Радянська влада закатувала мільйони людей голодом. В матеріалі ми зібрали свідчення родичів та експертів, про те яка ситуація була на Донеччині та безпосередньо в самому Бахмуті. Даємо посилання на видання та онлайн архіви, до яких можна долучити і свої сімейні спогади.
В 1932-1933 роках радянська влада вчинила акт геноциду українського народу, точні цифри загиблих від голоду невідомі й досі. Офіційні дані кажуть про 4.0 — 10,5 мільйонів жертв, однак ці цифри не достовірні, кількість загиблих приховували, часто в документах не писали справжню причину смерті.
«Що сьогодні є рядовий знімок, те завтра буде історією», — казав Марко Залізняк
Марко Залізняк, фотохудожник та краєзнавець з Донеччини, зазнімкував, що відбувалося на Сході України в період з 1920-х до початку 1930-х. років. Праці Залізняка зберігаються в Центральному державному кінофотофоноархіві України. Тут і розкуркулення селян, відбирання хліба та виселення людей до Сибіру. Його фотороботи взяли за основу при створенні документальних фільмів «Миті нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Голодомор» та інші.
Діти збирають мерзлу картоплю на колгоспному полі с. Удачне Донецької області. 1933 р. – ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного. Од. зб. 3-1125.
Під час Голодомору тогочасна влада запрошувала Залізняка працювати фотографом у НКВС, але він не погодився, бо знав, що насправді означала б така співпраця.
Сьогодні в музеї Голодомору будь-хто може поділитися своєю історією зі світом. Якщо Ваші рідні стали свідками геноциду — розповісти їхні свідчення можна на сайті музею. У випадку, якщо Ваш рідний помер від Голодомору, дані про його смерть можна занести у Єдиний реєстр жертв за посиланням.
Своїми історіями люди ділилися, щоб не дати їм загубитися. Ми публікуємо спогад пані Віри Канарейської, вона народилася у селі Григорівка, у Бахмутському районі, мати пані Віри була арештована і померла у в’язниці за приховування їжі.
За посиланням Ви можете знайти мапу свідчень по всій Україні, де люди розповіли про Голодомор зі слів рідних чи власних дитячих спогадів.
Бахмут — 500 прізвищ жертв
Видача продуктів колгоспникам на трудодні. c. Удачне Донецька обл., 1933 р. – ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного. Од. зб. 4-17951.
Що відомо про знищення людей під час Голодомору в Бахмутському районі, ми розпитали у завідувача відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігоря Корнацького.
Бахмутський краєзнавчий музей проводив роботу зі збирання свідчень очевидців Голодомору. Чимало зусиль і праці до цієї кропіткої роботи приклав у 2000-ні роки районний державний архів. Результатом цієї праці стало декілька документальних видань як от збірка «Скорботний тлін», де зібрані імена кількасот жертв голоду на території міста Бахмута, на той час Артемівська, це близько 500 прізвищ. Згодом ці дані увійшли до національної книги пам’яті жертв Голодомору до тому по Донецькій області, розповідає Ігор Корнацький.
«Статистика звичайно не повна і сумнівна, тому що вона ґрунтується на даних тогочасної реєстрації актів цивільного стану, де причини зазначалися, але часто не достовірні, відомо що факти голоду замовчували і точну статистику назвати навіть сьогодні досить важко», — пояснює Ігор Корнацький.
Ще десять років тому співробітникам Бахмутського музею доводилося розмовляти із очевидцями Голодомору, які розповіли про спогади із дитячих літ. Насправді свідчень від очевидців в Бахмуті дуже мало, мова йде про десятки записів, адже чимало людей, які застали геноцид, вже пішли з життя, розповідає завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею.
Ігор Корнацький додає, що про голод, який був в 1932-1933 роках на території Луганщини, яка на той час входила до складу Донецької області доповідали навіть у звітах партійні чиновники.
«Звідти доходили навіть у звітах партійних чиновників страшні випадки масового голоду на цих територіях. Є така записка і по артемівському району де засвідчується факти голоду в довколишніх селах», — каже краєзнавець.
Ігор Корнацький прокоментував й питання, про голод, який росіяни застосовують до українських полонених, як метод катування.
«Нічого не змінилося у тактиці загарбників, якою вона була в 20-30 ті роки ХХ століття, така сама вона і зараз. Не обов’язково це спадкоємність якогось радянських методів. Це звичайна тактика геноциду, нехтування людським життям, людською гідністю, те з чим Україна зустрічалася в усіх загарбницьких спробах росії», — резюмує пан Корнацький.
Світ й Голодомор
Шпальта, присвячена Голодомору в американській газеті «Chicago’s American». Фото: Вікіпедія
Зазначимо, що й сьогодні в росії Голодомор часто спростовують як явище геноциду.
Станом на сьогодні не всі країни визнали Голодомор, який вчинила радянська влада актом геноциду.
Голодомор в Україні 1932—1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу 17 держав до 2022-го року та п’ять після, це — Ірландія, Молдова, Чехія, Румунія (ред. визнала Голодомор злочином проти людства й українського народу), також Білоруська опозиція визнала Голодомор геноцидом українського народу.
Парламент Німеччини також планує ухвалити резолюцію про Голодомор, про це повідомив міністр закордонних справ, Олексій Кулеба.
Пам’ятка для українців
Якщо Ви прагнете більше дізнатися та усвідомити, які наслідки спричинив Голодомор 1932–1933, на сайті Українського інституту національної пам’яті підготували перелік видань, які можна легально завантажити.
1.«Репресовані» щоденники. Голодомор 1932–1933 років в Україні»
Селянин, учителька, студент, партієць фіксували свої почуття, писали про те, що бачили. Завантажити: https://cutt.ly/EMRSBpt
2️.«Людяність у нелюдяний час»
Книга про доброчинців, які в 1932–1933 роках допомагали вижити тим, хто голодував. Завантажити: https://cutt.ly/eMRS59s
3.«Скажи про щасливе життя»
Збірка спогадів сільської вчительки Анастасії Лисивець про Голодомор. Завантажити: https://cutt.ly/8MRDEHz
4️.«По той бік себе»
Книга психологині про соціально-психологічні й культурні наслідки Голодомору та сталінських репресій. Завантажити: https://bit.ly/3Oz7ZSK
Фото: Вікіпедія
Читайте також: «Прадід пішов з дому та оселився на березі ставка, що зараз зветься Північним», – бахмутянка про виживання родини в Голодомор
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!