Воєнна агресія росії щодо України змінила життя чи не кожного українця і внесла свої корективи в роботу підприємств та державних структур. Як сьогодні функціонує Бахмутська районна рада, які має повноваження і чи збираються депутати на сесії, у розмові із головою ради Світланою Кіщенко.
Зміни у роботі
На сьогодні, згідно із «Законом про воєнний стан» Бахмутська районна рада повністю передала свої повноваження районній державній адміністрації. Тому зараз головним розпорядником бюджетних коштів і головним виконавцем всіх програм та всіх заходів на час воєнного стану є районна державна адміністрація.
- Зараз головою районнної військової адміністрації призначено Кальяна Сергія Пантелійовича, і саме він виконує координуючу та об’єднуючу ролі на території Бахмутського району, – розповідає голова Бахмутської райради Світлана Кіщенко. – До його повноважень входить підготовка наших громад до оборонних заходів, організація видачі гуманітарної допомоги, та інші заходи оборонного значення загальнодержавного та загальнообласного рівня.
Сесії райради
У лютому депутати Бахмутської райради тричі збирались на позачергові сессії.
- У лютому ми виділили додаткові кошти в розмірі одного мільйона гривень, і ще громади наші зібрали 900 тисяч. Ці кошти пішли саме на новостворений батальйон територіальної оборони Бахмутського району. У лютому та на початку березня ми дуже активно допомагали районному батальйону тероборони стосовно їх забезпечення. Бо це був новостворений підрозділ і треба було починати майже нуля. Туди підключались наші депутати, особисто надавали допомогу засобами, технікою, матеріалами.
В умовах воєнного стану зібрати на сесію необхідну для кворуму кількість депутатів складно, зазначає Світлана Іванівна. Є люди, які евакуювались за межі області чи країни. Також складно приїхати на сесію, приміром, депутату із Торецька.
- Щоб дистанційно збиратися, то не внесні зміни в Закон про те, щоб можна було дистанційно проводити сесію, це по-перше. А по-друге, в умовах воєнного часу всі повноваження районної ради передані військовій районній адміністрації. Тому, наприклад, щоб зараз внести зміни в бюджет достатньо розпорядження голови районної військової адміністрації.
Нові функції
На період воєнного стану на апарат районної ради покладена функція оповіщення громад про повітряні небезпеки.
- Наші посадові особи чергують в спеціальній групі, до нас приходить сигнал “повітряна тривога”, і ми передаємо його по громадах. У громадах також чергують люди, які вже вмикають сирену. Тут така відповідальна робота, треба вчасно зреагувати, не заснути, приміром, коли чергуєш із 2 ночі до 8 ранку. Також ми співпрацюємо з телеграм групою по сигналу повітряної і ракетної небезпеки “Повітряна тривога! Схід України”. Сюди миттєво потрапляє сигнал і можна оперативно реагувати на ситуацію
Працює райрада над залученням міжнародних організацій до допомоги громадам району.
- Зараз є співпраця з огранізацією “Агора”, були ще декілька проектів, які ми підтримували, та з волонтерами працювали, надавали допомогу нашим бійцям з територіальної оборони.
2014 і 2022 рік
З 12 квітня по 5 липня 2014 року місто Бахмут було у окупації проросійських бойовиків. У той час Світлана Кіщенко працювала секретарем міськради і наголошувала, що вони працюють в рамках українського законодавства і підтримують цілісність України.
- У порівнянні із 2014 роком ситуація зараз страшніша. Ми бачимо Маріуполь, ми бачимо приклад того ж Мелітополя або того ж Херсону, ми бачимо приклад Волновахи, де просто знищено все, приклад того ж Лиману зараз. Знищується все. Тому зараз люди більш налякані. У моєму оточенні всі дуже негативно сприймають ситуацію і обурені тим, що сталося. Ми всі розуміємо, що це ніяка не спецоперація – це є війна і наслідки цієї війни вони жахливі…