За останні кілька днів ЗСУ повернули під контроль України значну частину окупованої території. Це стосується переважно Харківської, Херсонської та частково Луганської областей. При цьому окупанти продовжують спроби захопити Бахмут та прилеглі населені пункти. Навіщо це потрібно, де помилився путін і коли закінчиться війна – розбиралися журналісти «Бахмут.IN.UA».
Речник Генерального Штабу Збройних Сил України Олександр Штупун розповів, що станом на 12 вересня противник зосереджує зусилля для встановлення контролю над всією територією Донецької області. Також росіяни планують утримати тимчасово захоплені території та зірвати наступ наших військ за певними напрямами. Для цього ворог атакує українські позиції з артилерії та авіації, загроза ракетних ударів зберігається по всій країні.
Лише за останню добу рф завдала 18 ракетних та 39 авіаударів по військових та цивільних об’єктах, постраждали понад 30 населених пунктів. Зокрема, Краматорськ, Костянтинівка, Дніпро, Павлоград та Великомихайлівка. Внаслідок ракетного удару по Харківській ТЕЦ частково відключили електроенергію у кількох областях України.
Фото: Генштаб ЗСУ
У Бахмутському районі від обстрілів постраждали населені пункти Веселе, Яковлівка, Соледар, Бахмутське, Миколаївка Друга, Зайцеве та, власне, сам Бахмут. У Бахмутському районі ситуація ускладнюється ще й тим, що у деяких населених пунктах та в частині самого міста досі немає світла. Про причини, масштаби та шляхи розв’язання цієї проблеми ми писали в попередньому матеріалі.
Зараз найгарячіші точки – біля Майорська та Красногорівки, бої також тривають у Миколаївці Другій та Зайцевому. Найбільші успіхи наша армія робить у Харківському, Херсонському та Луганському напрямах. Так, 810-та окрема бригада морських піхотинців росії, пункт постійної дислокації якої знаходиться в Севастополі, втратила майже 85% особового складу.
При відступі ворожі війська кидають позиції і йдуть углиб тимчасово окупованих територій або назад до росії. Лише минулої доби окупанти вивезли майно та автомобілі, розграбоване у місцевих жителів із поселень Великий Бурлюк та Дворічна Харківської області. Загалом минулої доби ЗСУ вдалося витіснити ворога з більш ніж двадцяти населених пунктів. Нині наші війська укріплюють нові позиції.
«Ракетні війська та артилерія сухопутних військ продовжують виконання завдань контрбатарейного бою, вогневого ураження живої сили та бойової техніки, порушення системи управління та логістичного забезпечення противника, а також підтримки контрнаступальних дій наших військ», – зазначено у повідомленні Генштабу.
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) також відзначили успіхи нашої армії на північній та південній ділянках фронту. Проте, вони впевнені, що основні зусилля росії зараз сконцентровані на Донецькій та Луганській областях.
Підтверджених наземних ударів у районі Сіверська російські війська не проводили, натомість продовжували завдавати планових ракетних ударів по місту та прилеглих населених пунктах. Військовий блогер країни-окупанта стверджував, що українські війська намагалися прорвати їх оборону у Спірному, що на південний схід від Сіверська. Підсумки цієї спроби у публікації не уточнюються.
З посиланням на Генштаб ЗСУ, аналітики ISW фіксують кілька безуспішних спроб ворога вести наступальні дії на Бахмут, Майорськ, Миколаївку Другу, Зайцеву та Веселу Долину. Тим часом голова Чечні Рамзан Кадиров опублікував кадри, на яких командир чеченського спецназу «Ахмат» Апта Алаудінов святкує прорив у невстановленій точці на соледарському напрямку. Відомо, що кадри зняті приблизно в 12 кілометрах на північний схід від Бахмута.
«Будь-які розмови про відступ і подібне – повна нісенітниця. Вночі вони вступили у щільне зіткнення з противником. І хоча позиція, що утримується нацистами, була добре укріплена, утримати її у них не вийшло», – написав він.
Тим часом інший російський військовий блогер опублікував повідомлення про «незначне» просування групи Вагнера на схід від Бахмута. Автор публікації також повідомив, що окупант взяв під контроль кілька кварталів навколо гіпсового заводу «Кнауф Гіпс Донбас», що на південний схід від Соледара.
Порівняння мап бойових дій біля Бахмута від Deep State та ISW
Пізніше журналіст Майкл Маккей заявив, що ватажок «ДНР» Денис Пушилін втік з Донецька, а ЗСУ вже вступили в бій за донецький аеропорт, який прославився завдяки «кіборгам» у 2014-2015 роках. Пропагандистський Telegram-канал супротивника спростував ці повідомлення. Підбиваючи підсумки активного контрнаступу ЗСУ, в ISW зазначили, що Україна справді змінила хід війни, але це навряд чи дозволить швидко закінчити бойові дії.
«Втрата Ізюма ставить під загрозу початковий план російської кампанії на цьому етапі війни й гарантує, що просування росіян до Бахмута чи навколо Донецька не може бути вирішальним (якщо воно взагалі відбудеться). Навіть захоплення Бахмута росіянами, яке малоймовірне, більше не підтримуватиме масштабних зусиль щодо досягнення початкових цілей цієї фази кампанії», – зазначено в повідомленні експертів Інституту з вивчення війни.
Аналітики вважають, що останні події позбавили будь-якого сенсу подальше просування окупанта у бік Бахмута та на захід від Донецька. Таким чином зараз кремль просто марно витрачає свої ресурси, відтягуючи неминуче.
При цьому постійний тиск ЗСУ у Херсоні у поєднанні зі швидким контрнаступом у Харкові «ставить росіян перед жахливою дилемою часу та простору». Не встигнувши зорієнтуватися, російські війська навколо Бахмута та під Донецьком продовжують наступальні операції, ніби не підозрюючи про небезпеку для інших ділянок фронту.
Міжнародна команда аналітиків прогнозує, що путін ризикує зробити поширену помилку, надто довго відкладаючи наказ про підкріплення Луганської лінії фронту. Однак, якщо він таки наважиться на такий необхідний крок, цим він скомпрометує оборону Херсона або буде змушений взагалі припинити наступальні операції навколо Бахмута і Донецька.
Продовження наступу в районі Бахмута та Авдіївки не зможе компенсувати окупантам втрати у Херсонській та Харківській області, щоб виправдати подальші спроби окупації. Політологи припускають, що російське керівництво, вірогідно, не в змозі пристосуватися до нової реальності, оскільки воно продовжує направляти війська для атаки на крихітні населені пункти біля Бахмута та Авдіївки.
«Нинішній контрнаступ не покладе край війні. Кампанія на північному сході України врешті-решт завершиться, що дозволить росіянам відновити міцну оборонну лінію і, можливо, навіть провести локальні контратаки. Україні доведеться розпочати наступні контрнаступальні операції (можливо декілька) щоб завершити звільнення окупованої території. Війна, ймовірно, триватиме до 2023 року. Україна змінила хід цієї війни на свою користь», – зазначено у звіті.
Це означає, що українське командування, швидше за все, дедалі частіше диктуватиме місце та характер великих бойових дій. Однак не факт, що це добре: зберігається висока ймовірність того, що росія все частіше неадекватно реагуватиме на зростаючий фізичний та психологічний тиск ЗСУ, як-то з Харківською ТЕЦ. Також аналітики зазначили, що російські чиновники й блогери, які часто коментували війну росії в Україні, стали все частіше звинувачувати міністерство оборони країни-окупанта у невдачах на передовій.
Водночас український військовий експерт Олег Жданов в ефірі Lviv Media розповів про своє бачення ситуації у Бахмутському районі Донецької області:
«Річ у тому, що там дуже важка ситуація, ми там ведемо оборонні бої за чотирма напрямками – це Слов’янськ, Краматорськ, Авдіївка та Бахмут. Так от, Авдіївка та Бахмут – найгарячіші на сьогоднішній день».
За словами Жданова, на боці росії в цьому напрямку працюють, переважно, найманці, які мають підвищену мотивацію. Саме ця частина військ найчастіше бере участь у спробах штурму українських позицій. Також експерт висловився і про озброєння, яке постачається західними партнерами України.
«Є США, які покривають наші військові потреби ленд-лізом, і Джо Байден зазначає: ця війна стосується кожного з нас. США залишаються головним локомотивом постачання нам зброї. А Європа свої резерви вже вичерпала. Європа «меншої швидкості» виявилася ближчою до нас, але якщо між ультрасилами Німеччини продовжуватимуться такі баталії, Європі загрожує розкол за інтересами», – впевнений він.
Варто зазначити, сьогодні у Генштабі ЗСУ також розповіли про дві програми навчання українських військових спільно з НАТО. Так, з 31 серпня по 2 вересня, а також з 6 по 8 вересня в рамках проєкту з обміну знаннями Трастового фонду НАТО С4 фахівці Агентства зв’язку та інформації Північноатлантичного альянсу провели онлайн-заняття з використання програмного забезпечення LOGFAS для системних адміністраторів Міністерства оборони України та ЗСУ.
Фото: ukrmilitary
Система логістичного забезпечення LOGFAS (Logistic Functional Area Services) забезпечує планування та здійснення перевезень, транспортного забезпечення, підтримки та звітності про логістику. Ці онлайн-курси були пристосовані спеціально для потреб українських спеціалістів, що допоможе якнайшвидше запровадити повсюдне використання набору програм у нашій країні. Крім зручності, програмне забезпечення допоможе підтримувати систему військових та цивільних постачань незалежно від обставин.