Зайцівська сільрада на відміну від своїх сусідів має дефіцитний бюджет. Певно, після об’єднання вони зможуть покращити фінансову ситуацію, оскільки зміниться формула розподілу податків. Від підприємств, що працюють на сьогоднішній території сільради в бюджет буде надходити 60% ПДФО. Фінансові та інші питання коментує секретар Ради донорів з питань децентралізації в Україні, Сергій Попов з наведенням досвіду вже створених громад.
Сергій Попов в минулих матеріалах надавав експертну оцінку Опитненьскої, Іванівської, Покровської сільрадам. На черзі – Зайцівська сільрада.
Вже сьогодні керівники установ думають над тим як застосувати енерго-заощадливі технології, як поліпшити стан життя селян. Олександр Пономаренко справедливо озвучує необхідність формування дорожньої карти, яка б допомогла визначити пріоритетність завдань для роботи нової влади в об’єднаній громаді.
Важливо звертати увагу і не тільки на проблеми які існують сьогодні, важливо шукати і точки зростання. Можу привести приклад Черкаську об’єднану громаду, що була утворена в 2015 році. При утворенні, її бюджет був дефіцитним на 30%. Одним з перших вони прийняли на роботу землевпорядника, завдяки якому змогли провести інвентаризацію землі на території новоутвореної громади. Цей крок допоміг їм значно поповнити бюджет, оскільки було знайдено землі, які обробляються, але податок за них не сплачувався. За додатково залучені кошти вони змогли побудувати дитячі майданчики на території кожного села, що є на території об’єднаної громади.
Підтримка сільського господарства
Говорячи про розвиток сільського господарства, в першу чергу потрібні не державні програми чи інвестори, а відкритий ринок землі. Деякі політичні сили лякають нас, що після того, як ринок відкриють, то всі землі скуплять латифундисти. Якщо подивитись через супутника на Україну, то ви побачите, що вся земля вже розподілена між латифундистами, це величезні земельні ділянки, на відміну тої ж сусідньої Польщі. Це ж підтверджується словами Олександра Пономаренко, коли він говорить, що підприємство зареєстровано десь далеко, а тут тільки поля, куди приганяють на пару днів комбайн для засівання полів та збору врожаю. Люди не працюють на цій землі! Які б сьогодні інвестиції не давали на кооперацію чи розвиток приватного фермерства, ми побачимо, що сьогодні в селі немає достатньо землі для розвитку цих підприємств, вона вже в довгостроковій оренді.