Колишні полонені розповіли історії ув’язнення та порушень прав людини під час незаконного тримання під вартою на окупованій території незаконної ДНР. Три історії читайте далі.
Олена Завальна, була незаконно ув’язнена бойовиками так званих ДНР з жовтня 2017 по кінець грудня 2019.
Олена – мешканка окупованої Макіївки, яка з початку проголошення незаконної ДНР вела сторінку у соцмережі Twitter, де виставляла пости на проукраїнську тематику. Матеріали з її сторінки в подальшому були використані українською стороною для документальної фіксації фактів російської присутності на Донбасі.
МГБ Макіїївки звинуватили Олену Завальну у шпигунстві, розпалені міжнаціональної ворожнечі, загалом, за трьома статтями, присудили 13 років. Під час перебування у полоні перебували у камерах СІЗО, разом з засудженими за статтями про вбивство, наркотики, тощо.
Син Олени, перебуваючи на підконтрольній ще деякий час вважав матір безвісти зниклою, адже так стверджували у т.зв ДНР. Після присудження вироку, Олену мали етапувати.
29 грудня 2019 року після подання до списків обміну (за проханням про помилування) Олену було звільнено, разом з п’ятнадцятьма іншими полоненими.
Марина Чуйкова – незаконно затримана бойовиками незаконних збройних формувань ДНР під час перетину КПВВ зі сторони окупованої Горлівки у березні 2018 році.
Марина виїхала з Горлівки до Харкова, але періодично змушена була повертатися через хвору матір, яка залишилася у окупованій території.
Звинуватили Марину Чуйеову у «шпигунстві» та співпраці з СБУ. Засудили жінку на 11 років, та перевели до виправної колонії, де змушували тяжко працювати. На території України жінка якийсь час вважалася безвісти зниклою.
Марина зазнавала катувань, як фізичних, так і психологічних. Кілька разів жінку вивозили до лісу з намірами розстріляли. На обмін навіть не сподівалася, говорить жінка.
Діти Марини, під час її перебування у полоні, перебували на території України та подавали матір до списків обміну.
29 грудня 2019 року жінку звільнили у рамках обміну.
Сергій Русинов – провів у полоні незаконної ЛНР два роки. Засуджений за «розпалювання ворожнечі» та підтримку українських патріотичних груп у мережі Вконтакте. Студента луганського коледжу культури засудили на шість років.
Затримали Сергія прямо на репетиції співробітники МГБ та привезли до приміщення СБУ. Показували скріншоти дописів, вимагали пояснення та мету їх публікацій. Під час обшуку у квартирі знайшли український прапор, але, сказали, що за символіку не каратимуть.
Та чоловіка не відпустили. Натомість відправили до СІЗО, за місяць провели суд. Пізніше перевели до колонії, але згодом так званих «політичних» перевели до іншої колонії.
Правозахисні організації подали Сергія до списків обміну, його було звільнено у квітні цього року.