Десять громадських організацій Бахмутської громади хочуть створити спілку, щоб реалізовувати сталі проєкти та заробляти на розвиток. До такої ідеї члени майбутньої спілки дійшли під час роботи в проєкті “Разом ми сильніше”, що реалізується ГО “Бахмутська Фортеця” у партнерстві з ТОВ “НАС” при фінансуванні Королівства Нідерландів. ХАБ громадські активісти розглядають, як можливість фінансування громадської діяльності у формі соціального підприємництва.
Неприбуткові українські громадські організації постійно шукають матеріальні ресурси для поточної діяльності. Зазвичай прагнуть досягти самоокупності, але й забезпечити членів та робітників постійною гідною заробітною платою – це також на сьогодні велике досягнення.
На сьогодні ось ці громадські організації вирішили об’єднатися в громадську спілку
Багато громад України передбачають фінансування громадських проєктів за рахунок бюджетів участі, програм підтримки громадських організацій. У Бахмутській громаді обидві фінансові інструменти також працюють. Але вони не покривають витрат на оренду офісів, зарплату виконавці, або інших витрат на поточну діяльність. Для цього ГО беруть участь у донорських проєктах, це найпоширеніше джерело фінансування на сьогодні. Організації, які надають постійні послуги своїм членам, використовують як ресурс членські внески.
На сьогодні стає популярним соціальне підприємництво, критерієм успішності якого є саме “соціальна віддача”. Завдяки використанню частини прибутку такого підприємства з’являється можливість для подальшого фінансування соціальних чи культурних проєктів.
Робота над створенням імпакт-хабу за проєктом “Разом ми сильніше” триває з серпня. Члени організацій пройшли серію тренінгів і вирішили створювати ХАБ, поєднає зусилля та вміння всіх учасників. Майбутні члени хабу, і керівники проєкту активно займаються пошуком фінансування цієї ініціативи.
“Проаналізувавши свої сильні і слабкі сторони, ми вирішили, що об’єднавшись можемо посилити один одного, економити ресурси і збільшити вплив на громаду. Амбітна наша мета – це Бахмут місто соціальних інновацій”, – каже Ганна Бокова голова ГО “Бахмутська Фортеця”.
Вже є робоча назва майбутнього хабу – “СІЛ’ХАБ”. Учасники створили дванадцать бізнес-моделей, які будуть поступово втілюватися
Громадські активісти покладають надії, що створений ХАБу надасть можливість заробляти, задовольняти потреби організацій і розвивати громаду, об’єднає прихильників і стане успішним прикладом для інших громадських організацій в сусідніх громадах.
Створення такого ХАБу для Бахмута і для всієї області – є інноваційним процесом.
“Інновація полягає в тому, що організації встановили партнерство заради економічного та соціального розвитку регіону, що призведе до зменшення бідності подолання соціальної нерівності в цілому. Громадські організації зібралися разом і отримали функціональний напрямок співпраці, вирішуючи проблеми, які важливі для них, вони допомагають іншим. Запускаючи бізнеси, вони не лише отримують справжній прибуток від діяльності, а і вкладають кошти у соціальні проєкти розвитку регіону”, – пояснює Марина Шмакова представниця ТОВ “НАС” і одна з керівниць проєкту “Разом ми сильніше”.
Модель всього ХАБу відповідає цілям сталого розвитку. Хаб соціально-інноваційного підприємництва працює над цілями №4,11,17 –
якісна освіта, сталий розвиток міст та спільнот, партнерство заради стійкого розвитку
Одна з бізнес-моделей хабу – це бізнес-інкубатор. Він навчає людей підприємництву, запускає бізнеси, опікується ними, до моменту настання сталого росту. Одним з пілотних проєктів ХАБу є “Інклюзивна майстерня”, ініціаторами якої виступили члени ГО “Бахмут Особливий”
“Особисто мене рухає бажання заробляти гроші і я вірю, що об’єднавши наші зусилля, ми зробимо це. До того ж, я думаю, що ми – мами “особливих” діток можемо так реалізуватися. Ми будемо виробляти засоби за доглядом хворих – для людей, що мають травми опорно-рухового апарату, які перенесли інсульт, післяродові травми, постраждали в дорожньо-транспортних пригодах. Хочемо, щоб в ХАБі було приміщення для наших дітей, де вони зможуть гратися, займатися, а дорослі будуть нам допомагати працювати”, – розповідає Альбіна Гребенюк голова ГО “Бахмут Особливий”.
Експерти і тренери проєкту Інна Петренко та Олександр Бабій, у ході переговорів у Бахмуті виявили інвесторів, які зацікавлені вкладати кошти в локальні бізнес-ідеї.
“Паралельно із запуском пілотних проєктів, буде відбуватися розвиток експертизи і набуття постійного приміщення для діяльності хабу. Багато учасників переживають, що вони мають обмежену експертність у питаннях, якими вирішили займатися, але набуття такої експертизи буде одним з головних завдань перших двох років роботи. Планується, що через 3-5 років хаб вийде на самоокупність і запустить всі 12 бізнес ідей, які планувалися”, – каже Інна Петренко.
Тетяна Бузулукська з колегою Катериною Корецькою вирішили створити для роботи у громадську організацію “Шлях від Мрії до Дії”, щоб у хабі реалізовувати проект “Маркет Клуб”. Тетяна вважає, що майбутній хаб надасть можливість не лише заробляти гроші, а допоможе змінити поведінку людей.
“Я бачу можливість реалізуватися самій та допомогти у реалізації проектів для громади. Можливість створити найкращі умови для життя та розвитку, зробити наше місто одним із найкращих в Україні. У Хабі організувати соціальне підприємництво буде простіше. У нашій різноплановості наша сила”, – вважає Тетяна.
Для залучення Бахмутської міської ради у якості партнера учасники проєкту “Разом ми сильніше” представили свою ідею по створенню ХАБу керівництву Бахмутської міської ради. Перший заступник міського голови Максим Сутковий, підкреслив, що в міськраді зацікавлені в такому співробітництві громадських організацій. Розглядають можливість надання комунального приміщення, для розміщення майстерень ХАБу. Представника міської ради також запросили до участі в Наглядовій раді майбутньої спілки.
Одним з першим етапів реалізації ідеї ХАБу – є співпраця з квартальними комітетами Бахмутської громади. Учасники проєкту планують провести декілька зустрічей з представниками комітетів, щоб почути потреби і визначити, які послуги вже можуть надавати мешканцям громади.
Проєкт “Разом ми сильніші” підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО “Бахмутська фортеця” у партнерстві з компанією “NAS”. Проєкт фінансується фондом “MATRA” Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів.