Обговорюючи оперативну ситуацію в місцевих чатах, бахмутяни скаржаться на роботу рятувальників, які приїжджають на виклик через три години – коли будинок уже догорів. Дехто вважає, що в такому разі співробітники ДСНС абсолютно не потрібні, оскільки йшли на роботу, повну ризиків, а їхати під обстрілами нібито відмовляються. Інші городяни впевнені: те, чим пожежники займаються зараз – уже героїзм. Ми зібрали різні думки мешканців міста з цього приводу та поцікавилися у самих рятувальників, як вони працюють зараз.
Одна з учасниць бахмутського чату в месенджері Viber, Тетяна, поскаржилася на роботу місцевого відділення ДСНС. У ніч проти 25 серпня у неї згорів будинок. Причину загоряння вона не називає, проте можна припустити, що виною тому – влучення снаряда. Це підтверджує і час прибуття рятувальників, які не покидають будівлі пожежної частини до затишшя. Головна претензія Тетяни полягала в тому, що за ті три години, поки ДСНС їхали до її дому, будівля повністю згоріла.
«Мені глибоко начхати на вашу думку після того жаху, який ми пережили сьогодні вночі», – стверджує вона, обіцяючи відтепер плюватись у бік пожежників при кожній нагоді.
У диспетчерській жінці відповіли, що через велику кількість вогнищ рятувальники фізично не встигають виконувати свою роботу повною мірою. При цьому жінка наголошує на тому, що бували випадки, коли після вибухів у місті ДСНС, швидка допомога та журналісти майже моментально опинялися на місці подій.
Деякі інтернет-користувачі підтримали позицію бахмутянки, наголошуючи на тому, що від пожежників немає жодної користі. Інші стали на захист рятувальників: користувач Максим розповів, що зараз у місті залишилося лише три екіпажі. Він стверджує, що більшість міста перегороджена, а з колишніх пожежних частин наразі працює лише одна.
«З колишніх кількох пожежних частин залишилася лише одна зі старими машинами. Люди там теж виїжджали. Ті, що залишилися, працюють уже пів року через добу і мають також родини. Ті люди, котрі залишилися, виконують свою роботу на 300 відсотків і більше», – зазначив він.
Своєю чергою, автор каналу Bakhmut Life нібито зі знанням ситуації стверджує, що на весь Бахмутський район залишалося взагалі дві пожежні машини, а зараз може й одна. Деякі учасники чату нагадують, що рятувальники – такі ж люди, які бояться за своє життя та масово гинуть від влучень ворожих снарядів. При цьому пресслужба головного управління ДСНС у Донецькій області регулярно публікує інформацію про гасіння пожеж під час повітряної тривоги та повторні обстріли на момент виконання роботи.
Тобто збоку це може виглядати, ніби рятувальники залишили місце події, не закінчивши ліквідацію спалаху. Однак насправді вони вживають заходів безпеки, щоб вижити для подальшого виконання роботи. Користувачка під ніком Ірина припустила спробу застрахуватись саме від таких випадків.
«Погляньте на цю ситуацію з іншого боку: машина виїхала під час обстрілу гасити пожежу. Потрапляння – п’ять трупів, машини немає. Залишилася одна машина на місто, вони теж виїхали – та сама ситуація. Тоді б вам стало легше? Бідолашні ДСНС, їх спочатку 86-го на Чорнобиль, а тепер під обстріли. Було сказано виїжджати, буде тяжко», – зазначила жінка.
Фото: ДСНС України у Донецькій області
Думки бахмутян остаточно розділилися після згадки про обов’язки рятувальників. Мовляв, представники цієї професії з самого початку підписувалися на ризик, коли йшли працювати до ДСНС. З іншого боку, пункт про роботу під обстрілами у договорі не був прописаний. Але деякі містяни вважають таку поведінку зрадою:
«Коли хочуть врятувати місто, життя людей, не рятують машини, а з усіх областей стягують рятувальну техніку. А у нас вивезли. Це зрада. Саме так почуваються люди», – впевнена Ольга Атаєва.
Журналісти «Бахмут.IN.UA» розпитали про роботу пожежників у Сергія Білика – начальника відділу Бахмутської міської ради з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи. За його словами, екіпажів справді поменшало, але не настільки, як припускають городяни. Тобто ДСНС могли б працювати у штатному режимі, але є кілька перешкод: зруйнована інфраструктура міста, постійні обстріли та встановлені по всьому Бахмуту захисні споруди в очікуванні наступу ворога.
«Рятувальники у місті залишилися, їх зараз трохи менше, ніж було. Працюють 24/7 без вихідних. Буває, що зараз у місті будують захисні споруди. Через це рятувальники не можуть скористатися коротким шляхом і доводиться добиратися до об’їзду. Це займає додатковий час, тому далеко не завжди вдається приїжджати невдовзі після виклику», – розповів він.
Дані містян про дві-три пожежні машини, як запевняє Білик, не відповідають дійсності. Але назвати точну цифру наявної техніки та особового складу він не може з міркувань безпеки.
«За наявною в мене інформацією, техніки та рятувальників достатньо. Скажімо так, у перерахунку на кількість населення, не менше, ніж було у звичайному режимі. Їхати під обстрілом – не дуже безпечно. У ДСНС кажуть, що вони не супергерої. Найчастіше вони чекають на якесь затишшя. Кажуть, що військові ховаються під час обстрілів, та й вони не можуть їхати. Коли відбуваються обстріли, вони одразу виїжджають та беруться за справу», – додав він.
Таким чином у ситуації, що сталася з бахмутянкою Тетяною, не виключено, що пожежники добиралися до місця пригоди протягом трьох годин саме через ймовірність повторного обстрілу. У таких випадках життя професійних рятувальників ставиться вище за майно цивільних.