Засудження. Критика. Несприйняття. Ігнорування. Насилля фізичне та моральне. Осуд.
Знайомий з цими термінами?
Якщо так, то ти розумієш, що таке булінг.
Булінг – це свідоме цькування людини, зазвичай групою людей.
Булінг буває чотирьох типів:
- Психологічний (образи, приниження, погрози, ігнорування)
- Економічний (крадіжки, вимагання грошей)
- Фізичний (побиття)
- Кібербулінг (приниження за допомогою інтернету, смартфону чи інших електронних засобів)
Наскільки ця проблема поширена?
Ми живемо в епоху діджиталізації. Світ розвивається дуже швидко, а разом з ним і суспільство. Шалені оберти прогресу впливають на свідомість. Молодь намагається самоствердитися серед людей та у віртуальному світі. Дуже часто ті, хто не йде за модою більшості, зазнає булінгу серед однолітків.
За даними ВООЗ, Україна займає четверте місце серед країн світу за рівнем підліткової агресії. Вище в цьому рейтингу лише Росія, Албанія і Республіка Білорусь. Ще сумніша статистика від UNICEF Ukraine. За даними дослідження 2017 року жертвами того чи іншого цькування ставали 67% українських школярів і тільки 27% з них наважилися зізнатися в цьому комусь із дорослих.
Це красномовні цифри. Але що видчуває людина, яку піддають цькуванню? Так описує свої почуття хлопець з Нью-Йорка та учень 10 класу який піддався булінгу і побажав залишитись анонімним:
«Спочатку все було добре, у тій компанії я почував себе затишно, але потім все змінилось. Я зрозумів, що піддався булінгу. У той період я відчував дуже сильне хвилювання та зовсім не розумів, чому це відбувається. На щастя, я набрався сил і переговорив з агресорами, ми розібрались в цій проблемі та розійшлись “як човни у морі”».
Що робити, якщо ти став жертвою булінгу?
Ірина Малаш, координаторка із питань організації правопросвітницьких заходів при Міністерстві юстиції радить поводитися наступним чином:
- У жодному разі не тримай це в секреті. Виріши, кому ти довіряєш і можеш про це розповісти: батькам чи іншим родичам, другу або подрузі, вчителю, психологу, тренеру або навіть друзям своїх батьків.
- Звернися по правову допомогу. Зателефонуй до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103.
- Припини звинувачувати себе чи виправдовувати дії інших. Ніхто не має права порушувати твої кордони, примушувати робити щось, принижувати чи ображати тебе. Така поведінка не прийнятна.
- Якщо трапилася будь-яка небезпечна для тебе ситуація, звертайся по допомогу до адміністрації школи, вчителів, старших учнів, батьків.
- Поговори зі шкільним психологом або звернися на гарячу лінію ГО «Ла Страда – Україна» (за номером 0 800 500 225 – для стаціонарного телефона, 116 111 – для мобільного).
Важливо також розуміти, що проблема булінгу – це не лише проблема людини, яку йому піддають. Булер ніколи не думає про інший бік монети, що жертва зазнає моральних та фізичних травм, які важко вилікувати без допомоги професіоналів. Втім, і він потребує допомоги, адже така поведінка свідчить про наявність внутрішніх проблем, вважають психологи.
Які рішення вже є у світі?
Сьогодні у багатьох країнах Європейського Союзу, а також у Сполучених Штатах Америки запроваджені державні антибулінгові програми, направлені на зменшення випадків цькування серед учнів. Ці заходи включають в себе:
– лекції для батьків,
– нагляд за дитячими майданчиками,
– навчально-виховні програми високої інтенсивності та тривалості як для дорослих, так і для дітей,
– використання конкретних дисциплінарних методів.
Серед Європейських країн Швеція стала країною, у якій ці програми були найефективнішими.
Людина – створіння соціальне. Нам буде важко жити наодинці, адже усі з нас намагаються підкорити мегаполіси світу. Адже так? Тому необхідно будувати світ свідомий, відкритий та здоровий. Все починається з кожного з нас. Тому якщо ти став жертвою або свідком булінгу – звертайся до професіоналів, не зволікай! Тому давайте всі разом скажемо #булінгSTOP! У нас це вийде!
Конкурсна робота учасника Школи медіа та візуальних комунікацій Єгора Автушенко.
Проєкт “Разом ми сильніші” підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО “Бахмутська фортеця” у партнерстві з компанією “NAS”. Проєкт фінансується фондом “MATRA” Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів.