Дніпрова чайка в Бахмуті: згадки української письменниці про краєвиди на Ступках

Семаковська Тетяна 14:48, 3 Березня 2017

Рукописи письменниці про її перебування у Бахмуті у 1916-18 відкривають невідомі факти про дореволюційне місто. Про це в своїй роботі повідомляє Сергій Татаринов, кандидат історичних наук, доцент, Заслужений працівник культури України.

«Вперше про це почали говорити та писати краєзнавці І.М.Овчаренко (Словянськ), В.П.Замковий(Артемівськ) у середині 90-х років. Але документальних доказів так і не навели…

ДніпроваЧайка 10312Дніпрова Чайка (дівоче прізвище – Людмила Олексіївна Березіна) народилася в с. Карлівка  Херсонської губернії  в родині сільського священика.

У 1879 році закінчила приватну гімназію в Одесі, працювала у сільській школі.  З 1884 року вона працює в Одесі в приватній гімназії.

Разом з чоловіком-істориком Ф.Василевським письменниця живе в Херсоні.Подружжя Василевських разом із Русовими були одними з небагатьох у Херсоні, де спілкувалися українською мовою, були активними членами Херсонської громади.

З 1908 року Дніпрова Чайка проживає в Києві. Бере участь у роботі київських організацій „Громада” і „Просвіта”, знайомиться з М.  Лисенком, М. Старицьким, М. Заньковецькою, Оленою Пчілкою, Лесею Українкою, М. Коцюбинським, Б. Грінченком.

У відділі рукописів Національної наукової библіотеки ім.Вернадського О.П.Степченко виявила та надала С.Й.Татаринову  невідому рукописи письменниці про її перебування у Бахмуті у 1916-18 рр. [1].

Перший рукопис на друкарській машинці на одному аркуші містить  враження письменниці від чудових половецьких статуй на хуторі Чапліно у 3-верстах від Бахмуту, авторка розмірковує, як зберігти ці унікальні памятки, подано малюнок фігури.

stupki1900 ba4fa

У нарисі «Ступки» ( два друковані аркуші) Дніпрова Чайка пише: «оселя (маєток-С.Т.) лежала над трьома проточними ставками,  ставки були рибні, особливо верхній…Водопад у кілька сажнів заввишки не всяку рибу пускав, хоча я сама бачила, що кидалася перед вечором риба. Був острівець з вибудованою альтанкою, котра на літо обставлялася олеандрами у  кадупцях, що я теж застала у оранжереї. Коло острівця привязані човна…Там  пани любили пить чай.Не дуже далеко от сего місця стояла хороша купальня, колонада біла, велика з чорним дощаним помостом, де танцювали. В другому кінці ставка була пристань для човнів.Увесь ставок був обведений клумбою, де ще задержалися многолітні квіти, от як лілії усякі. Садодобні кущі клемантіс, калина, бульдонеж, жасміну та інші.Увесь парк кругом ставка штучно посажений та поділений чистими дорожками, залізними та деревяними діванчиками та лавками на самих вигідних місцях, звідки откривалася краса картин…Крізь видно сліди садової мебелі, квітників, ваз і статуй.На одній горі альтанка кругда, на другій …куточок, де зберіглась тяжка гранітова канапка. Двоє гранітових кресел порубані. 1918 році подужали скинути униз і вони розбилися від свого тягару.

…стояла хатка-цяцька. Її було збудовано для панича-дідича, вкрито снопками волошок, а стіни всередені розмальовані квітками та птицями alfresco… був тут і возик, і маленький коник, і грядки-хазяйство малого хозяїна.

 Маєток був  в руках у германців і вони впорядкували як знали і часто вивозили речі з дома,  робили потайки, але часто можна було бачити мебелі сафянові, цвяховані позолоченими дрібними цвяшками, скобочками та всяками орнаментами з позолоченої бронзи.

 На чорному дворі була велика теплиця, крізь скло видно було массу квітучих олеандрів… Було чимало скота і його германці дуже виїдали-це часто бачила криваві тулуби. Мабуть не звертали увагу на породу. Пани мовчали  перед германцями. Нікого не пускали в дом, так що я не бачила сама, як кажуть, багато було цікавого в домі-палаці».

З рукопису випливає, що Людмила Олексіївна  пише про маєток померлої генеральші Надії Мажної, але не згадує  «Надєждинський» притулок для убогих у Ступках.

Його, мабуть, вже «оприходували» місцеві жителі, як і поруйнували ландшафтний парк…

М. Лисенко на її лібретто написав дитячі опери „Коза-дереза”, „Пан Коцький”, „Зима і Весна, або Снігова Краля”.

3 1911 по 1915 рік письменниця живе на Запоріжжі, пізніше на Київщині.

З початку 20-х років Дніпрова Чайка була прикута до ліжка, пробувала писати лежачи. Померла Дніпрова Чайка у 1927 році. Поховано її у Києві на Байковому кладовищі. Її біографи відзначають, що «до сьогодні немає повного життєпису письменниці, аналізу її художньої й епістолярної спадщини, не зібрані рукописи. Значна їх частина зберігається у рукописних відділах бібліотек, історичних архівах або у приватних осіб».

У спорудах маєтку Мажних розташовувалася у 60-70 рр. «Райсільгосптехніка». Мармуровий памятник Мажній лежав у багнюці…

Сьогодні ледь проглядаються залишки штучного озера з острівцем, стоять навкруги столітні тополі, за 100 років «ступяни» зтерли з поверхні землі  чудовий ландшафтний  парк…Так само, як і колонію голандців біля соляної копальні «Петро Великий»…

5e3119a8d3cat 071f3

Зрозуміло, що треба ще розбиратися, як донька письменниці-лікар Олена Феофанівна опинилася у Бахмуті з діточками у 1916 р., де мешкала з нею Л.О.Василевська.

Фото краєвиду з форума краєзнавців Донеччини.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]