У Дніпропетровській області є таке невелике селище Софіївка, яку обрали для тимчасового перебування деякі мешканці Бахмутської громади. Яна Баришева з родиною поїхала туди одна з перших і разом з місцевою волонтеркою Тетяною Гастюк підготовлювала занедбані хати для інших бахмутян, потім організували роздачу гуманітарної допомоги переселенцям не лише з Бахмуту, зареєстрували власну громадську організацію.
Яна Баришева вже другий раз біжить від війни. Молода жінка з чоловіком переїхала до Бахмуту з Дебальцеве ще в 2015 році. Народила дівчинку, пішла працювати вчителем історії в бахмутську школу № 24, відкрила косметологічний кабінет за проєктні кошти від ПРООН. Жила, працювала, насолоджувалася життям, як багато хто навколо. На початку квітня цього року, після жорстокого вторгнення росії з війною в Україну, все ж таки вирішили виїхати з Бахмуту. Обрали Софіївку тому, що її запросила колежанка – Тетяна Гастюк, дівчини разом брали участь в проєктах для підприємців.
“Разом з Тетяною ми знаходили будинки, що покинули місцеві жителі і вимивали, наводили порядок, підготовлювали їх для заїзду наших бахмутян. Таких хат знайшли та вичистили більше 15-ти, зараз в них живуть різні люди, в кожному розміщуються до 12 осіб. Ми також живемо разом з двома іншими родинами, інколи втомлюєшся, але так спокійніше та безпечніше, ” – розповідає Яна.
Тетяна Гастюк її напарниця з Софіївці, так само волонтерить, за власні кошти придбала різні побутові б/у речі – бойлери, пральні машинки, провела Інтернет, щоб зробити тимчасове перебування для переселенців якомога комфортнішим.
Зараз в Софіївці зареєстровано біля 1000 вимушено перемішених осіб з різних місць східної України, де велись чи ведуться активні бойові дії внаслідок російської агресії. Населення самої Софіївки – трохи більше 8000 мешканців.
Жінки допомагають переселенцям, отримують гуманітарну допомогу від різних організацій чи меценатів та роздають людям.
“Ми співпрацюємо з “Молітвеним домом” з Дніпра, отримали гуманітарні набори від депутатів Бахмутської громади Олександра Бабенко та Артема Сабаєва, які їм в свою чергу привезли з-за кордону та з України. Будемо облаштовувати в сілі майданчик для волейболу, як раз від UNICEF отримали м’ячі та сітку”, – говорить Яна Баришева.
Ще жінка додає, що місцеві жителі Софіївки дуже допомагають переселенцям – хто їжу приносить, хто одяг, дитячі іграшки, ковдри, постільну білизну, за що люди дуже вдячні.
Яна та Тетяна створили власну громадську організацію “Світло добра К”:
“Що означає літера “К”? Коли приїхали реєструвати організацію, то назва “Світло добра країни” вже було зайнято, тому вирішили залишити просто літеру “К”. Спочатку засмутилися, а потім вирішили, що так всі будуть питати, як ви, наприклад, і це буде додатковий піар”, – сміється Яна.
Але ж звісно, організація створена щоб працювати, офіційно отримувати та надавати гуманітарну допомогу, і у подальшому реалізовувати різні соціальні проєкти, додає жінка.
Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.