Питання – відповідь: експерт з децентралізації в Україні коментує сумніви мешканців Опитного

Семаковська Тетяна 12:15, 26 Червня 2017

В рамках проекту «Децентралізація в деталях» ми познайомили своїх читачів з Опитненьською сільрадою. Одночасно почули від сельчан їх побоювання та очікування, на які відповідав місцевий експерт. Щоб звичайному мешканцю ще краще розуміти процес децентралізації та бути підготовленим до злиття в єдину громаду, редакція сайту звернулась за роз’ясненнями до секретаря Ради донорів з питань децентралізації в Україні, Сергій Попов.

popov 04d3e

З мого практичного досвіду Бахмутський район залишається складним в питаннях формування об’єднаних територіальних громад. З одного боку, в межах району є п’ять центрів тяжіння, потенційних центрів формування громад: Бахмут, Соледар, Часів Яр, Сіверськ, Світлодарськ. Це великі населені пункти з достатньо розвинутою інфраструктурою і гарною ресурсною базою. З іншого боку сільські та селищні ради що в районі теж далеко не в найгіршому стані. Багато з них мають профіцитні бюджети, повну соціальну інфраструктуру. Тому ті побоювання які звучать від сільських мешканців цілком логічні, для мене вони зрозумілі та обґрунтовані.

Незважаючи на ці страхи вже утворена Соледарська ОТГ в межах перспективного плану та Сіверська з відхиленням від нього. Завершена процедура формування Бахмутської об’єднаної громади.

Говорячи про Опитненську сільраду то її населені пункти находяться на найближчій відстані від міста Бахмуту. У мешканців багато питань на тему що станеться після того як центр прийняття рішень переміститься з Опитного в Бахмут. Прокоментую деякі з питань що я почув.

Чи покращиться транспортне сполучення?

Сьогодні місто та сільська рада знаходяться в різному підпорядкуванні. Місто має статус обласного значення а сільрада підпорядкована району. Відповідно в них окремі один від одного бюджети і різні центри прийняття рішень. Місто самостійно визначає які маршрути мають бути в їх межах, який транспорт на них курсуватиме і по яка вартість проїзду буде. Відповідно міська влада виділяє на це кошти. По відношенню до сільської ради ці питання вирішуються в районній державній адміністрації і сама сільрада впливу на ці питання не має. Місто не може в такій ситуації діяти бо це буде перевищення повноважень. Після того як село та місто стануть одною територіально адміністративною одиницею, тобто пройдуть перші місцеві вибори і вони завершать формування об’єднаної громади це питання можливо буде вирішити. Після того вже виходячи з економічної обґрунтованості  потрібно буде приймати рішення або пускати тролейбус з міста до села, або продовжувати шлях маршруту одного з міських автобусів, або пускати окремі маршрутки. Питання вартості проїзду тоді теж можна переглядати в сторону зменшення. Завжди існують маршрути більш комерційно привабливі і менш комерційно привабливі, якщо при оголошені конкурсу формувати лоти поєднуючи такі маршрути то можна знайти консенсус при якому і перевізник не буде нести збитки і громадяни зможуть заощадити власні кошти.

Що буде з музичною школою та клубом?

Децентралізація передбачає передання широкого кола повноважень на базовий рівень. Простими словами там де виникає проблема там вона і має вирішуватись, і це є правильно. Хоча більшість людей вважає що після децентралізації ОТГ в нас стануть не керовані і почнуть робити кожен те що захоче, але це не правда. Не варто забувати що  в будь якій демократичній країні, в бік яких і ми рухаємось є верховенство закону. Закони вище рішень які приймають органи місцевого самоврядування. Відповідно якщо такі рішення протирічать чинному законодавству вони будуть скасовані. На сьогодні ми маємо Закон України «Про культуру» 20 та 23 статті якого чітко визначають що палаци і будинки культури а також спеціалізовані мистецькі навчальні заклади відносяться до базової мережі закладів культури, вони не можуть бути приватизовані, зачинені чи виселені.

Що станеться з амбулаторією?

Надання якісної первинної медичної допомоги належить до компетенції об’єднаних територіальних громад. Вони самостійно визначають мережу таких закладів. До переліку закладів первинної медичної допомоги належать: фельдшерсько-акушерські пункти, поліклініки, амбулаторії. На сьогодні в селі Опитне сьогодні є ФАП, але більшість мешканців хотіли б мати амбулаторію. Те що заклад первинного рівня з надання медичної допомоги має бути це не питання дискусії, це факт. Те який він має бути і з якою кількістю персоналу предмет дискусії. До того ще не визначені межі шпитальних округів в Донецькій області. Це теж залишає простір для дискусії бо не відомо чи стане Бахмут одним з центрів такого округу. В свою чергу це теж накладе значний відбиток на формування мережі закладів первинного рівня.

Погоджуюсь зі словами Зосима Йорохова, сьогодні кожен голова сільської ради має сформувати план, окреслити бачення того як має розвиватись ця територія в межах майбутньої об’єднаної громади. Далі ці плани потрібно узагальнити в єдиний документ який і стане стратегією розвитку громади. Такий документ потрібен бо він відкриє шлях до складання плану розвитку територій громади, ляже в основу всіх проектів що будуть подаватись на фінансування до ДФРР та субвенції з розвитку інфраструктури ОТГ а також це незамінний документ для спілкування з потенційними донорами та інвесторами. Перш ніж говорити що ми хочемо жити краще ніж зараз чи інакше потрібно це собі уявити, побачити як це краще, описати це і бажано в деталях а далі рухатись до цього. 

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]