Фермери Бахмутського району, які збирають врожай під обстрілами, стикнулися з низкою проблем і кажуть, що відчувають себе покинутими й не потрібними державі. Ми розбирались, яка допомога потрібна і що вже роблять у військових адміністраціях. Зібрали корисні контакти та групи для аграріїв Донеччини.
Один з фермерів Бахмутського району, який попросив не розкривати його ім’я, стикнувся з проблемами збору, транспортування та продажу врожаю зернових. Зараз аграрій намагається знайти підтримки у влади, але виявилось, що проблема носить масовий характер.
«Відсутність грошей, палива, вартість пшениці нижча за собівартість. Перевізники до нас не їдуть, а якщо їдуть, то ціни втричі завищені від економічно обґрунтованих. Держава кидає фермерів біля лінії бойових дій на самовиживання. Хоч би зерно купили по 5-6 гривень із місця», – поділився фермер.
Аграрій розповів, що одна з головних проблем – відсутність дизельного палива. АЗС завищують ціни, окремих поставок на потреби фермерів немає як таких. Це призвело до того, що на даний момент кількість палива, яке можуть купити постачальники зернових культур, становлять менше половини від необхідного.
Фото Департамент агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА
Крім того, працювати заважають перекопані поля та жорстка комендантська година. У зв’язку з цим фермер за підтримки колег просить тимчасово розблокувати проїзд техніки на полях там, де це зараз не відіграє стратегічного значення.
Фермери просять пропускати сільськогосподарську техніку через блокпости без затримок, щоби заощадити час на збирання врожаю. не зводити опорні пункти на полях. Не менше турбує небезпека пожежі на полях під час артилерійського вогню.
Внаслідок російської військово-морської блокади в країні сталася вкрай критична ситуація з експортом, що стало причиною стрімкого падіння цін на сільськогосподарську продукцію.
«Перевізники, користуючись безвихідною ситуацією фермерів, в три рази підвищили вартість перевезення. Фермери вимушені продавати свою продукцію нижче собівартості. Ми маємо високі ціни на пальне, добрива, запчастини, засоби захисту рослин та перевезення і водночас вкрай низьку ціна на нашу продукцію», – додав він.
Ще один з місцевих фермерів, Вадим Капля, котрий очолює Селянське фермерське господарство «Династія», розповів, що через війну не можуть вивезти врожай взагалі.
«Поля горять, от сьогодні була пожежа, згоріло 100 гектар пшениці. Про допомогу фермерам від влади нічого не знаю. Кампаній по збору врожаю взагалі не проходить. Нема нікого, окрім охорони техніки та складів. Обстріли, розруха, пожежі. Врожай є, а зібрати не можемо. Ми наче нікому не потрібні. Наче державі це не треба, а треба тільки нам», – розповів Капля у коментарі «Бахмут IN.UA».
Вадим Капля у Facebook
Щоб не допустити знищення або захоплення врожаю ворогом, фермери Донеччини просять військові адміністрації допомогти у вивезенні зерна з території Донецької області у безпечніші регіони країни або хоча б організувати державні закупівлі у господарств з прифронтових регіонів. Зробити це треба якомога скоріше – під час збору врожаю або одразу після завершення жнив.
Чи готові реагувати владні структури ми запитали Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА Артем Чаган. У розмові з редакцією «Бахмут IN.UA» Чаган розповів про заходи з забезпечення допомоги аграріям, про нові державні та волонтерські проєкти для фермерів, та дав поради працівникам агропромислових комплексів.
Артем Чаган у Facebook
«Це проблема по всій Україні, це ж не тільки по Донецькій області. Зараз рекомендація така: зерно краще зберігати. Але в області небезпечно, ми довели до кожного аграрія про елеватори в Дніпропетровскій та Хмельницькій областях», – наполягає Артем Чаган.
Він наголошує, що держава намагається розподілити зерносховища між місцевими фермерами в регіонах, що не постраждали від окупації, та аграріями Донеччини. Але нинішня ситуація начебто не дозволяє швидко кооперувати між собою всіх фермерів та відповідальних за елеватори.
«Наступного місяця, дай Бог, розблокують порти, і можна буде працювати далі. Зараз будуються перевалочні пункти для зерна, люди поступово пристосовуються. Тому десь за місяць-два все повинно налагодитись. Звісно, що в нас дорожче коштує логістика через вартість палива, але ми робимо все, що можемо, роз’яснюємо аграріям, домовляємось про збільшення конкуренції серед постачальників палива, щоб зменшилась ціна. Навіть у своїх групах поширюємо, що доставкою розвозять пальне», – запевнив він.
Фото Департамент агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА
Наразі новини про спеціальні пропозиції для фермерів Донеччини передають через місцеві громади. Чаган розповів, що зараз немає можливості сповіщати кожного представника професії особисто. Натомість допомога надається тим, хто звернеться напряму до Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької обласної державної адміністрації. Всі проєкти, пропозиції та поради публікують у Facebook. Детальніше про це можна дізнатись на офіційному сайті державного органу. Крім того, Артем Чаган залучає кожного фермера до групи «Донбас аграрний» у месенджері Viber. Щоб додатись у чат, достатньо через будь-який канал зв’язку звернутись до представників державного органу: через номери телефонів, вказані на сайті, електронну пошту, написати напряму у Facebook-групу або особисто Артему Чагану. Наразі чат виглядає так: