Вже кілька років в Україні діє закон про протидію булінгу в школах. Навіть є окремі провадження в суді через цькування школярів. Ми спробували розібратися що робити, якщо до школяра в школі агресивно ставиться вчитель.
Ми поспілкуємося з Микитою, учнем 7 класу, який став жертвою булінгу з боку вчителя.
“На одному з уроків алгебри вчитель пояснював розв’язання прикладу. Алгебру я вивчаю поглиблено, тож підняв руку і запитав вчителя, чи можу я запропонувати легший та раціональний спосіб вирішення. На що вчитель сказав, що розумакам на її уроці не місце. У пригніченому стані я зрозумів, що моя думка нікого не цікавить. Після уроку вчитель покликав мене до себе та сказав, що я заважаю пояснювати матеріал. Далі кожного уроку були приниження”, — розповідає хлопець.
З часом конфлікт лише погіршився.
“Спочатку я гадав, що вчинив неправильно, адже вчитель знає краще, як саме нам викладати предмет. Під час чергової самостійної роботи я вирішив приклад способом, який пропонується у нашому підручнику, але вчитель його не пояснив, а пояснив спосіб легший. Коли вчитель ходив по класу, побачив, що я вирішую способом, котрий не розглядали у класі, я отримав стусана у плече. А далі вчитель почав кричати на мене, взяв мій зошит та порвав його. Ця ситуація змусила мене все розказати батькам. Я не розумів, за що я отримав стусана та чому мій зошит був розірваний, адже я просто виконував завдання вчителя”, — додає Микита.
Через цькування, йому навіть довелося змінити школу.
“Я боявся ходити на уроки алгебри. Конфлікт набув масштабів громади. Батьки прийшли до директора. Була розмова з вчителем, але той говорив, що я зриваю кожен урок, що я невихований та агресивний. Батьки написали заяву до поліції. Було розслідування. Вчителя звільнили з посади, а батьки мене перевели до іншого закладу”, — каже школяр.
В грудні 2019 року поліція розслідувала 248 справ про булінг. Тоді така стаття тільки з’явилась
Булінг визнали правопорушенням лише в 2019 році.
В Україні на державному рівні визнали існування серед дітей такої проблеми як булінг (цькування). Адже незважаючи на те, що проблема не є новою, до 2019 р. в нашому правовому полі взагалі не було такого поняття. При цьому дослідження ЮНІСЕФ в Україні у 2017 р. свідчили, що 67% українських дітей віком 11‑17 років зіштовхувалися з цькуванням.
Окрім того, цю проблему визнали не просто складним соціально-педагогічним, психологічним явищем, але й прийняли той факт, що булінг — це по суті насильство, а не звичайний конфлікт. За рівнем суспільної небезпеки це правопорушення віднесли до адміністративних, передбачивши відповідну статтю у Кодексі України про адміністративні правопорушення.
Дитина, яку цькує вчитель або однолітки, має куди звернутись по допомогу
Отже, якщо ви стали жертвою булінгу, пам’ятайте:
- Булер порушує статтю 173-4 адміністративного кодексу України , тож ви маєте право на захист.
- Ви можете звернутись по допомогу до батьків, класного керівника, шкільного психолога, поліції тощо.
Також є національна дитяча гаряча лінія для жертв булінгу. Її номер: 116 111 (з мобільного)
- Звертайтеся до незалежного психолога, адже професіонал надасть вам кваліфікаційну допомогу. Наприклад, в Донецькій області є безкоштовна гаряча лінія психологічної допомоги: 0-800-508-876 (вона анонімна)
Конкурсна робота учасника Школи медіа та візуальних комунікацій Кирила Єфанова.
Проєкт “Разом ми сильніші” підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО “Бахмутська фортеця” у партнерстві з компанією “NAS”. Проєкт фінансується фондом “MATRA” Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів.