Ініціатором екологічного проєкту «ЕКО-двіж» стала ГО «Чарівні Руни». Головною метою було підвищити екологічну свідомість мешканців, об’єднати громаду через спільні акції і навчитись працювати з міською радою в екологічному напрямку.
«Я завжди беру участь у різних еко-проєктах. Для мене це досвід, можливість зайвий раз поспілкуватися з молоддю, адже у школі – це одне, а за межами, то вже інше. Я бачу хто бере участь, як ставляться до цього. Потім у школі діти між собою обговорюють, створюють поробки» – каже учасниця проєкту Марина Смолинська, вчителька біології та екології у Званівській школі.
Завдяки таким проєктам молодь активніше бере участь у еко-ініціативах та конкурсах, здобувають призові місця, підвищується еко свідомість у школярів.
Громаду ж, за словами Марини, такі ініціативи об’єднують: коли оголошують толоку – люди охоче виходять на прибирання території – і молодь, і люди старшого покоління.
Проєкт «ЕКО-двіж» впроваджується у рамках проєкту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
Які зміни відбулися у громаді?
Рушійною силою «ЕКО-двіжу» були волонтери Громадської організації «Чарівні Руни» та молодіжного простору «ЛЕМКО-центр».
За час проєкту волонтери встановили баки для сортування сміття
На толоки виходили і молодь, і вчителі, значно розширили «Парк зі смітника» на залізничній зупинці «Званівка»
Використали перші сонячні панелі в Званівці
Озеленяли територію
Багато майстрували: торбинки, термо-кружки, народні іграшки з еко-матеріалів
Співпрацювали з міською радою: провели круглий стіл та залучали молодь до роботи в громаді
«Важливо відзначити, що сміття в посадці зібрали вже в 10 раз менше, ніж торік. Ми залучили до співпраці Укрзалізницю, яка допомагає благоустроїти територію навколо зупиночного пункту «Званівка». Вже декілька домогосподарств подали документи на встановлення сонячних станцій. Ми рухаємося вперед – це головне!», – резюмує Юлія Тимчак, керівниця ГО Чарівні руни.
Проект дав поштовх на масштабування ідеї – громадська організація вступила в Коаліцію «ЕКОдвіж» для розширення території впливу. Тепер навчають еко-свідомості ще й мешканців Сєвєродонецької громади, а саме села Єпіфанівка. Ця діяльність відбувається завдяки грантовій підтримці, наданій у межах програми «Академія громадського активізму», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Інтерньюз-Україна за підтримки проєкту USAID Демократичне врядування у Східній Україні.