«Його звали Сонце»: ким був та чим запам’ятався герой Донеччини Дмитро Савченко

Семаковська Тетяна 18:57, 19 Липня 2022

Савченко1 8be78Він захищав наше майбутнє і втратив своє. 15 липня під Бахмутом загинув уродженець Краматорська Дмитро Савченко. Він обожнював готувати, дуже поважав своїх товаришів по службі, а захищати Батьківщину пішов добровільно ще у лютому. Після чотирьох днів скорботи батьки погодились розповісти редакції «Бахмут.IN.UA», ким він був, та як поклав власне життя за свободу України. 

Дмитро виявився єдиним у своєму підрозділі, кого вбила ворожа ракета. Від його тіла мало що залишилось. Але «Сонце» назавжди залишиться у пам’яті жителів Донеччини, а зрештою й України.

«32 роки було. Закінчив 9 школу Краматорська, потім ДДМА та магістратуру. Спеціальність – обробка металу тиском. Після закінчення потрапив на харківський завод «Турбоатом». Там працював, пішов до армії. Служив у військовій частині міста Запоріжжя. Це було у 2012 році, саме напередодні всіх цих подій. Він питав, чи можна йому служити, у нього були проблеми зі здоров’ям. На той час ніхто про це не думав, мало хто йшов до армії. Але, оскільки я служив, у мене батько, брат – усі військові. Батько підполковник запасу, брат підполковник запасу. Їх уже живих немає, вони раніше померли. Тому для мене військова служба не була якоюсь страшною, мені навіть трохи подобалося. І він теж відслужив у армії, потім повернувся на «Турбоатом». Почалася у 2014 році війна. І він на (ред. – моє) прохання приїхав до Краматорська, тому що важко було», – розповів журналістам «Бахмут.IN.UA» батько загиблого Олег Костянтинович Савченко.

Після повернення у Краматорськ хлопець працював начальником відділу на підприємстві з продажу сільгосппродукції, різноманітних електронних пристроїв. Розповідаючи, батько неочікувано згадує, що дитинстві Дмитро мав прізвисько «Сонце». Зривається на плач. 

«Друзі в нього були. Два роки тому одружився, дітей не було – вони відкладали. Коли почалося повномасштабне вторгнення, у лютому отримав повістку до військкомату. Та сама історія. Зустрілися з ним, я в нього питаю: «Ти не боїшся?». Він каже: «Ні». Йому одразу у військкоматі сказали, що він нездоровий, там зі спиною проблеми. Кажуть, поки чекай у резерві, бо у тебе військової спеціальності немає, тож таких поки що не мобілізовуємо. Місяць він чекав на рішення, рази два ходив, питав: «Я сиджу тут, незрозуміло, що».

Зрештою хлопця погодились мобілізувати. Дмитро одразу потрапив на аеродром, служити у ППО. Їхній підрозділ одразу вивели з міста, під Добропіллям стояв. Обіймав посаду водія-електрика. Основним завданням їхнього підрозділу було перебазування радіолокаційних станцій, які показували зльоти літаків із російської території, обстріли. Тобто, система ППО, на якій знаходився Дмитро Савченко включена до оповіщень, й інформує всю Україну про необхідність оголосити повітряну тривогу. 

photo 5384338171438939460 y 7a77e

«Також важливим завданням була охорона по периметру. Охороняти від ДРГ. Поки були у Добропіллі – нормально, але два місяці тому їх перевели під Бахмут. Там вони дивилися вже не лише ракети, запущені з Каспійська чи літаки, а й безпосередньо на радарах бачили весь потік снарядів, якими обстрілювали Лисичанськ, Сєвєродонецьк. Оскільки постійно були обстріли, командир попередив, що станція є неприкритою мішенню, тому що легко відстежується за допомогою літаків радіоелектронної боротьби, безпілотників. Але все одно всі виходили. Коли чергування немає, вони ховалися в укритті в землянці. А коли по периметру чергування йде, там звичайно неприкрито. Ось і вийшло. 15 числа стався обстріл «Угаранами» і, начебто, «Калібрами». Пряме влучення – і одразу. Обстріл стався рано-вранці, він заступив о 04:30, через 20 хвилин стався обстріл, і практично тіла не залишилося, скажімо так. Я здавав ДНК (ред. – для опізнання)».

Олег Костянтинович розповідає, що у підрозділі Дмитра вижили всі, окрім нього самого. Загиблий воїн дуже радів компанії у підрозділі. Неймовірно любив готувати на багатті для всіх. Можна сказати, відкрив у себе новий талант, який так і не встиг розвинути. 

«Намагався весь час, щоб різноманітна їжа була. Він її робив із великим задоволенням. Я йому щодня дзвонив, питав: «Чим ти сьогодні годуєш?» – «Сьогодні плов, суп такий і суп такий, борщ». З’явився якийсь талант кухаря. А потім приїхав командир, каже: «Спробував їжу, я тебе забираю до себе». А командир підрозділу йому відповідає: «Ні за що. Будь-кого, але таких людей не віддаю».

Розповідаючи про радісні моменти, батько українського героя постійно всміхається, провокуючи сльози. Але колишній військовий тримається, і продовжує: 

«Плюс він (ред. – командир підрозділу) постійно просив підтримувати підрозділ. Ну, я йому казав: «Ти ж там багато читаєш в інтернеті. Нікому нічого не кажи, лише позитив». Постійно скидав посилання, позитив. Розповідав, що половина людей вішає носа страшно. Підіймай настрій, кажу. Все одно – як буде, так буде. Скидав мені фотографії. Просто постійно усміхнена людина. Фотографій не було, як він десь там сумує. Казав, усе буде гаразд, що не боїться. Вийшло, що вийшло. З усього підрозділу він був відразу вбитий. Решта залишилася цілою, є й поранені. Весь підрозділ одразу в інший район перебазували».

photo 5384338171438939461 y bd5fa

Напочатку повномасштабного вторгнення Савченко-старший вже був впевнений, що росія скоро програє, відмовиться від планів захопити Україну, та припинить вбивати людей. 

«Коли він тільки пішов служити, пройшов місяць, і я йому кажу: «Зважаючи на все, у них (ред. – у росіян) нічого не вийшло. Тому війна, гадаю, швидко закінчиться». Не думав, що буде м’ясорубка. А тут чим далі, тим більше-більше-більше. У мене родичі були в росії, не можу з ними бачитися, розмовляти. Щоправда, перестав із ними спілкуватися з 2014 року. Я не знаю, як можна обстрілювати міста. Ось щойно буквально Краматорськ обстріляли. Бабусина квартира постраждала у центрі міста. Не знаю, скільки це може тривати».

Нестерпний біль батька, що втратив сина, переноситься й на більш загальні питання: Навіщо це все, заради чого помирає молодь, як взагалі могла початись війна між такими близькими колись країнами. Олег Костянтинович пригадав і свого батька, який, на щастя, не застав цю жорстоку й безглузду дійсність. 

«Я не боюся нічого, приховувати не збираюся. Для мене, котрий з родини військовослужбовців, незрозуміло, навіщо це все. Батько похований у Краматорську, воював у різних гарячих точках. Я просто не уявляю, якби він це все побачив… просто все життя прослужити у Збройних силах Радянського Союзу, і ось це спостерігати. Коли відбувається ця бійня – це просто вище сил моїх», – підсумовує Савченко. 

Похорони Діми пройдуть з усіма належними йому почестями на військовому цвинтарі у Дніпрі. Однак дата проведення церемонії ще невідома, оскільки спочатку потрібно завершити опізнання останків.

Фото з особистого архіву Олега Савченко

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]