«Війна – це завжди провалля», – авторка фільму про провальні озера біля Соледара

Семаковська Тетяна 19:53, 22 Квітня 2021

Зоя Лактіонова працює в Проваллі f6ef5Режисерка документального кіно й фотографиня Зоя Лактіонова приїхала у квітні до Соледара, щоб працювати над  короткометражною стрічкою про провальні озера на околиці міста. Свій проєкт «Провалля» вона втілює в межах арт-резиденції «Заземлення» від платформи культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ. Основна мета резиденції – мовою сучасного мистецтва привернути увагу до екологічних і соціальних проблем у регіоні, спровокованих людською діяльністю.

Пів року тому Зоя Лактіонова вже була в Бахмуті й Соледарі, тоді вона знімала документальне відео про ці міста та їхні околиці для промоції арт-резиденції «Заземлення».

«Я сама родом з Донецькою області, з Маріуполя, але в цій місцевості побувала вперше. І була вражена як її красою, так і її історією. А найбільше – провальними озерами, які місцеві називають просто – Провалля. Вони мене дуже зачепили, і я вирішила повернутися сюди і створити про них історію, так, як я її відчуваю», – розповідає режисерка.

Провальні озера – популярне серед місцевих жителів місце відпочинку. Колись тут був Харламовський соляний рудник, глибина його виробок сягала 169 метрів. Під час Другої світової війни рудник затопило водою, а на поверхні утворилося шість воронок-проваль, заповнених розсолом. Глибина озер сягає ста метрів, але вода настільки солона, що пірнути надто глибоко навряд вийде.

Зоя Лактіонова 44d47

Провальні озера ще й цікавий туристичний об’єкт: дивовижний краєвид, утворений внаслідок людської діяльності.

Готуючись до резиденції й перечитуючи багато різної інформації про цю місцевість, Зоя Лактіонова звернула увагу на тему війни, яка символічно пронизує історію провальних озер.

«Спочатку озер було п’ять, вони утворилися під час Другої світової війни. А шосте провальне озеро почало утворюватися і збільшуватися вже під час нашої нинішньої війни з Росією. На мою думку, це сильна метафора. У своєму проєкті я хочу розказати, що війна – це завжди провалля. А ще хочу показати красу регіону, розказати, що Донбас – це не лише вугільні шахти, тут є багато інших історій», – пояснює Зоя Лактіонова. 

Резиденція тривала тиждень, і більшість часу режисерка провела на озерах, намагаючись зафіксувати «їхню особливу атмосферу».

«Це казкове місце для мене, – пояснює Зоя Лактіонова. –  Наче існує якийсь інший вимір, і тут ти у нього потрапляєш. Атмосфери додають і різні дивовижні рослини, що ростуть довкола озер. Вони покручені, похилені, але якось виживають. Ця місцевість для мене – казка зі щасливим фіналом».

Архіви Бахмутського музею 3ed22

Зоя Лактіонова працює з архівами Бахмутського краєзнавчого музею 88521

Зоя Лактіонова працює з архівами Бахмутського краєзнавчого музею.

У роботі над проєктом резидентка спиралася не лише на факти, вона цікавилася і локальними легендами, що стосуються Провалля.

«Я розпитувала місцевих про міфи і легенди, які завжди виникають довкола таких місць. Вони охоче йшли на контакт, їх цікавило й дивувало, що я приїхала з Києва знімати провальні озера. Місцеві дуже люблять тут купатися, розповідали, що вода в озерах така ж солона, як у морі. Одна жінка радила мені обов’язково скупатися. Але ще занадто холодно, тож я лише намочила ноги. І справді – відчуття як від моря», – розповідає режисерка.

Говорить, що найцікавіші історії з цієї поїздки приберегла для свого проєкту. Матеріал вже зібрано, тепер найближчі кілька місяців триватиме робота над монтажем.

«Я маю багато творчої енергії після цієї резиденції, почуваюся дуже зарядженою і вмотивованою, зокрема й після спілкування з місцевими жителями, – ділиться Зоя Лактіонова. –  Надзвичайно важливо, щоб сучасне мистецтво йшло в маленькі міста й містечка, а не концентрувалося лише у великих. Для митців тут є багато нових історій, які можна включити в свої проєкти, якими можна надихатися. Для місцевих жителів це можливість познайомитися з чимось новим, відкрити для себе ширший спектр мистецтва. І це приклад для молоді, чим вони можуть займатися зараз або в майбутньому. А ще подібні резиденції – це чудова можливість для спілкування».

Зоя Лактіонова — режисерка документального кіно, фотографиня. Прийшла у світ документалістики в 2017 році в ролі однієї з героїнь фільму «Ма» Марії Стоянової, який здобув Гран-прі конкурсу My Street Films Ukraine 2017 від Міжнародного фестивалю кіно та урбаністики «86». Роком пізніше стала учасницею My Street Films Ukraine 2018 вже як режисерка й виграла конкурс з дебютним фільмом «Діорама». Її другий фільм «Територія пустих вікон» представлено в конкурсі DOCU/КОРОТКО 18 Docudays UA.

Нагадаємо, серія короткострокових резиденцій для митців «Заземлення», ініційована культурною платформою ІЗОЛЯЦІЯ, триватиме до серпня. Її основна тема – Антропоцен.

Усі новини проєкту читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ, а також у телеграм-каналі.

 Матеріал підготувала Марія Семенченко

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]