно рекламне та пропагандистське значення. Вони мають на меті схилити мешканців окупованих населених пунктів до співпраці з рф та виправдати перед росіянами колосальні фінансові та людські ресурси, які вони спрямовують на цю війну.

Житловий фонд

Поки окупаційна адміністрація публікує інформацію про «відбудову» громади, у соціальних мережах ширяться повідомлення про те, що солдати рф вламуються у житло мешканців та залишаються там жити. Це не нова практика росіян. Про подібний вид мародерства повідомлялося з перших тижнів повномасштабної війни. За повідомленнями, росіяни шукають порожні квартири для себе та своїх родин. Інколи місцеві колаборанти допомагають їм знайти порожнє житло.

photo 2023 06 06 11 54 00 7c938

Жителі в окупованому Світлодарську. Фото: пропагандистські ЗМІ

«У квартиру моєї знайомої вломилися оркі, сказали будуть тут жити. Звісно. Ремонт гарний, на який тягнулися кредити, меблі нові – їм сподобалося»

Анонімний мешканець м. Світлодарську

Водночас деякі мешканці вже почали отримувати квитанції про заборгованість по комунальних платежах з вимогою оплати у рублях та погрозами передати справу до суду у випадку несплати.

«Комунальні може хто і буде платити той, хто лояльний до  рашизму. Я не буду нікому нічого платити. Не мають права вони ні на що»

Анонімний мешканець м. Світлодарську

Ймовірна, окупаційна адміністрація такими діями готує фіктивні приводи до неправомірного відчуження майна тих, хто не хоче сплачувати гроші незаконним установам або знаходиться в евакуації далеко від власного дому.

Про такі випадки не існує рекламних статей на окупаційних ресурсах. Адже, ці новини демонструють зневагу росіян до приватної власності людей, яких, за їхніми словами, вони начебто прийшли звільняти.

Освіта

photo 2023 05 04 11 17 39 c556a

Пропаганда “руського миру” для дітей у школі Світлодарську. Фото: сайт окупаційної адміністрації.

Після окупації населених пунктів росіяни багато зусиль спрямовують на зміну освітніх програм та матеріалів. У цьому їм допомагають місцеві колаборанти. В соціальних мережах ширяться новини про те, як дітей зі Світлодарської громади возять на різні «конкурси», вивозять в росію та роздають їм паспорта. Крім того, окупанти заявляють про початок вивчання російської історії в школах.

Колаборантка Інна Дяченко, яка раніше працювала вчителькою математики в українській школі, розповідала про те, що працівники шкіл проходили перепідготовку в окупованому Донецьку та москві. Нав’язування пропаганди дітям є важливою та дуже небезпечною частиною окупаційних дій росіян. Вони вивозять та спалюють українську літературу та натомість завозять свою, першочергово історичну. Такими маніпуляціями вони сподіваються «перепрошити» свідомість дітей на свій лад та мати над ними контроль у майбутньому.

photo 2023 06 06 11 53 56 09e9b

Світлодарськ в окупації. Фото: росЗМІ

“Російська пропаганда намагається впливати на хиби нашої логіки, зокрема, користуючися ефектом якорування. Суть ефекту полягає в тому, що найкраще ми запам’ятовуємо першу інформацію, яку побачили, почули або прочитали — і все наступне, що ми будемо бачити, чути або читати ми будемо порівнювати із тим першим. Фактично, нав’язуючи дітям Донбасу російську культуру, окупанти змушують дітей в майбутньому ставити під сумнів своє українське походження та українські традиції свого регіону. Підсвідомо, навіть відштовхувати все проукраїнське, і все це — через те, що у їх пам’яті назавжди закарбується «навчання», яке зараз для них проводять окупанти”

Світлана Сліпченко, керівниця проєкту VoxCheck ГО “Вокс Україна”

“Щодо дітей… Складно сказати! Скажу лише так: всі кому не все одне на своїх дітей, вивезли їх із Світлодарська у перші півтора місяці повномасштабного вторгнення.”

            Анонімний мешканець м. Світлодарську

Більше про те, як росіяни спотворюють українську культуру та історію на тимчасово окупованих територіях на нашому сайті за посиланням: Жінка в кокошнику та брудний сарай: як росіяни представляють культуру Донеччини?

Якість життя

photo 2023 06 06 10 43 15 eb789

Бюсти сталіна розповсюджений у пропагандистів символ, цей стоїть в кабінеті так званого голови окупаційної влади міста. Фото: з відкритих джерел

Колаборант та зрадник, Максим Козловський, якого росіяни поставили на чолі окупаційної адміністрації Світлодарську, повідомив, що за останні пів року до громади повернулися 100 людей і тепер там мешкає близько 4000 осіб. У статтях про цю «перемогу» не вказували, що до повномасштабного вторгнення у місті було приблизно 13 тис. мешканців.

Крім того, т.з. очільник міста у черговому інтерв’ю розповідав про свої досягнення за рік, в тому числі про підключення світла, води, роботу над підключенням газопостачання та відбудову житлового фонду міста. Все це відбувається біля композиції з бюстом сталіна та прапорів незаконних формувань.Очевидно, що під час свого виступу він не згадав про те, що до окупації місто мало всі ці послуги.

Читайте також: Жінка в кокошнику та брудний сарай: як росіяни представляють культуру Донеччини?

Захопивши місто, росіяни принесли туди руйнування та занепад, привезли з собою комуністичну символіку, а натомість позбавили людей базових потреб. На сайті окупаційної адміністрації часто з’являються оголошення про відключення світла. З кінця травня мешканцям збільшили терміни подачі води з  9 годин на добу, на 15.

За повідомленнями містян, всі там досі мають українські банківські картки, але мають користуватися послугами посередників, щоб зняти та обміняти ці кошти. Транспортне сполучення працює з перебоями, а мешканці скаржаться на високі ціни. Водночас окупаційна влада продовжує займатися терором населення, замість розв’язання соціальних проблем.

“У Миронівському вивісили список “зрадників”. Тобто тих, хто висловлювався за Україну. Десь прізвищ 12 штук. Цих людей розшукують.”

“Комунікації нібито дійсно працюють вже. Але зимою світлодарці все одне замерзали.”

Анонімний мешканець м. Світлодарську

Ці всі наслідки приходу «руського миру» є стандартними для кожної громади. На жаль, оцінити реальну ситуацію в місці та громаді до повної деокупації території неможливо. Наразі ми можемо отримувати інформацію з окупаційних та пропагандистських ресурсів, які не є достовірними, або з повідомлень місцевих мешканців. Проте, навіть це дозволяє зрозуміти, що росіяни проводять активну пропагандистську роботу з населенням та приховують значну кількість проблем, які створили власними силами.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Велосипедисти з Бахмута і Лимана стали призерами Чемпіонату України

Микола Ситник 16:21, 15 Серпня 2023

На початку серпня в Житомирі пройшов Чемпіонат України з велоспорту на шосе в парній гонці та гонці-критеріумі. Водночас відбулися всеукраїнські змагання в груповій гонці серед юнаків, дівчат, молодших юнаків і молодших дівчат. Донеччину на турнірі представили п’ятеро велосипедистів із Бахмутської та Лиманської громад.

Про це повідомляє Управління фізичної культури та спорту Донецької ОДА.

За нагороди змагань боролися понад 100 учасників із 16 команд регіонів України.

Як виступили наші велосипедисти?

Вихованці Обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з велоспорту та учні Донецького обласного спеціалізованого фахового коледжу спортивного профілю імені С. Бубки відзначилися низкою нагород:

  • у парній гонці на 10 км «золото» серед молодших юнаків здобув Максим Кікоть (ОСДЮСШОР) разом із Дмитром Старовойтовим з Житомирщини (їхній час — 13 хв. 39 сек.);
  • у віковій групі юнаки «срібним» призером став Андрій Захарченко (ДОСФКСП ім. С. Бубки) разом із Андрієм Головченком з Дніпропетровщини (13 хв. 32 сек.);
  • у віковій групі юнаки «бронзовими» призерами стали Дмитро Ємченко та Іван Кононенко (ОСДЮСШОР) з результатом 13 хв. 35 сек.
Спортсмени з Бахмутської та Лиманської громад готуються розпочати гонку

За підсумками першого туру Чемпіонату України в гонці-критеріумі Максим Кікоть, набравши 14 очок, посів друге місце серед молодших юнаків. До слова, другий тур змагань запланований у Білій Церкві (14-17 серпня), третій тур — у Львівській області (з 30 серпня по 3 вересня).

Під час всеукраїнських змагань в груповій гонці на 50 км «срібну» медаль серед молодших юнаків здобув Максим Кікоть (56 хв. 27 сек.), а «бронзовим» призером в категорії юнаки став Андрій Захарченко (1:24.40 хв.).

Зазначимо, що до змагань велосипедистів Донеччини підготували тренери: Валерій Красов, Олександр Геращенко та Кирило Поспєєв.

Читайте також: Спортсмен із Донеччини став чемпіоном Європи з метання диска

Нагадаємо, бахмутянин Микола Жабняк став спортсменом місяця на Донеччині.

Фото: всі світлини Управління фізичної культури та спорту Донецької ОДА

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмутян запрошують на безкоштовні мистецькі гуртки в Дніпрі: як записатися?

Микола Ситник 14:49, 15 Серпня 2023

Донецький Палац молоді «Юність» запрошує на дистанційне навчання дітей та дорослих віком від 5 до 35 років. Долучитися до занять можуть усі бажаючі.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у Дніпрі «З Бахмутом у серці».

Гуртки та контакти керівників

Для охочих доступні такі мистецькі заняття: 

  • гра на гітарі — 0990572984 (Антон Леонідович);
  • гра на ударних — 0957700447 (Едуард Євгенович);
  • вокал — 0951373081 (Наталя Сергіївна);
  • вокальний ансамбль «Надія» — 0997333465 (Ольга Миколаївна);
  • театр танцю — 0951458918 (Ольга Олександрівна);
  • хореографічний ансамбль «Непосиди» — 0665280170 (Ольга Миколаївна); 
  • театр-студія «4-й поверх» — 0503672901 (Микола Миколайович);
  • театр естрадних ляльок — 0632179897 (Анна Олександрівна);
  • циркове мистецтво — 0506377293 (Юлія Григорівна);
  • декоративно-ужиткове мистецтво — 0500509479 (Людмила Григорівна);
  • образотворче мистецтво — 0500821899 (Ольга Володимирівна).

Графік занять

Повчитися малювати можна і в очному форматі за адресою: Дніпро, вулиця Виконкомівська, 12А. Безкоштовні заняття з малювання проходять по вівторках та четвергах о 15 годині та у суботу о 14.00. 

«Телефонуйте! Приходьте! Чекаємо на Вас», — запрошують в Донецькому Палаці молоді «Юність».

//

Читайте також: Допомога для бахмутян: де та за яким графіком працюють Центри підтримки та осередки в Україні

Нагадаємо, раніше редакція «Бахмут. IN.UA» дізнавалася у бахмутян, що подивитись в Дніпрі туристу.

Фото: yunist.org.ua

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Велосипедисти з Бахмута і Лимана стали призерами Чемпіонату України

На початку серпня в Житомирі пройшов Чемпіонат України з велоспорту на шосе в парній гонці та гонці-критеріумі. Водночас відбулися всеукраїнські змагання в груповій гонці серед […]

16:21, 15.08.2023 Микола Ситник

Бахмутян запрошують на безкоштовні мистецькі гуртки в Дніпрі: як записатися?

Донецький Палац молоді «Юність» запрошує на дистанційне навчання дітей та дорослих віком від 5 до 35 років. Долучитися до занять можуть усі бажаючі. Про це […]

14:49, 15.08.2023 Микола Ситник
158366 dbdc1

Українців за кордоном закликають доєднатися до Живого ланцюга напередодні Дня Незалежності

24 серпня Україна відзначатиме 32 рік Незалежності, громадян, які опинилися зараз закордоном закликають долучитися до масштабної акції до свята та утворити живий ланцюг.

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття […]

sbu 4ddb5

Куди передавати дані про зрадників, переміщення техніки рф та як шкодити колаборантам?

Чимало українців зараз перебувають в окупації, оскільки не встигли евакуюватися. На ТОТ люди ведуть приховану партизанську боротьбу й передають дані про розміщення ворожої техніки, російських […]