Чекати, будувати чи орендувати? Як переселенцям отримати житло від держави

Семаковська Тетяна 17:37, 12 Липня 2022

головна 07796

Наразі існує порядок, за яким вимушені переселенці можуть претендувати на різні види житла – ліжко місце у спортзалі чи гуртожитку, окрема квартира чи житло в модульному містечку. Чи працюють ці норми на практиці, чи легко знайти прихисток і на яких умовах – досліджували наші журналісти.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій розписало алгоритм отримання тимчасового та соціального житла для ВПО. Зокрема, для отримання тимчасового житла (йдеться про підселення до гуртожитків, у модульні містечка, надання ліжко-місць у підвалах та спортзалах) потрібно стати на облік. Для цього необхідно звернутися з відповідною заявою та перерахованим на сайті списком документів до центру надання адміністративних послуг чи іншого органу місцевого самоврядування. Якщо й таких відомств у населеному пункті, куди приїхав переселенець, немає, можна звернутися до військово-цивільної адміністрації. Отримавши довідку внутрішньо переміщеної особи (процес може зайняти від кількох днів до місяця), можна претендувати на тимчасове житло. Однак умови життя там найчастіше залишають бажати кращого.

Психолог Андрій Кузнєцов, який працює безпосередньо із переселенцями у модульних містечках Львівської області, дав коментар редакції “Бахмут.IN.UA”. За його словами, у модульні містечка поселяють дуже обмежену кількість людей, які відповідають суворим критеріям. Однак завжди є можливість переїхати в інше місце з найкращими чи гіршими умовами. Список адрес роздруковано у громадських місцях таких модульних поселень та часто з’являється у місцевих адміністраціях.

1 6f4e9

Фото: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

У трьох модульних містечках для переселенців, у яких Кузнєцов особисто спілкується із переселенцями зі східних областей, діють чіткі правила: у кожному проживає до трьохсот осіб. Приймають виключно сім’ї з дітьми, людей з інвалідністю та пенсіонерів. Зараз їх завантаженість повна. Держава планує збільшувати кількість таких поселень, проте через проблеми із фінансуванням терміни будівництва невідомі.

Чи реально отримати окрему квартиру?

Водночас для отримання постійного соціального житла, тобто окремої квартири, в якій можна жити тривалий час, потрібно стати на соціальний квартирний облік. Процедура така сама, як і для отримання тимчасового житла, але може відрізнятися перелік документів – з подробицями можна ознайомитись на сайті відомства.

Однак, якщо отримати тимчасове житло можливо протягом кількох тижнів або місяців (залежно від завантаженості регіону переселенцями та наявності ліжко-місць), то на соціальну квартиру можна чекати роками. 

Річ у тому, що соціальний житловий фонд України й до повномасштабного вторгнення росії розширювався дуже повільно: претенденти, які стали на облік, могли чекати на свою чергу кілька десятиліть. Зараз, коли кількість тих, хто потребує допомоги з розселенням, збільшилася в рази, навіть пріоритет надання таких квартир переселенцям не допоможе швидше розподілити квартири.

2 a8dbc

Окрім того, держава пропонує ще кілька видів допомоги. Зокрема, кожен переселенець може претендувати на кредит на особливих умовах, які, однак, не розкриваються. Також можна оформити “кредит на 5-7-9%” за умови, що кошти підуть виключно на покращення житлових умов. Цей варіант підходить для тих, хто не хоче чекати на державне фінансування ремонту в тимчасовій квартирі, хоча і така послуга є.

“Щоб людям пропонували кредити на особливих умовах такого я не чув. Про постійне соціальне житло чув, але це щось далеке, практично нереальне”, – поділився психолог Андрій Кузнєцов.

Також держава пропонує програму підтримки індивідуального будівництва для переселенців у сільській місцевості. Ще дві цікаві послуги – податкова знижка на оренду житла та додаткові пільги для переселенців, які мають статус ветерана бойових дій. Однак у такому разі більшість витрат лягає на плечі громадян.

Що таке фонди тимчасового житла?

29 квітня 2022 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову №495 «Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб». Відповідно до документа, фонд житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, формується сільськими, селищними, міськими радами чи уповноваженими ними органами шляхом:

  • викупу (придбання) житла
  • будівництва нового житла
  • реконструкції наявних будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові
  • передачі житла до комунальної чи державної власності
  • капітального ремонту об’єктів житлового фонду, зокрема об’єктів соціального призначення.

3 a06b9

Фото: Антикризовий медіацентр

Таке житло не можна буде купити чи продати, обміняти або розділити. Також в зазначені квартири заборонено підселяти інших осіб або здавати приміщення для інших цілей, окрім задоволення потреб у житлі. Кожному члену сім’ї повинно припадати не менше шести квадратних метрів, проте платити за квартиру не потрібно зовсім.

Варто зазначити, що заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко у травні запевнив: уряд обговорював питання фінансування орендної плати за житло для переселенців. Проте все ж таки зупинилися на варіанті викупу вторинного житла та спорудження нових будинків для ВПО.

Двічі переселенці матимуть додаткові пільги 

Луганська ОДА/ОВА ініціювала зміни до проєкту постанови Кабміну щодо порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання ВПО. 

«Нині в Україні нараховується до 10 мільйонів переселенців, з яких є ті, хто був вимушений покинути свою домівку вже вдруге. Левова частка – це мешканці Луганської області. Люди, які вже мали статус ВПО до 24 лютого 2022 року отримають свої додаткові бали в черзі на отримання житла», – зазначив голова Луганської ОДА.

За його словами, планується створення спеціальної комісії, котра визначатиме чергу за бальною системою. Раніше пріоритет мали лише пільгові категорії населення, тепер до них доєднаються і “двічі ВПО”, котрі отримають одразу 50 балів. Також родина переселенців чи окремі ВПО без родин гарантовано отримають 50 балів. 

4 2614f

Голова Луганської обласної державної адміністрації Сергій Гайдай опублікував на своїх сторінках у соцмережах анкету з опитуванням для переселенців з Луганщини. Основна ціль опитування – складення приблизної картини потреб ВПО, які намагаються облаштуватись на новому місці, але через війну втратили власне житло чи можливість у ньому перебувати без небезпеки для життя.

«Визначаємо потреби житла наших мешканців у переселенні. Просимо Вас заповнити цю форму за посиланням, аби ми могли систематизувати дані щодо Ваших потреб у житлі: заповнюється лише однією повнолітньою особою однієї родини. Для тих, хто досі не має статусу ВПО, обов’язково його отримайте, аби мати можливість скористатися допомогою для переселенців в повному обсязі”, – заявив Гайдай.

Зазначається, що анкета також повинна структурувати дані про зареєстроване та фактичне місце проживання переселенців, довідатись, чи потребує людина надання тимчасового житла, скільки людей у родині, та на які ще пільги розраховують переселенці. Крім того, до переліченого приписують втрачене особисте житло. Форму можна продивитись та заповнити за цим посиланням

За словами Гайдая, ця інформація допоможе оперативно вирішити найбільшу проблему, з якою зіткнулися переселенці, “щоб взимку кожен мешканець області мав придатне для проживання житло”. Однак голова ЛОДА не уточнив, коли саме ВПО зможуть переїхати у новий дім. 

5 b3e56

В анкеті є запитання про точний адрес та уточнюючі питання про кількість працездатних осіб у родині, що стали вимушеними переселенцями. Деяких користувачів соцмереж спроба дізнатись такі дані обурила. За думкою переселенців, Google-форми можуть зламати або навмисно передати отриману інформацію третій стороні. 

З тимчасового житла можуть виселити?

Про спроби знайти тимчасове житло розповіла переселенка Вікторія Бабич. Мешканка Бахмуту у березні виїхала до Хмельницького. Вікторію, її чоловіка, двох дітей та бабусю поселили до гуртожитку Хмельницького політехнічного коледжу. Ставлення до ВПО було чудовим: перші два місяці їм та ще 250 переселенцям у гуртожитку забезпечували харчування, досі регулярно проводять різні заходи для дітей, надають психолога для дорослих. 

Бабич cc017

Вікторія Бабич

Однак із наближенням навчального року керівництво гуртожитку натякає, що незабаром приміщення доведеться звільнити, а з альтернатив поки лише покинуті будинки без комунікацій за межею міста. Офіційно виселити тих, хто втік від війни, не можуть, поки не нададуть кожному тимчасове чи постійне житло. Однак переселенців вже готують до того, що шукати квартиру доведеться самостійно, або погоджуватися на те житло, що пропонують.

“Офіційного звернення до нас не було. Але ми розуміємо, що вже час. Вони шукають альтернативи, пропонують різні варіанти, але поки що це або будинки, де неможливо жити, або населені пункти, де гуманітарна допомога дуже обмежена або її взагалі немає. При цьому треба враховувати, що доїхати до міста – теж треба заправитися, вистояти у черзі на заправку. Були й такі випадки у моїх знайомих, що до села привезли тіло загиблого солдата, і злість місцевих жителів обернулась проти переселенців. Тому вони вирішили повернутися до Хмельницького та жити за гірших умов, можливо, частіше переїжджати місцями, де надають тимчасове житло, але у безпеці”, – розповіла Бабич.

За словами Вікторії, ті переселенці, які прибувають до міста зараз, вже мають шукати собі житло самостійно: забезпечити їхні потреби держава вже не може. Враховуючи, що роботи у місті, як і по всій Україні, практично немає, оплачувати повну вартість орендної плати та комунальних платежів немає можливості. 

6 a865d

Фото: Сергій Гайдай у Facebook

Жінка розповіла, що одна з потенційних орендодавців запропонувала за п’ять тисяч гривень на сім’ю із п’яти осіб приміщення, схоже на веранду будинку. Там немає комунікацій, а використану воду пропонують зливати під сусідній багатоповерховий будинок.

Своєю чергою, Кузнєцов наполягає, що питання комфорту в альтернативному житлі для зараз не стоїть: якщо умови, куди переселяють ВПО, підходять, чудово – живіть, ремонтуйте, по можливості шукайте роботу. Якщо ні – самостійно шукайте квартиру.

“Так, багато людей виселяють. Левову частку переселенців поселили до шкіл, але зараз триває підготовка до нового навчального року, тож намагаються перерозподілити кудись. Пропонують різне житло, ліжко-місця в інших закладах, та підселяють до добровольців із приватними будинками. Є й такі випадки, коли переселити людей нема куди, але тоді попереджають про це одразу, за кілька місяців. Мовляв, думайте, шукайте, а до такого-то числа, будьте ласкаві звільнити приміщення. Але напризволяще не кидають”, – описав свій досвід роботи з переселенцями Кузнєцов.

За словами Кузнєцова, як альтернативу часто пропонують підселення в невеликих населених пунктах, де перевантаженість житлового фонду не така помітна. Часто ВПО розміщують у занедбаних будинках, які їм же належить відреставрувати. Або до гуртожитків. Якщо приміщення не має відношення до сфери освіти й знаходиться у невеликих містечках або селищах, то шансів на виселення менше.

7 4e144

Проте є й ті ВПО, які принципово не мають наміру самостійно вирішувати свої проблеми з житлом, перекладаючи відповідальність за це на державу. Психолог Андрій Кузнєцов пояснює, що причина цього – тривалий стрес, у якому перебувають люди. Через постійну невпевненість у майбутньому переселенці намагаються триматися за те, що мають зараз, по можливості долати внутрішні проблеми, а тому вважають, що держава зобов’язана про них подбати.

Навіть у разі, коли людей виселяють без попередження, їх привозять до вже підготовленого місця проживання, наполягає Кузнєцов. Якщо умови не підходять для тривалого проживання, їх або покращують або самостійно шукають більш комфортне житло для проживання на постійній основі. Звичайно, можливості державі не безконечні, але наразі місцева влада намагається зробити максимум, щоб забезпечити переселенців хоча б дахом над головою. А вже потім будуть покращувати умови.

Головне фото: Сергій Гайдай у Facebook

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]