Бахмутяни постраждалі від “націоналістів”: хто і для чого скаржиться на Україну в ООН

Семаковська Тетяна 11:44, 9 Липня 2023

Бахмут 74cd3

Після знищення Бахмута, росіяни депортували тисячі мешканців, чиї домівки самі ж зруйнували. У червні так звана омбудсменка самопроголошеної днр розповіла про те, що окупанти документують злочини ЗСУ для подальшої передачі їх у міжнародні інстанції. Це вони роблять зокрема через свідчення бахмутян, які зараз знаходяться на окупованих територіях. Чим такі скарги загрожують Україні — розповідаємо в матеріалі.

Крім прямої збройної агресії та інформаційних нападок на Україну, рф з 2014 року намагається вести свою гібридну війну в правовому полі, використовуючи міжнародні організації. Наприклад, після окупації частини територій у 2014 році, росія розгорнула цілу схему подачі скарг на дії України від мешканців тимчасово окупованих територій до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Журналісти програми “Схеми” дослідили відкриті дані ЄСПЛ та позовні заяви. Вони виявили зв’язок між ними та одіозним ексдепутатом ВРУ Олегом Царьовим та російськими юристами, які отримували гроші від політичних діячів рф. Послуга написання скарги просувалася серед населення окупованих територій та була безплатною для людей. Одна з таких адвокаток за менш ніж два роки подала близько пів тисячі таких скарг. Журналісти підрахували, що для таких промислових обсягів вона мала готувати одну скаргу за 1,5 дня та працювати без вихідних.

Зокрема через це, Україна є у трійці «лідерів» країн, мешканці яких масово скаржаться на порушення прав людини до ЄСПЛ. Наразі росія систематично скаржиться на Україну протягом засідань Ради безпеки ООН, а її представники продовжують говорити про збір свідчень злочинів ЗСУ у людей, яких вони депортували з України з початку повномасштабного вторгнення.

радбез 9c761росія постійно намагається виправдати себе та дискредитувати Україну через міжнародні організації. Фото: zn.ua

Перекладення провини

У червні цього року «омбудсменка» т.з. днр Дар’я Морозова заявила на конференції, яка була присвячена подіям у Бахмуті, що свідчення злочинів ЗСУ будуть відправлені в ООН та інші міжнародні правозахисні організації. На думку цієї особи «Київ грубим чином порушує міжнародні стандарти, які встановлені Женевськими конвенціями». Це стандартна тактика перекручування фактів, яку систематично використовує росія. Її мета, це перекласти провину за свої злочини на Україну та її уряд.

Катування, зокрема публічні, військовополонених та цивільних, депортація дітей, обстріли цивільної інфраструктури, це тільки частина тих злочинів, які здійснює росія в Україні щодня. Проте, кожного разу, вони на державному рівні заявляють, що це все результати дій самої України. Подібні спроби мало впливають на думку наших партнерів. Проте, країни, які прихильні до росії можуть використати такі інформаційні приводи проти України з метою зменшення її підтримки. 

«Питання скоріше не в самих повідомленнях, а в їх медійному висвітлені. Якщо ми говоримо про суспільну думку, то, на жаль, російська пропаганда вміє маніпулювати інформацією. Навіть якщо такі повідомлення будуть безглузді й безпідставні, для загальної аудиторії заява РФ про наявність таких повідомлень, вже впливатиме на їх думку. Особливо це стосується аудиторій тих країн, які більш вразливі до російської пропаганди.

 

Коли ж ми говоримо про міжнародні організації та політичне керівництво країн, це питання їх власного вектора. Країни-союзники РФ також можуть використовувати необґрунтовані повідомлення як засіб пропаганди. Однак, країни, які є союзниками України та нейтральні країни будуть спиратися не лише на наявність повідомлення, а на його зміст – чи обґрунтоване повідомлення, чи є в ньому належні докази, які дійсно доводять порушення, його проходження через процедуру (чи визнане воно прийнятним, які результати розгляду).

 

Тому основне в таких випадках, на мою думку, — належна реакція та комунікація з боку України», — розповіла редакції Бахмут.IN.UA правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.

Зміна 4f911Експертки Центру прав людини ZMINA надали свої коментарі щодо використання рф міжнародних організацій задля дискредитації України. Фото: сайт Центру прав людини ZMINA

Крім тих «свідчень» які збирають на окупованих росією територіях України, в березні минулого року рф створила міжнародний громадський трибунал по Україні, який теж опитує людей, які постраждали від «націоналістів на Україні». Нам не вдалося знайти переліку країн, які б ще були у складі цієї міжнародної групи. Проте, представники рф вже заявили про величезну кількість зібраних матеріалів. Є ймовірність, що такі матеріали будуть теж використані з метою дискредитації України перед внутрішньою та міжнародною аудиторією.

трибунал bc7f0росія створює організації, які імітують збір свідчень про злочини України. Фото: окупаційні ресурси

Слідом за російським кораблем або куди підуть подібні скарги

росіяни та їх поплічники мають можливість імітувати збір свідчень злочинів України у своїй країні та розповідати про це власній аудиторії. Проте, згідно з їх риторикою, вони планують виносити ці звинувачення на рівень міжнародних організацій. ЄСПЛ втратив юрисдикцію над діями росії з вересня минулого року, бо з 16 вересня рф офіційно припинила бути договірною стороною Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка є базовим документом Ради Європи та ЄСПЛ. Це значить, що рф має виконати всі рішення ЄСПЛ щодо подій, які відбулися до 16.09.2022, але позовні заяви щодо подій після цієї дати Суд приймати до розгляду не буде.  Проте, в заручниках у росіян досі знаходяться велика кількість українців на ТОТ. Оскільки вони вже мають досвід використання українців проти їх же країни, то вони можуть повторити цю тактику знову.

Радниця з прав людини, Центр прав людини ZMINA, Наталія Охотнікова пояснює, що на сьогодні інформація про те, що схема массового подання заяв, яку зафіксували у 2014-2015 роках, за підтримки екс-народного депутата Олега Царьова, знову запрацювала немає.

ЄСПЛ 4239eУ 2014-2015 рр рф організувала цілу програму масового подання скарг на Україну в ЄСПЛ. Фото: відкриті джерела

«Якби з початку повномасштабного вторгнення була велика кількість заяв проти тільки України, то Суд (ред. — ЄСПЛ), як на мене, видав би якийсь пресреліз, або новину на сайті щодо статистики, яка б про це свідчила. Ситуація умовного 2015 та 2023 року відрізняються тим, що зараз йде активне військове протистояння. Тому, можливо, тільки після того, як активна фаза військових дій буде завершена або суттєво сповільниться, російські сили повернуться до ідеї  масово «закидати» ЄСПЛ заявами проти України щодо подій, що розпочались після повномасштабного вторгнення Росії в Україну», — розповіла редакції Бахмут.IN.UA радниця з прав людини, Центр прав людини ZMINA, Наталія Охотнікова.

Наталія також пояснила, що відповідальності за подібні «фабрики» скарг до ЄСПЛ немає, адже в цьому відсутній склад злочину. З боку ЄСПЛ є спосіб боротися з цим «зловживанням» правом на звернення — це ретельна фільтрація всіх вхідних заяв та відхилення таких, що явно необґрунтовані або подані з метою створення позовів з корисливих міркувань проти певної держави.

так звані 0f6baСамопроголошена днр заявила, що готує скарги на дії України до міжнародних організацій. Фото: окупаційні ресурси

Які скарги про порушення прав може подати росія через зрадників і маріонеток?

На своїй пресконференції с залученням декількох бахмутян 19 червня, так звана омбудсменка самопроголошеної днр Дар’я Морозова згадала про подачу свідчень про злочини ЗСУ до ООН. Ці заяви дійсно можуть справдитися, адже така можливість у рф та її поплічників існує. З урахуванням того, що росії важливо зменшити підтримку України будь-якими методами, зокрема через дискредитацію, ці слова у майбутньому можуть перетворитися у реальні дії.

Правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк пояснює, що загалом є дев’ять основних договорів ООН із прав людини й спеціальні комітети до них. Вони мають повноваження розглядати індивідуальні повідомлення від потерпілих щодо порушення прав, а також передбачають можливість подання міждержавних повідомлень, якщо держава-член вважає, що інша держава не дотримується своїх міжнародних зобов’язань за договором. Основними Комітетами, до яких теоретично можуть подаватися скарги проти України — це Комітет по правах людини (стосується порушення Міжнародного пакту про громадянські й політичні права), Комітет проти катувань (стосується порушення Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання), Комітет з насильницьких зникнень (порушення Конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень) та Комітет з прав дитини (порушення Конвенції про права дитини).

У випадку подачі міждержавних повідомлень мова має йти про держави, які визнали компетенцію Комітетів — це стосується як держави, щодо якої подається повідомлення, так і тієї, яка подає повідомлення. Наприклад, рф не є стороною Конвенції про насильницькі зникнення і не визнала компетенцію Комітету з прав дитини, отже, не може подавати повідомлення щодо порушення за цими договорами.

Стороною подачі не можуть бути так звані ЛНР та ДНР, оскільки вони не є невизнаними державами. Зато повідомлення про порушення прав людини можуть подавати громадські організації.

ООН 06e37В теорії росія може подати скаргу на Україну в ООН. Фото: відкриті джерела

Крім того, для подачі подібних скарг у будь-яку інстанцію потрібно виконати ряд вимог щодо оформлення та обґрунтування. За відсутності цього, скарги не будуть прийняті міжнародними інституціями.

Як ставитися до українців, які свідчать на користь росії?

Депортація ba723рф депортувала 8% мешканців Бахмута. Фото: сайт “Україна без тортур”

За даними самих окупантів, вони вивезли з Бахмуту понад 7 тисяч осіб. Звісно, що серед цих людей існують ті, хто має проросійську позицію та добровільно дає свідчення росіянам щодо «злочинів ЗСУ». Утім, треба розуміти, що в руках росіян можуть бути люди, які стали заручниками рф. Наразі це складно довести, але є принаймні один випадок примусової депортації, коли наприкінці лютого цього року росіяни вивезли зі Ступок частину парафіян Свято-Георгіївського храму разом з отцем Олексієм, який єдиний в громаді залишався, щоб допомагати людям.

Те, що такі люди говорять на камеру або задля свідчень, це має вважатися як спроба вберегти своє життя, а не злочин проти України. Адже, з початку повномасштабного наступу ми стали свідками багатьох відеозаписів з українськими військовополоненими, які на камери росіян оговорювали Україну. Ми не можемо знати передумови кожної такої історії. Але ми неодноразово бачили, як росіяни гребують всіма міжнародними нормами та використовують всі можливі способи, щоб досягнути своєї агресивної мети.

Тож, важливо не узагальнювати всіх депортованих до рф та ТОТ людей, а аналізувати передумови потрапляння під депортацію, минулі вчинки чи слова та, виходячи з цього, робити висновки. Проте, навіть сам факт подачі цих документів може слугувати додатковим інформаційним приводом для росії та ще одним наративом, спрямованим проти України.

Олексій 7bf31Депортований з Бахмута отець Олексій. Фото: надане волонтеркою церкви

Читайте також: Чи можуть українці, які повернулися з окупації претендувати на фінансову допомогу від держави?

Нагадаємо, російська пропаганда часто використовує міжнародну підтримку для просування своїх наративів. Так, цього разу, мережею ширитися відео де нібито австралійці вітають росіян зі звільненням Бахмуту. Хто ж насправді на відео та що за події висвітлюються — читайте у нашому розслідуванні.

Фото: 24 Канал

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Велосипедисти з Бахмута і Лимана стали призерами Чемпіонату України

Микола Ситник 16:21, 15 Серпня 2023

На початку серпня в Житомирі пройшов Чемпіонат України з велоспорту на шосе в парній гонці та гонці-критеріумі. Водночас відбулися всеукраїнські змагання в груповій гонці серед юнаків, дівчат, молодших юнаків і молодших дівчат. Донеччину на турнірі представили п’ятеро велосипедистів із Бахмутської та Лиманської громад.

Про це повідомляє Управління фізичної культури та спорту Донецької ОДА.

За нагороди змагань боролися понад 100 учасників із 16 команд регіонів України.

Як виступили наші велосипедисти?

Вихованці Обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з велоспорту та учні Донецького обласного спеціалізованого фахового коледжу спортивного профілю імені С. Бубки відзначилися низкою нагород:

  • у парній гонці на 10 км «золото» серед молодших юнаків здобув Максим Кікоть (ОСДЮСШОР) разом із Дмитром Старовойтовим з Житомирщини (їхній час — 13 хв. 39 сек.);
  • у віковій групі юнаки «срібним» призером став Андрій Захарченко (ДОСФКСП ім. С. Бубки) разом із Андрієм Головченком з Дніпропетровщини (13 хв. 32 сек.);
  • у віковій групі юнаки «бронзовими» призерами стали Дмитро Ємченко та Іван Кононенко (ОСДЮСШОР) з результатом 13 хв. 35 сек.
Спортсмени з Бахмутської та Лиманської громад готуються розпочати гонку

За підсумками першого туру Чемпіонату України в гонці-критеріумі Максим Кікоть, набравши 14 очок, посів друге місце серед молодших юнаків. До слова, другий тур змагань запланований у Білій Церкві (14-17 серпня), третій тур — у Львівській області (з 30 серпня по 3 вересня).

Під час всеукраїнських змагань в груповій гонці на 50 км «срібну» медаль серед молодших юнаків здобув Максим Кікоть (56 хв. 27 сек.), а «бронзовим» призером в категорії юнаки став Андрій Захарченко (1:24.40 хв.).

Зазначимо, що до змагань велосипедистів Донеччини підготували тренери: Валерій Красов, Олександр Геращенко та Кирило Поспєєв.

Читайте також: Спортсмен із Донеччини став чемпіоном Європи з метання диска

Нагадаємо, бахмутянин Микола Жабняк став спортсменом місяця на Донеччині.

Фото: всі світлини Управління фізичної культури та спорту Донецької ОДА

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмутян запрошують на безкоштовні мистецькі гуртки в Дніпрі: як записатися?

Микола Ситник 14:49, 15 Серпня 2023

Донецький Палац молоді «Юність» запрошує на дистанційне навчання дітей та дорослих віком від 5 до 35 років. Долучитися до занять можуть усі бажаючі.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у Дніпрі «З Бахмутом у серці».

Гуртки та контакти керівників

Для охочих доступні такі мистецькі заняття: 

  • гра на гітарі — 0990572984 (Антон Леонідович);
  • гра на ударних — 0957700447 (Едуард Євгенович);
  • вокал — 0951373081 (Наталя Сергіївна);
  • вокальний ансамбль «Надія» — 0997333465 (Ольга Миколаївна);
  • театр танцю — 0951458918 (Ольга Олександрівна);
  • хореографічний ансамбль «Непосиди» — 0665280170 (Ольга Миколаївна); 
  • театр-студія «4-й поверх» — 0503672901 (Микола Миколайович);
  • театр естрадних ляльок — 0632179897 (Анна Олександрівна);
  • циркове мистецтво — 0506377293 (Юлія Григорівна);
  • декоративно-ужиткове мистецтво — 0500509479 (Людмила Григорівна);
  • образотворче мистецтво — 0500821899 (Ольга Володимирівна).

Графік занять

Повчитися малювати можна і в очному форматі за адресою: Дніпро, вулиця Виконкомівська, 12А. Безкоштовні заняття з малювання проходять по вівторках та четвергах о 15 годині та у суботу о 14.00. 

«Телефонуйте! Приходьте! Чекаємо на Вас», — запрошують в Донецькому Палаці молоді «Юність».

//

Читайте також: Допомога для бахмутян: де та за яким графіком працюють Центри підтримки та осередки в Україні

Нагадаємо, раніше редакція «Бахмут. IN.UA» дізнавалася у бахмутян, що подивитись в Дніпрі туристу.

Фото: yunist.org.ua

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Велосипедисти з Бахмута і Лимана стали призерами Чемпіонату України

На початку серпня в Житомирі пройшов Чемпіонат України з велоспорту на шосе в парній гонці та гонці-критеріумі. Водночас відбулися всеукраїнські змагання в груповій гонці серед […]

16:21, 15.08.2023 Микола Ситник

Бахмутян запрошують на безкоштовні мистецькі гуртки в Дніпрі: як записатися?

Донецький Палац молоді «Юність» запрошує на дистанційне навчання дітей та дорослих віком від 5 до 35 років. Долучитися до занять можуть усі бажаючі. Про це […]

14:49, 15.08.2023 Микола Ситник
158366 dbdc1

Українців за кордоном закликають доєднатися до Живого ланцюга напередодні Дня Незалежності

24 серпня Україна відзначатиме 32 рік Незалежності, громадян, які опинилися зараз закордоном закликають долучитися до масштабної акції до свята та утворити живий ланцюг.

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття […]

sbu 4ddb5

Куди передавати дані про зрадників, переміщення техніки рф та як шкодити колаборантам?

Чимало українців зараз перебувають в окупації, оскільки не встигли евакуюватися. На ТОТ люди ведуть приховану партизанську боротьбу й передають дані про розміщення ворожої техніки, російських […]