Два тижні тому з фасаду книгарні «Еней» зірвали плакат із портретом загиблого військовослужбовця Антона Цедика. Це вже дев’ятий раз, коли пошкоджують, чи зривають портрети військових та волонтерів з фасаду магазину. Жодного разу зловмисників не знайшли, навіть у випадках, коли були записи з камер спостереження.
Книгарня «Дім книги «Еней» названа на честь загиблого в Іловайському котлі у 2014 Антона Цедика, бійця батальйону «Донбас» на позивний «Еней». З дня відкриття магазину, тобто з 2015 року на фасаді книгарні висів портрет загиблого добровольця. У різні роки на фасаді були зображені загиблі військовослужбовці, а також вбитий у 2019 році волонтер Артем Мирошниченко.
Пошкодження плакатів неодноразово фіксували заявами до поліції. Кілька разів на камерах відеоспостереження було зафіксовано людей, що зривали портрети.
Востаннє портрет загиблого бійця зрізали з фасаду та забрали невідомі 16 березня.
У Бахмуті майже відсутні місця, де б зберігалася та вшановувалася пам’ять про загиблих учасників російсько-української війни та волонтерів. П’ять років саме цим займався Володимир Дереведмідь, кожного разу відновлюючи пошкоджені банери с зображенням героїв.
«Разів сім були розкидані квіти біля портрета Артема Мирошниченка, неодноразово різали плакати і «Енея», і Сергія Бохонька, який раніше тут був зображений. Ніякої роботи ніхто не проводить: ні дільничний, ні поліція. Склали протокол – і все, реакції не було ніякої. Одного разу, 9 травня, на прохання Віктора Зіпіра поблизу книгарні чергував патруль до 11 вечора, більше ніяких заходів не вживалося» – говорить колишній власник магазину «Еней» Володимир Дериведмідь.
Особа не встановлена. Відповідальність адміністративна
Так чому ж до наруги для пам’ятью захисників незалежності України і волонтера не приділяється особлива з боку Бахмутської поліції. Це питання ми хотіли особисто поставити начальнику Бахмутського районного відділу поліції Ярославу Меженному. Зв’язатися телефоном нам не вдалося, а зустрічі з пресою чи громадськістю останнім часом не відбуваються. Передали питання через прес-службу.
Нам повідомили, що ситуацію проаналізували та прийняли рішення задля недопущення надалі таких випадків збільшити кількість піших нарядів та автопатрулів.
«Конкретно сказати, що наявний антиукраїнський підтекст у цих випадках можливо буде тоді, коли буде встановлена особа та мотиви. Ми не знаємо, навіть, чи це один правопорушник, чи це декілька осіб» – говорить офіцер пресслужби Бахмутського відділу поліції Павло Дяченко.
Про зафіксованих на камері правопорушників у поліції знають, але, зважаючи на нечітке зображення встановити особу неможливо. Законом передбачена стаття 338 «Наруга над державними символами», проте загиблих військових вона не стосується.
«Якщо би це був пам’ятний знак, чи обеліск, тобто воно було б закріплено на рівні місцевої адміністрації, то це було б інше питання. А так – це приватна ініціатива особи, він за власні кошти зробив цей плакат, розмістив на будівлі», – зазначає прес-офіцер.
Кримінальне провадження у випадках із портретами не відкривали, це кваліфікується, як «навмисне пошкодження чужого майна», має бути сума збитків, а вона не значна. Якби була встановлена особа, вона була б притягнута до адміністративної відповідальності.
Матеріал підготувала Марія Лященко.