Процедура впливу громадськості на бюджетний процес законом не визначена, тому виникає потреба затвердити цю процедуру на місцевому рівні. Як відкрити громаді можливість брати участь у розподілу бюджету?
Ці питання розглядалися громадськістю на Бюджетних обговореннях, що проходили у молодіжному центрі «FreeDOOMHUB» минулого тижня. Спікером обговорень був експерт з питань місцевого самоврядування, громадський та політичний діяч Олександр Солонтай. Одним з ключових питань, яке дуже зацікавило громадськість стало обговорення необхідності прийняття Бюджетного регламенту.
Активісти руху «Сильні громади» зазначили, що зверталися до Бахмутської міськради з проханням прийняти бюджетний регламент, та отримали офіційну відмову на підставі того, що це не передбачено законом.
«Закон не передбачає затвердження деяких регламентів, але вони існують – це і регламент виконкому, який мають 99% місцевих рад, регламенти про роботу комісій та інші. Варто розробити регламент хоча б для того, щоб затвердити початок бюджетного процесу. Хоча це не єдиний привід», – відповів спікер.
«Як визначити пріоритети витрачення коштів, хто саме має це визначати? Хто має вирішати, чи в повній мірі закласти подання бюджетних структур чи тільки на 50%? Це одноособово має визначити начальник фінвідділу, міський голова, бюджетна комісія, робоча група з питань бюджету? Процедура презентації, обговорення, звітування за бюджетом також мають бути визначені регламентом», – вважає експерт експерт з місцевого самоврядування Олександр Солонтай.
В процесі обговорення учасники слухань домовилися, що при наступній зустрічі в рамках проекту розроблять робочі пропозиції до проекту бюджетного регламенту, з якими звернуться до Бахмутської міськради.
Проект «Прозорі та ефективні бюджети місцевих рад та ОТГ”, що реалізує ГО «Місцевий Розвиток Громад».