За даними різних джерел, чергова спроба захопити Бахмут не стане останньою: зараз значна частина військ ворога отримала саме таке завдання. При цьому постійних обстрілів зазнають як позиції ЗСУ, так і цивільні об’єкти. Не виключений сценарій Сєвєродонецька, коли окупанти не могли взяти місто, а для того щоб зайняти територію знищили інфраструктуру і змусили ЗСУ відійти на більш вигідні позиції. Що відбувається в Бахмуті та регіоні зараз – у нашому матеріалі.
Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай під час інформаційного марафону «Єдині новини» заявив, що ворог направив основні сили на захоплення Бахмута. Таким чином зменшився натиск на кордонах Луганської області.
«Ситуація залишається дуже важкою. На частині території Луганщини, де наші захисники тримають оборону, зараз не найгарячіше. Основні зусилля армія росії кинула на захоплення міста Бахмут. Враховуючи, що ЗСУ мають певні успіхи і на Херсонщині, і на Харківщині, росіяни закидають війська на різні напрямки, тому у нас менше навантаження», – сказав він.
За словами Гайдая, наразі окупанти почали мобілізувати для участі у військових діях проти України всіх чоловіків в окупованих Сєвєродонецьку, Лисичанську та Старобільську. Незаконна мобілізація розпочалася і в інших населених пунктах, окупованих після 24 лютого. Примітно, що цього разу, як запевняє політик, до лав бойовиків намагаються залучити навіть «незалежно від стану здоров’я».
Фото: Генштаб ЗСУ
Проте є й добрі новини: завдяки роботі ЗСУ та українських партизанів на захоплених територіях «референдум» щодо включення окупованих регіонів до складу «ЛДНР» перенесли. Він мав відбутися 11 вересня – одночасно з місцевими виборами у росії. Ще 8 серпня колаборанти Запорізької області заявили про його підготовку. Вже 15 серпня британська розвідка підтвердила такі плани.
«У Луганській області останнім часом почастішала «бавовна», тому терміни вони постійно змінюють», – сказав Гайдай, зазначивши, що нова дата голосування призначена на листопад.
Варто зазначити: менш як два тижні тому політик заявив, що росіяни планують повторити в Бахмуті сєвєродонецький сценарій. Тобто проводити масовані артилерійські обстріли міста, після чого фізично зайняти населений пункт. російське керівництво, за його словами, поставило завдання просуватися на п’ять кілометрів щодня, але це неможливо. Проводячи аналогію із Сєвєродонецьком, Гайдай нагадав, що саме у цьому місті зараз найважча гуманітарна ситуація.
У пресслужбі Донецької обласної адміністрації розповіли, що за останню добу, крім Бахмута, від обстрілів постраждало ще 12 населених пунктів регіону. Противник використав проти українців міномети та ракети, артилерію, реактивні системи залпового вогню «Ураган» та «Град». Пошкоджено 48 об’єктів, серед яких автозаправка, культурні та господарські будівлі, приміщення підприємств, магазини й 39 житлових будинків.
Своєю чергою, голова Донецької військової адміністрації Павло Кириленко стверджує, що за останню ніч Бахмут постраждав від ворожих обстрілів більше, ніж будь-який інший населений пункт у регіоні.
«Бахмут зазнав найбільшої шкоди: за попередню добу росіяни тут вбили 8 осіб, поранили ще 17. Пошкоджено 20 приватних та 6 багатоповерхових будинків, 4 магазини, палац культури та адміністративну будівлю. Крім того, під обстріл потрапив ринок – пошкоджено 107 контейнерів. У місті четвертий день відсутні вода та електрика – фахівці не можуть розпочати ремонт через активні бойові дії», – заявив він.
Водночас МВС повідомляє, що за ніч Бахмут обстрілювали чотири рази: вже вдруге потрапили в одне й те саме відділення ДСНС, машину швидкої допомоги, ринок та техніку заводу «Артемсоль». Представники нацполіції відзвітували, що станом на 9 серпня з Донецької області вдалося вивезти ще 336 людей. З початку обов’язкової евакуації – близько 15 тисяч громадян, серед яких понад 2,5 тисячі дітей та шість сотень людей з обмеженими можливостями.
Генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський зараз перебуває на Донеччині в рамках піар-кампанії з розвезення гуманітарної допомоги. За його словами, бахмутське відділення зараз без світла, як майже все місто. Тож співробітникам привезли генератори. Місцеві жителі поскаржилися Смілянському на відсутність працюючих банків та банкоматів. У відповідь той пообіцяв до кінця року встановити POS-термінали у кожному відділенні пошти.
За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, крім палацу культури, про який ми писали вчора, внаслідок артилерійських обстрілів пошкоджено також будівлю Бахмутської міської ради. По позиціях ЗСУ за ніч здійснили 11 артилерійських та 10 мінометних обстрілів. По чотири рази окупанти застосовували РСЗВ та танки.
Так будівля міського суду Бахмута виглядає зараз
На офіційному акаунті ЗСУ також показали командира одного з підрозділів Донецької окремої бригади ТРО Олександра, чиє прізвище не називають із міркувань безпеки. Наразі він тримає оборону під Бахмутом і розповів, що зараз фіксують уже не першу спробу штурму міста. Минулого разу військовим довелося зіткнутися з бурятами та вагнерівцями, про яких ми писали раніше.
«З 2014 року я служив у 3-му окремому полку окремого призначення. Отримавши серйозну контузію, звільнився за станом здоров’я. Але 24 лютого нічого не могло завадити мені знову кинутися у бій за свою країну! Хлопці, які зараз зі мною, пройшли бої на початку серпня, коли ворог хотів взяти Бахмут, але не зміг. Ми відбилися, хоч і було важко. Українці ніколи не втомляться захищати своє, рідне», – розповів він.
Свою аналітику за останні дні навів також Інститут з вивчення війни (ISW). Так, за 6 вересня російські війська поступово просувалися на південь від Бахмута і продовжували наземні атаки на північ, північний захід та південний захід від Донецька. Вже 7 вересня противник завдав наземних ударів на північний захід від Слов’янська, на північний схід від Сіверська, а також на південь і північний схід від Бахмута.
Зокрема, через населені пункти Зайцеве, Майорськ та Миколаївку Другу. Посилаючись на дані Генштабу ЗСУ, дослідники зазначають, що окупанти ведуть бої в районі Веселої Долини (за п’ять кілометрів від Бахмута), Соледара та села Бахмутське (за 10 кілометрів від Бахмута). Таку інформацію аналітики підтверджують і з посиланням на проросійські ЗМІ.
Станом на 8 вересня окупанти продовжили наземні атаки на північний схід та південь від Бахмута. ЗСУ вдалося відбити наступ як біля Бахмута, так і на околицях Соледара. Проте проросійські Telegram-канали стверджують, що ворог уже зайшов у Соледар. Так, без будь-яких підтверджень з посиланням на слова ватажка «ДНР» Едуарда Басуріна йдеться про окупацію житлових кварталів міста. Нібито, з боку заводу «Кнауф гіпс Донбас» ворог просунувся до центру.
«Противник там вперто обороняється. Великих темпів там поки що можна не чекати – будинок за будинком братимуть», – зазначено у повідомленні проросійської групи.