На початку лютого до Соледару приїдуть перші резиденти, відібрані в результаті відкритих відборів. Упродовж тижня митці та дослідники взаємодіятимуть із громадою міста, залучаючи її до співтворчості. Роботи створені у проєкті залишаться у публічному просторі міста. Це можуть бути арт-об’єкти, відео або фото роботи, будь-які форми творчого переосмислення теми впливу людини на природнє середовище. Детальніше у матеріалі.
Резиденція працюватиме у межах проєкту «Заземлення», ініційованого фондом ІЗОЛЯЦІЯ. Нагадаємо, що культурний фонд ІЗОЛЯЦІЯ у 2020 році повернувся на Донбас, облаштувавшись у Соледарі. «Заземлення» – це перший масштабний проект фонду на новому місці.
Мета проекту – привернути увагу до екологічних і соціальних проблем, спровокованих людською діяльністю. Жителі Бахмута також можуть взяти участь у проєктах художників та допомогти підвищити культурний рівень регіону та зробити видимими важливі теми.
Серед митців, що «заземляться» в Соледарі Юлія Костерєва та Юрій Кручак – художники та організатори художньої платформи Open Place.
За їх словами, концепція «Заземлення» близька їм як митцям.
«Ми дивимось на нашу роботу у Соледарі як певний процес вибудовування зв’язків між людьми, які розглядають своє місто не як ресурс, а як простір для розвитку. І це було опорною точкою у прийнятті рішення про співпрацю», – розповіли Юрій та Юлія.
Тетяна Павлюк знімає відеоарт для проєкту ігра в деструкції.
Інші учасниці – Ірена Тищенко і Тетяна Павлюк з дуету @shallow_wat та @some_static_pictures розповіли, що Соледар зацікавив їх як унікальне місто, яке годує сіллю усю Україну та частково зарубіжжя, а через антропогенні чинники може опинитися під загрозою.
«Це зацікавило нас і ми зрозуміли, що зможемо висловитись на цю тему художніми засобами. Наш проєкт ґрунтується на взаємодії трьох сил: людини, природних ресурсів і часу. Матеріал, що візуалізує людство – штучна кров, відповідно час – це вода, а сіль уособлює природу, яку людина споконвіку використовувала як засіб покращення власного життя», – розповіли Тетяна та Ірена.
Резиденції триватимуть до серпня, тож митці та дослідники мають вдихнути життя в містечко, залишивши по собі не лише творчі роботи, але й запустивши зміни в усій громаді.
Нещодавно фонд ІЗОЛЯЦІЯ представив у Соледарі скульптуру «Потоки» одеського художника Василя Дмитрика. Скульптура-мобіль була створена художником спеціально для міста та відсилає до Пермського моря, завдяки якому близько 250 млн років тому тут утворилися величезні поклади кам’яної солі. Вона встановлена перед офісом Ізоляції в Соледарі за адресою вул. Паркова, 1 та символізує відкритий простір для культури і творчості.
Сам художник так коментує свою роботу: «Ця скульптура не про форму, а про кінетичні взаємини між її частинами. Головною ідеєю скульптури є природні та рукотворні процеси, які відбувалися на території Соледару в древності та в недавньому минулому».
Завдяки серії короткострокових резиденції «Заземлення» протягом 2021 року в Соледарі можуть з’явитися також і інші мистецькі проєкти.
Новини проєкту «Заземлення» читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ.