1 грудня світ відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом, в Україні є тисячі людей, які хворіють СНІДом. Стереотипи про цю хворобу досі заважать їм жити, під час війни ця група людей стає особливо вразливою. Цьому є безліч причин, починаючи від неможливості отримання підтримуючої терапії через обстріли і закінчуючи відсутністю препаратів, зокрема на тимчасово окупованих територіях. Ми дізналися, яка з цим ситуація в Бахмуті.
Ситуація в Бахмуті
Головна лікарка КНП “Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м.Бахмут”. Світлана Мельникова запевняє, що проблем з препаратами для інфікованих людей немає. Наразі невідомо скільки бахмутян, які хворіють на СНІД залишилось в місті, оскільки в Бахмуті немає можливості з ними зв’язуватися. Раніше медсестра вела список таких осіб, зараз вже ні.
Водночас Світлана Мельникова запевняє, що в місті взагалі ліків вистачає, видають їх по потребі. Проблем з препаратами немає. Як повідомила нам головна лікарка КНП «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» Світлана Шабаліна у бахмутян є можливість отримати безплатні тести на ВІЛ.
«У всіх трьох амбулаторіях там є тести і на ВІЛ й на гепатит, й на коронавірус також. Якщо безпекова ситуація дозволяє – люди приходять під час робочого дня, й можуть зробити тест», — зауважує лікарка.
Світлана Шабаліна також додає, що за потреби ліки можуть замовити із Слов’янська або Краматорська, якщо є пацієнт, який вимагає лікування ВІЛ або гепатиту. З останнім дещо складніше, зауважує лікарка, там менше запасів.
Довідка: Швидкі експрес-тести дозволяють отримати результат протягом 10-30 хвилин без використання спеціального лабораторного обладнання. Експрес-тести мають точність близько 99,5 % і можуть використовуватися як в домашніх умовах, так і в лікувальних закладах.
Нагадаємо, що амбулаторії знаходяться на Чайковського, на Оборонній і на Сибірцева. Амбулаторії в місті працюють в обмеженому режимі. Наразі, медзаклади працюють з 8:00 до 14:00.
Ситуація в Україні
Ліки. Фото: Pixabay
В Міністерстві охорони здоров’я України повідомляють, що станом на 1 листопада на диспансерному обліку перебуває 155 722 людей, які живуть з ВІЛ. За 10 місяців року в Україні офіційно зареєстровано 10239 нових випадків ВІЛ-інфекції.
За статистикою, на жаль, кожна третя особа, що має ВІЛ, не знає про це або залишається поза межами медичного нагляду, а отже, не отримує лікування (антиретровірусну терапію).
Водночас тестування на ВІЛ в Україні можна пройти безоплатно. У Всесвітній день боротьби зі СНІДом МОЗ нагадує, де це можна зробити:
— отримати тест можна у свого сімейного лікаря
— найближчому центрі СНІДу чи кабінеті «Довіра»;
— у будь-якому закладі охорони здоров’я, що надає медичну допомогу в межах 13 пакетів програми медичних гарантій;
неурядових організаціях;
— якщо Ви перебуваєте на безпечній території – можете скористатися послугами сайту — https://prozdorovia.in.ua/ та замовити оральний тест на ВІЛ
Трохи бекґраунду
Синдром набутого імунодефіциту вперше було зафіксовано в США в 1983 році. З того часу ця хвороба була оточена безліччю міфів, аж до того, що вона могла передаватися через обійми чи рукостискання. Останній міф зруйнувала принцеса Діана, яка у квітні 1987 року потиснула руку ВІЛ-інфікованому без рукавичок. Ця світлина згодом облетіла усі шпальти тогочасних газет.
Принцеса Дана потиснула руку інфікованому. Фото: Getty Images
Насправді ж зараження можливе у таких випадках:
- при статевому контакті з інфікованим;
- при кровообміні з інфікованим (у тому числі при ін’єкційному вживанні наркотиків, пересадці органів інфікованої людини здоровій);
- при вигодовуванні грудним молоком інфікованою матір’ю малюка ВІЛ не передається:
- через обійми або поцілунок (водночас він може передатися, якщо в слині є домішки крові, а у партнерів є відкрита рана в ротовій порожнині);
- через рукостискання;
- через кашель та чхання;
- при проживанні в одній квартирі; використанні спільної ванни або туалету, спільного посуду для їжі; користуванні спільним басейном
- через укуси комах;
- при використанні спільного телефону;
- через піт або сльози, якщо в них немає домішок крові.
Експрес-тексти займають всього 10-30 хвилин, однак можуть врятувати Вам життя. Дбайте про своє здоров’я та за можливості проходьте обстеження.
Головне фото: Pixabay
Читайте також: Як отримати довідку про смерть та допомогу на поховання в Бахмуті
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!