Редакція «Бахмут.IN.UA» продовжує цікавитись подальшою долею наших педагогів, волонтерів та студентів. Оскільки більшість державних установ Бахмута евакуювалася з міста, через постійну загрозу і ворожі обстріли подібна доля спіткала і Бахмутський коледж мистецтв імені Івана Карабиця. Ми поспілкувалися з його директором В’ячеславом В’ячеславовичем Паржицьким і дізналися, чим цьогорічна вступна кампанія відрізняється від процесу у мирний час.
«Ще остаточно невідомо, але швидше за все буде змішана форма навчання. Є такі студенти, які не можуть відвідувати офлайн-заняття. Хтось із них знаходиться за кордоном, деякі залишаються в зоні бойових дій, а хтось – у межах тимчасово окупованих територій. У них є об’єктивні труднощі з перетином кордонів та безпекою. Тому по кожному студенту вирішатимемо окремо. Цей процес ще триває. Навчання онлайн також передбачено»
Про нове місце розташування Бахмутського коледжу мистецтв імені Івана Карабиця Паржицький коротко висловився так: це чудове, старовинне місто Хмельницької області – Кам’янець-Подільський. Компактне, затишне, зручне. У місті багато цікавостей, є старовинна фортеця, каньйони, старе місто. Достатньо пам’яток історії, архітектури, інфраструктура чудово розвинена.
В’ячеслав В’ячеславович Паржицький (зліва)
«Нам дуже допомагають облаштуватись наші колеги з Кам’янець-Подільського професійного коледжу культури та мистецтв. Також дуже допоміг Департамент освіти Хмельницької обласної ради. Ну і, звісно, наше безпосереднє начальство у вигляді Управління культури та туризму Донецької державної обласної адміністрації»
За словами Паржицького, переїзд не відрізнявся від звичайного: наймались машини, завантажувалося обладнання. Вдалося вивезти комп’ютерну техніку, обладнання та мультимедійну техніку. У пріоритеті були музичні інструменти, які необхідні забезпечення освітнього процесу. У тому числі електронна та акустична техніка. Також вивезли архіви коледжу, кадрові справи, особисті справи дітей.
Вид на місто з корпусу навчальної частини
Директор коледжу зазначив, що головною проблемою стало те, що справи були частково евакуйовані та законсервовані. Однак на цей час усі документи перебувають в обігу. Ще одним важливим пріоритетом коледжу був комфорт студентів та педагогічних працівників на новому місці. Для цього завезли меблі, постіль, ковдри та все необхідне для зручного перебування в гуртожитках. Усі наявні фото нового місце розташування коледжу можна подивитись тут.
«Йде процес міграції студентів. Тобто хтось відрахується, хтось надійде. Зараз ми спілкуємося з кожним студентом особисто, цим займаються майже всі педагоги. Більшість студентів продовжує навчання. Свого часу втратили зв’язок лише з одним студентом. Дівчинка знайшлася, з нею все гаразд, просто не було зв’язку. А так усі студенти тією чи іншою мірою перебувають на зв’язку, наскільки це можливо у нинішній ситуації»
За попередніми підрахунками, коледж втратить приблизно від 14 до 20 студентів. Це дещо більше звичайного, але критичним це число не можна назвати.
Зараз головне питання – як студенти зможуть облаштуватись, які будуть умови. Нині цим займаються педагоги, особисто В’ячеслав В’ячеславович, їхні колеги з Кам’янця-Подільського коледжу. Поки що залишаються питання щодо місця проведення освітнього процесу, а також розміщення студентів та педагогів. Саме цим зараз і займаються працівники навчального закладу.
«Від мирного часу вступна кампанія відрізняється тим, що відбувається повністю онлайн. Кількість абітурієнтів, звісно, впала. Приблизно 20-25%. Ми вже закінчили набір документів, учора вийшов наказ про зарахування студентів на базі дев’яти класів. Наразі вже йде зарахування на базі 11 класів і закінчиться вже у вересні. Тобто вступна кампанія проходить відповідно до вимог Міністерства освіти та науки України»
Жодних особливих заходів для залучення нових студентів Бахмутський коледж мистецтв імені Івана Карабиця не запроваджував. Паржицький вважає, що коли студенти приїдуть та оглянуть умови навчання, у них з’явиться чи зникне бажання приєднатися до освітнього процесу. Педагоги зараз зайняті підготовкою до нового навчального року.
Поки матеріал готувався до виходу, журналістам «Бахмут.IN.UA» стало відомо, що одна зі студенток відмовилася переїжджати до Кам’янця-Подільського. Дівчина запевнила, що викладачі тиснуть на неї, переконуючи, що переїзд необхідний, і навіть вимагають хабаря.
«Щодо студентки – ніхто не тисне, тому що навчання планується «змішане» (деякі категорії студентів залишаться онлайн, звичайно!). Щодо хабара – нехай одразу заяву в поліцію, якщо хтось таке навіть подумає! У мене із цим жорстко. Про подібні випадки мені точно не відомо. Коледж принципово намагався завжди, і намагається зараз не вимагати жодної копійки зі студентів! Нічого взагалі, нуль! Навіть за дипломи заплатив, хоча згідно із законом – це справа студента»
Директор попросив повідомляти про всі такі випадки йому особисто. При цьому Паржицький відмовився коментувати процес евакуації педагогічного колективу, тому що вважає за краще називати цей процес вимушеним виїздом. А завдяки тому, що зроблено це було вчасно, жодних прямих загроз для учасників евакуації не було. Однак в Бахмуті коледж залишив два навчальні корпуси та гуртожиток після ремонту й тепломодернізації.
«Всі ми пройшли через переїзди через війну, у кожного своя окрема історія»