Експерт з децентралізації в Україні коментує питання мешканців Сіверської об’єднаної територіальної громади

Семаковська Тетяна 21:52, 24 Липня 2017

Кожна новоутворена громада в перші місяці свого існування зіштовхується з величезною кількістю викликів. До влади приходять нові люді. Хтось залишаться незадоволеним результатами виборів. З перших днів необхідно вибудувати систему, яка буде працювати згодом десятиліттями на благо самої громади. З чого розпочне розбудову Сіверська об’єднана територіальна громада? Свої коментарі надає секретар Ради донорів з питань децентралізації в Україні, Сергій Попов в рамках проекту “Децентралізація в деталях”.

popov 04d3e e40b9В тому, що Сіверська громада утворена в середині року є великий позитив. Звісно, згідно чинного законодавства всі ради, що об’єднались мають до кінця поточного року залишатись в тих міжбюджетних відносинах, які мали до об’єднання. На перший погляд – це створює незручності в управлінні громадою. Насправді, якщо подивитись на досвід громад, що утворились наприкінці 2015 році, мали величезні проблеми. У новообраного керівництва було лише два місяці на завершення всіх формальних процедур, щодо завершення утворення нової територіально адміністративної одиниці. За цей же час необхідно було з’ясувати, які надходження плануються до бюджету в наступному році та сформувати цей проект бюджету. Також мало часу залишалось на переоформлення людей на нові місця роботи. Згідно чинного законодавства, попередження про звільнення має бути видано людині за два місяці. Керівництво громад мали безсонні ночі аби вирішити всі ці питання. Були проблеми і з виплатою зарплат, у зв’язку з невчасним переведенням людей на нове місце роботи. Тому, повертаючись до Сіверської громади, можна сміливо стверджувати, що керівництво має достатньо часу для вирішення всіх цих питань та уникнення проблем вже в 2018 році.

Колись, місто було заможнім, наявна розвинута інфраструктура міста тому підтвердження. Згодом, підприємства закривались, надходження до бюджету зменшувались, почали з’являтись проблеми з утриманням тієї ж інфраструктури. Сьогодні керівництву необхідно сформувати дорожню карту, як вони бачать вирішення наявних проблем, які шляхи розвитку, які можливі джерела надходження податків в бюджет. Саме із-за страху залишитись без фінансів Званівська та Верхньокам’янська сільради не об’єднались з Сіверськом в одну громаду. Керівництву потрібно показати, що вони здатні вирішити ті проблеми, які є на їх території.

Мешканці громади вже розпочали роботу з залучення коштів з боку донорських організації. Це позитивний досвід, який дозволить вирішити низку проблем. Для того, щоб міжнародні організації охоче надавали таку допомогу, громаді варто не просто озвучувати наявну проблему, а і показувати загальне бачення розвитку території. Якщо сьогодні ремонтують будинок культури, то варто показати, як він буде використовуватись, це приміщення має бути біти на 100% задіяно громадою.

Варто також пам’ятати, що ресурсів не так багато і на все їх не вистачить. Тому варто ставитись до них заощадливе. У мешканців є бажання створити ЦНАП, якій наблизить до них надання адміністративних послуг. Точаться суперечки про місце його розміщення. На мою думку, є неправильне сприйняття і розуміння, що таке ЦНАП і як він має функціонувати. Площі в 750 кв.м. більше ніж достатньо, аби обслуговувати громаду з чисельністю в 14 тисяч мешканців. ЦНАП – це центр, де відбувається прийом громадян, де їм надають та видають документи. Всі служби, які займаються оформленням документів, не мають там знаходитись: для того існує виконком. Звісно, потрібно дивитись на те, як ці площі розміщені, це теж грає велику роль.

Сьогодні в Україні діє низка проектів міжнародної технічної допомоги, які спрямовують свої зусилля на наданні допомоги з побудови та організації роботи ЦНАПів в громадах. В державному фонді регіонального розвитку побудова ЦНАПів є пріоритетним завданням. Варто звертатись по допомогу, залучати кошти на організацію такого центру ззовні, не поспішаючи витрачати кошти з власного бюджету.

Викликами для громади сьогодні є питання організації гуманітарного простору. Це і питання освіти, культури, спорту та молодіжної політики. Для того аби не погіршити стан надання таких послуг, населенню потрібно оптимізувати управлінський склад, вибудовувати нову модель спільного використання всіх об’єктів. Це допоможе заощадити бюджет молодої громади та надати більшій кількості мешканців такі послуги.

Стосовно організації медичного обслуговування, керівництву варто зосередитись на питання наданні якісних послуг первинного рівня. Тієї субвенції, яка буде їм надходити в бюджет з наступного року на вторинний рівень, певно не вистачить на утримання повноцінної лікарні. Тому варто розвивати мережу поліклінік, амбулаторій та ФАПів.

Сьогодні я бачу, що в громаді є активні люди, є нове керівництво, вони прагнуть змінити життя в громаді на краще. Їм варто частіше звертатись по допомогу до експертів та до громад що утворились в 2015-2016 роках. Переконаний: їм допоможуть, нададуть консультації, підтримають. 

 150 2c28f e0efe

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]