В об’єднаних територіальних громадах бюджети зростають на 300-700%, – експерт

Семаковська Тетяна 14:12, 17 Жовтня 2017

Серед інших важливих змін в Україні, чи не однією із найскандальніших є процес децентралізації. Щоправда, все залежить від регіону і від самих громад: десь об’єднуються охоче і вчаться долати перепони по-новому, паралельно використовуючи всі плюси реформи, а десь процес йде дуже туго, без ентузіазму та із повним спротивом населення. Хтось боїться болючих змін, часто – формальних, хтось остерігається цілком важливих перестановок, що негативно впливають на людей (наприклад, перенесення важливих державних інституцій у більші віддалені від маленьких сіл міста). Від цього і страх «їхати за довідкою за 100 кілометрів».

Повертаючись до теми децентралізації пропонуємо вам матеріал наших колдег з Ужгородського прес-клубу, які дивилися на процес об’єднання територіальних громадах скріз призму евроінтеграції.

Читайте також: 

Певні зобов’язання на місцеву владу накладає Порядок денний асоціації Україна-ЄС. Попри деякий опір в регіонах, як українські, так і європейські експерти зазначають: децентралізація необхідна для запровадження ефективної та прозорої влади на місцях, від чого залежить ріст підприємництва, залучення інвесторів та відповідно наповнення місцевих бюджетів.  Бенедикт Герман, Перший секретар Представництва ЄС з питань децентралізації та секторальних реформ, з цього приводу каже: «Ріст малого і середнього бізнесу напряму залежить від ефективної роботи на місцях. Нині Україна має унікальний шанс подати приклад іншим європейським державам, тому що запропонована модель децентралізації влади викликає схвальні відгуки і довіру. Європеїзація української економіки відбуватиметься через ріст малого та середнього бізнесу. Головне, щоб робота влади на місцях із використаннях усіх наданих їй інструментів велася чисто, ефективно, прозоро».

За статистикою, наведеною офіційними органами, станом на 1 жовтня цього року в Україні  створено 614 об’єднаних територіальних громад. Із них у 201 ОТГ 29 жовтня плануються перші місцеві вибори, ще 59 ОТГ – в очікуванні призначення виборів. За прогнозами Мінрегіонбуду, до кінця року в Україні буде утворено понад 660 ОТГ, що об’єднають більше 3 тисяч громад, а це 4 мільйони населення (~ 14% від загальної кількості населення України).

765 2e6ee

За словами Сергія Шарова, директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, без проведення широкомасштабної децентралізації влади неможливо провести інші важливі галузеві реформи. На його думку, зараз в Україні – надмірна подрібненість адміністративно-територіальних одиниць. «Зараз в Україні досі існують територіальні одиниці із населенням менше 100 осіб. Це одна з проблем, яка існує не тільки в Україні, але у країнах ЄС, – великий відсоток адміністративно-територіальних одиниць з кількістю жителів менше 1000, таких в Україні 47», – каже Шаров. Цей факт тягне за собою інші проблеми, що пов’язані зі розвитком місцевого самоврядування. Наразі, за словами Сергія Шарова, з 1991 року в Україні на 1200 відбулося збільшення адміністративно-територіальних одиниць. Відповідно така «роздробленість» передбачає невиправдану кількість витрат на утримання штату органів місцевого самоврядування, які, по суті, не можуть суттєво впливати на процеси всередині громад через відсутність нормального фінансування, дефіцити бюджетів та централізацію влади «наверху». За його словами, спільно з європейськими та вітчизняними експертами, було напрацьовано 4 позиції щодо внесення змін до основного закону – Конституції. Перше, що основні функції та повноваження мають виконуватися та забезпечуватися органами місцевого самоврядування. Друге, відбудеться не ліквідація,а  пере форматування державних адміністрацій. Третє, органи місцевого самоврядування повинні отримати право мати власні виконавчі комітеті, ці функції на сьогодні виконують місцеві держадміністрації. Четверте —необхідне чітке визначення адміністративно-територіальних одиниць.

 

Читайте також: 

Наразі в Україні – п’ять ключових областей, де справа добре зрушила з місця: у Житомирській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Тернопільській та Львівській  областях – найбільше створених та уже діючих територіальних громад – 50% усіх ОТГ в Україні. Однак, є такі, що добряче відстають. Наприклад, Закарпатська область, Івано-Франківська, Харківська, Київська (до 6 ОТГ у кожній).

Зволікаючи, громади втрачають можливості. У першу чергу, фінансові. «Успіхи ОТГ колосальні, у звичайних громадах і об’єднаних показники зростання відрізняються по багатьох позиціях. Якщо оцінювати фінансові ресурси, то зростання звичайних  місцевих бюджетів складають 40%, а зростання бюджетів ОТГ – на 300-700% , тобто у 3-7 разів! – стверджує Сергій Шаров. — Це – величезні кошти для громад. Один з прикладів, у цьому році вперше в історії України за рахунок сільських рад було придбано 30 шкільних автобусів і відремонтовано доріг на суму 300 млн. грн., по яких ці шкільні автобуси сьогодні їздять».

Зараз відбувається реалізація Закону України «Про об’єднання територіальних громад», наступний крок – прийняття ЗУ «Про адміністративно-територіальний устрій». «Це – необхідний крок. Має бути дотримана доступність громади до всіх важливих державних інституцій. Однак, надмірна роздробленість – це теж крайність. Вважаю, що таку реформу слід було провести ще 20 років назад», – зазначає  директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Сергій Шаров.

 

Читайте також: 

Ідею децентралізації влади та її ефективне втілення Європейський Союз підтримує не тільки схвальними оцінками, а й певною фінансовою допомогою. Так, ще навесні 2016 року між Урядом України та Європейською Комісією, що діє від імені Європейського Союзу, відбулося підписання угоди про фінансування «U-LEAD з Європою: Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку» (з понад 100 млн. євро бюджетом). Таким чином ЄС визнав успішність реформи децентралізації в Україні. Програма має два основних компоненти:  зміцнення спроможності для реалізації реформ децентралізації та регіональної політики (навчання для місцевої влади на всіх рівнях, тематичні консультації, підтримка професійної освіти для посадових осіб виконавчих органів влади, навчання з управління проектним циклом) та підтримка Центрів надання адмінпослуг та підвищення обізнаності громадян про місцеве самоврядування (комплексні відновлювальні роботи, надання обладнання для понад 600 ЦНАПів, навчання для місцевого персоналу ЦНАП, кампанія з підвищення обізнаності).

Матеріал підготовано в рамках проекту «Просування реформ в регіони» Програма Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні».

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]