Окупанти готуються штурмувати Бахмут без техніки, ватажки противників визнають можливість відступу від нашого міста, а в «ДНР» вже обговорюють перехід під контроль України. Що про ситуацію навколо Бахмута пишуть у ЗМІ і як до контрнаступу ЗСУ ставляться мешканці окупованих територій – про це і не тільки у матеріалі «Бахмут.IN.UA».
У генштабі розповіли, що станом на 15 вересня противник продовжує обстрілювати інфраструктуру українських міст з танків, мінометів та артилерії. Біля Бахмута найбільше постраждали Веселе, Яківське, Бахмутське, Весела Долина, Зайцеве, Суха Балка і, власне, сам Бахмут.
Коло нашого міста ліквідували «значну кількість військовослужбовців та військової техніки», а також окрему парашутно-десантну дивізію росії. У Генштабі запевняють, що великі втрати не дають змоги зазначеним підрозділам продовжувати бойові дії.
Фото: Генштаб ЗСУ
Наразі росіяни зміцнюють першу лінію оборони у Донецькій та Запорізькій областях. Роблять це насамперед за рахунок військ, виведених із Харківщини. Однак, завдяки постійним обстрілам складів та логістичних шляхів противника, росіяни мають проблеми з нестачею окремих видів боєприпасів для реактивних систем залпового вогню та артилерії.
При цьому 16 вересня розташування сил у регіоні не змінилося, за винятком чергового невдалого наступу ворога на Бахмут. За даними пресслужби Генштабу, ЗСУ продовжують завдавати ударів по зосередженню військ, складам та логістичним маршрутам противника.
Російські пропагандисти стверджують, що війська росії захопили селище Миколаївка Друга і взяли під контроль відрізок траси Бахмут-Торецьк. Начебто ворог закріплюється на нових позиціях і готується до наступу на Зайцеве.
Колишній ватажок ДНР Ігор Стрєлков, відомий під прізвищем Гіркін, припустив, що росіяни можуть найближчим часом відступити від Бахмута. Також він поскаржився на те, що зміцнювати позиції під Херсоном його союзники розпочали лише зараз.
«На лінії Соледар-Бахмут – загалом лінія фронту не змінилася. Вчора там мали місце бої на підходах і околицях Бахмута з атаками, що (нібито) мали місце з нашого боку. Не виключаю, що активні дії наших частин та підрозділів були пов’язані з підготовкою відходу на вигідніші позиції. Під Херсоном наші війська продовжують повсюдно утримувати свої позиції, йде їхнє термінове зміцнення та інженерне обладнання (за дивовижними обставинами розпочате тільки зараз)», – написав він.
Мапа, опублікована Гіркіним
Своєю чергою військовий експерт Defense Express Іван Киричевський у прямому ефірі телеканалу «Еспресо» розповів, чи має противник взагалі підстави для наступу на Бахмут. За його словами, ті тези, які зараз декларують російські пропагандисти, докорінно не відповідають дійсності.
«Потрібну кількість сил та засобів для забезпечення оборони Бахмута знають лише у Генштабі ЗСУ. Я особисто не став би перебільшувати здатність росіян взяти Бахмут. Є інформація, що росіяни увійшли до Кодеми. Однак вони штурмували цей населений пункт досить тривалий час і коли стане відоме число їхніх втрат, ми зрозуміємо, що це не такий і великий успіх для окупантів», – зазначив експерт.
Також Киричевський наголосив на тому, що вся військова техніка, залишена противником під час «тактичного відступу з Харківської області» могла б дуже стати в нагоді під час штурму Бахмута. Те саме стосується і боєприпасів. Однак росіяни просто кинули танки, бронемашини тощо і втекли.
Фото: Іван Киричевський у Facebook
«Їхній хаотичний відступ з Харківщини просто унеможливлює успішний наступ на Бахмут», – резюмував аналітик.
Про ситуацію під Бахмутом висловився і відомий режисер Олег Сєнцов, котрий останні чотири місяці захищав Україну саме на околицях нашого міста. В інтерв’ю виданню «Новий час» (Новое время) він засумнівався, що росіянам вдасться зайти в місто як мінімум через брак необхідних ресурсів та поразок противника на інших напрямках.
«Противник досі дуже активний, не залишає спроб захопити лінію оборони Бахмут-Сіверськ. Від Сіверська вони стоять (ред. – на відстані) кількох селищ, 10-12 кілометрів. У Бахмуті вони вже частково захопили об’їзну та намагаються прорватися до міста, але не можуть дійти до промзони, їх ще тримають у лісосмугах. Там 93 бригада», – сказав Сєнцов.
У тому числі й для відновлення наступу росіяни розпочали нову хвилю незаконної мобілізації на тимчасово окупованих територіях так званої «ДНР». Про це розповів радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. За його даними, автобуси з Донецька до Маріуполя та Волновахи зупиняють невідомі у формі сепаратистів.
«Зважаючи на все, в Донецьку почалась чергова хвиля мобілізації чоловіків. Усіх чоловіків без реєстрації у Маріуполі (Волновахи та районах) – повертають до міста», – поділився Андрющенко.
Таку ж ситуацію спостерігають і в ЛНР: голова Луганської ОДА Сергій Гайдай повідомив, що на окупованих територіях Луганської області почали використовувати нові хитрощі. Так, у припаркованих цивільних мікроавтобусах із написом «Продам» часто ховаються військові, які продовжують «полювання на чоловіків».
«А примусово мобілізувати знову необхідно багатьох, бо минулої доби Сили оборони України успішно відбили атаки в районах населених пунктів Одрадівка, Зайцеве, Бахмут, Весела Долина, Авдіївка та Новомихайлівка. До того ж там не говорять про масові втрати окупантів після вогневої поразки, завданої Силами оборони по місцях зосередження російських військ», – заявив Гайдай.
За його словами, після удару по російських позиціях біля Перевальська тіла російських солдатів «вивозили у переповнених вантажівках», ідентична ситуація після вибуху в Лисичанській казармі. Тим часом через велику кількість поранених у Новоайдарі під військові шпиталі терміново вирішили перепрофілювати цивільні медичні установи. Зокрема дитячу лікарню. Висловився голова Луганської ОДА й про те, наскільки обізнані в ситуації жителі «ЛНР»:
«Окупанти залишають людей в інформаційному вакуумі і одночасно продовжують розповсюдження відеоматеріалів для створення враження, що ситуація з безпекою у так званій «ЛНР» нібито повністю під їхнім контролем. Тільки біда – у зв’язку з відсутністю будь-якого Інтернету в багатьох містах ці звернення невідомо, коли записані, їх майже ніхто не подивиться. Бо після блокування мобільного Інтернету ворог почав вимикати і кабельне».
Тим часом білоруське опозиційне видання «Дзеркало» влаштувало інтерв’ю з мешканцями окупованого Донецька, дізнавшись про ставлення до контрнаступу ЗСУ. Одна зі співрозмовниць журналістів зізнається, що більша частина цивільних не знає про наближення української армії. Багато хто просто не уявляє собі, що ЗСУ справді можуть повернути місто під контроль України.
За її словами, успіх операції з контрнаступу на Донецьк залежить лише від дій українських політиків: якщо швидко та грамотно налагодити вертикаль влади, люди просто продовжать жити. А захищати місто зі зброєю ніхто не буде – усі надто втомилися від війни.
Маргарита, ім’я якої змінено з міркувань безпеки, стверджує, що з «ДНР» усі працездатні поїхали ще 2014-го: залишилися лише старі люди, яким потрібні тільки пенсії та молодь, яка не розуміє деталей, першопричин та наслідків того, що відбувається. Ситуація ускладнюється ще й тим, що за стільки років у всіх проблемах звикли звинувачувати Україну, а не висловлювати невдоволення самопроголошеному керівництву «республіки».
Ще один співрозмовник білоруських журналістів, Ростислав, розповідає, що з 2014 року «нова влада» не збудувала жодної нової будівлі, тож порятунку від росії вже давно ніхто не чекає. Однак не вірять і в наступ ЗСУ через все ту ж пропаганду: втрат немає, російська армія найсильніша і таке інше.
За словами юнака, який дуже ризикує потрапити під мобілізацію, наразі мешканців «ДНР» хвилюють лише побутові питання: відновлення подачі води, порядок у документообігу, налагодження інфраструктури. Якщо Україна візьметься за це після деокупації Донецька, місцеві жителі змінять свою думку щодо «нацистів».
«У Донецьку все просякнуте радянським конформізмом: як скажуть, так і буде. Величезна кількість населення – пенсіонери. Їм, умовно кажучи, додадуть пару сотень гривень до пенсії, і вони полюблять цю владу. Щодо решти людей, як тільки дадуть воду, люди будуть раді Україні. Не думаю, що тут буде партизанська війна. Тобто якщо негатив і буде, то більше на словах. А потім люди знову звикнуть», – резюмував Ростислав.