Полегшити трудомісткий процес релокації зголосилися держава та добровольці серед підприємців у віддалених від бойових дій регіонів. Та чи готові бізнесмени з Бахмута будувати свою справу на новому місці.
Більшість підприємств України, які були повністю знищені вторгненням росії, змушені переїхати в безпечні регіони нашої країни. Особливо це стосується тих компаній, які знаходяться у безпосередній близькості від зони бойових дій. До редакції «Бахмута.IN.UA» надійшло звернення від Черкаського Центру розвитку бізнесу. Організація готова допомогти всім бізнесменам із регіонів, які так чи інакше постраждали від воєнних дій. Зокрема центр може допомогти з переїздом, знайти необхідне приміщення та супроводжувати підприємців на всіх етапах аж до моменту запуску.
Представник громадського союзу «Центр розвитку бізнесу» Роман Король розповів, що організацію створено бізнесменами Черкас та області. Підприємці об’єдналися для захисту своїх інтересів, але з початком повномасштабної війни почали дедалі активніше дбати про розв’язання проблем ЗСУ та вимушених переселенців.
Одним із таких питань став переїзд підприємств із регіонів, безпосередньо охоплених військовими діями, у відносно спокійну Черкащину.
«Багато підприємців уже кілька місяців виїжджає з «неспокійних» регіонів поодинці, фактично навмання, не уявляючи, куди саме. Але якщо їх підтримати, допомогти, направити, уберегти від неприємностей через недосвідченість, то шанси на успішну релокацію бізнесу зростають на порядки. І тут немає жодних універсальних пропозицій, якихось «панацей», адже кожен бізнес потребує свого середовища, своїх ресурсів та своїх клієнтів», – наполягає Король.
За його словами, члени об’єднання намагаються застосовувати індивідуальний підхід. Серед переваг переїзду саме до них – відсутність конкуренції. Оскільки Черкащина – переважно аграрна область, малому, середньому та великому бізнесу з Донбасу, як більш урбаністичного регіону, може бути комфортніше.
Перевезення вуликів. Фото: Аліна Дев’ятка у Facebook
Представники Центру стверджують: спочатку область може здатися провінційною, саме тому місцеві з усіх сил намагаються залучити нові інвестиції. Проте, з іншого боку, практично відсутня пряма конкуренція.
«Деякі економічні ніші тут просто відсутні як такі, тож за них навіть не доведеться боротися. Наприклад, компанія «Талісман», яка займається продажем та обслуговуванням імпортних легкових автомобілів, релокувалася з Краматорська до Черкас і не має серйозної конкуренції, маючи водночас чудовий ринок збуту», – додав Роман Король.
Ще одна перевага з урахуванням безпеки – географія. Центр України – це не Схід, не Південь і навіть не Північ, стверджують у союзі. У разі подальшої ескалації війни між росією та Україною наземні бої дійдуть до Черкащини чи не в останню чергу. Якщо, звичайно, не брати до уваги Захід країни, проте там зараз конкуренція в багатьох сферах у рази перевищує довоєнну.
Фото: Veneto
Зв’язатися з Центром розвитку бізнесу можна за номером +3809730840801 або написати на E-mail: spilka.biznes@gmail.com.
Крім того, програму релокації бізнесу ще на початку повномасштабного вторгнення росії затвердив Кабінет Міністрів. У сприянні з Міністерством економіки України відомство випустило інструкцію для підприємців, які готові евакуювати свій бізнес із небезпечних регіонів. За заявою Кабміну, це допоможе не лише громадянам: збереження підприємств зможе підтримувати економіку під час війни та відновлювати після її завершення.
Фото: Insteel Ukraine
Взяти участь може будь-який власник бізнесу в прифронтових регіонах, який бажає здійснити частковий або повний переїзд підприємства. При подачі заяви за посиланням потрібно вказати спеціалізацію, кількість працівників, можливості виробництва, потреби у виробничому приміщенні, сировині, розміщенні співробітників, а також обрати спосіб транспортування.
Якщо конкретне підприємство має першорядне значення для оборонного комплексу, життєдіяльності населення та підтримки економіки у воєнний час, заявку розглянуть у строк від одного до трьох днів. Якщо ні – до п’яти днів. Примітно, що відмовити бізнесменом держава не зможе: є певний алгоритм розгляду та першочерговість переміщення залежно від потреб послуг з демонтажу обладнання, наявності приміщень з необхідними умовами для роботи, а також складності перевезення. Але зрештою переїхати допоможуть усім.
Фото: Сергій Літвяк
Якщо цей етап пройдено, Кабмін гарантує допомогу з: підбором місця, куди перемістять підприємство; безпосереднім перевезенням всього необхідного обладнання, співробітників, важливого майна компанії; розселенням працівників та, при необхідності, пошуком нових співробітників; відновленням логістики, закупівлею сировини та вибором ринків збуту.
На цей час за такою програмою підприємства перевозять переважно до Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, Волинської та Рівненської областей. Транспортувати всі складові підприємства пропонують трьома способами: самостійно, за допомогою Укрзалізниці або поштою. В окремих випадках можуть навіть залучити субпідрядників. Примітно, що в Кабміні одразу зауважують: після закінчення війни бізнесу доведеться повернутися до рідного регіону.
Фото: Техрозробка
«Після бойових дій підприємства повернуться на первинні локації та стануть драйверами відновлення економіки у громадах», – зазначено у повідомленні.
Своїм досвідом переїзду з журналістами «Бахмут.IN.UA» поділилась бахмутська підприємиця Вікторія Лещінер. До повномасштабного вторгнення рф жінка очолювала розважальний центр «Перемога», а також була власницею квіткової кав’ярні в Бахмуті.
«Я зараз находжусь в Ізраїлі, частково ми вивезли обладнання з Бахмуту. Я постійно думаю що робити і як реанімувати бізнес, дуже тяжко усвідомити та сказати собі: все, повернення неможливе й треба починати все з початку, ти ніколи туди не повернешся. Дуже сумую як і всі ми, але чую багато від знайомих, що ставлення до жителів Донбасу жахливе. Таких звернень багато, всі думають, що ми зрадники, бандити тощо. Від цього дуже боляче», – розповіла вона.
Вікторія Лещінер. Фото з особистого архіву