Міжнародний день волонтера відзначається 5 грудня, для України — це свято, як ніколи актуальне. Саме на плечах волонтерів тримається багато процесів, завдяки цим людям щодня Україна стає на крок ближчою до перемоги: вони забезпечують армію, вони рятують цивільних і вони будують нове майбутнє. Сьогодні ми розповідаємо про бахмутських волонтерів — Інна Гайдай, Віктор Зіпір та Марина Шажко діляться з нами своїми думками про волонтерство.
Віктор Зіпір, голова громадської організації «Бахмут Український»
Скільки у Вас зараз волонтерів, які Вам допомагають:
«У нас залучена вся Україна, й не тільки Україна, є волонтери в США, які активно допомагають. Вони збирають й гроші й речі, закупляють необхідне для військових. Є волонтери в Чехії в Польщі і загалом по всій Україні ми спілкуємося з волонтерськими організаціями, ділимося інформацією, тому всі потреби ми вирішуємо.
Волонтер Віктор розповідає, що зараз намагаються допомогти всім і цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:
«Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону.
На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Їм потрібно розуміти, що їм нікуди зараз повертатися, їм потрібно зараз будувати якось своє життя і свій побут, роботу шукати. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати. Це теж, як я розумію, наразі на волонтерів покладається, тому що держава поки немає таких рішень. Ми маємо швидко реагувати й щось пробувати. Ці виклики на нас полягають зараз»
Чому на Вашу думку, без волонтерів не було б Перемоги?
«Було б по-іншому. Якби не було волонтерів — це була б інша країна. У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам».
Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин «Лада»
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин «Лада»
Скільки у Вас зараз волонтерів, які Вам допомагають:
«В нашій організації на сьогодні 3 волонтери. Ми опікуємося притулком, який евакуювали із Бахмута. Також протягом останнього місяця ми дали прихисток ще 15 тваринкам, яких було евакуйовано із-під обстрілів з Бахмута та Мар’їнки»
Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку?
«Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком».
Що на Вашу думку, головне для волонтерів?
«Бажання. Бажання допомагати, отримувати новий досвід, змінювати себе та суспільство в цілому. Кожен із волонтерів змінює те, що йому болить. Кожен волонтер голосує своїм часом, своїми силами, своїм талантом за те майбутнє, яке він хоче бачити. Зараз кожен волонтер наближає Перемогу на своєму фронті і постійно задає собі запитання: «Що зробив особисто я для Перемоги України?»
Інна Гайдай, бахмутська волонтерка
Інна Гайдай. Фото: Фейсбук
Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:
«Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…»
Інна розповідає, що зараз волонтери в Україні намагаються допомогти всім потрібним. Бахмутянка розповідає про роботу місцевих волонтерів:
«У нас теж є дівчата, ось Альбіна ми з нею працюємо, вона дуже багато для міста робить. Фізично вона там знаходиться, це героїчно — те, що вона робить. Це також дівчата в центрі, які в «Олімпі» видають гуманітарну допомогу, своїми силами це все розгрібають, роздають дві дівчинки»
Чому на Вашу думку, без волонтерів не було б Перемоги?
«Не знаю, на жаль, чи на щастя, у нас в Україні збирають й на автівки й на БПЛА. Тобто, допомога йде звідусіль, усі своїми силами щось роблять, рятують людей, рятують тварин, допомагають з амуніцією, паливом, їжею.
Я вважаю, що ланка — це ось ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все єдине, як наша єдина країна, як наші єдині люди, які згуртувалися й допомагають. Вся країна допомагає одне одному чим може. Це і є команда, це і єдність — тому й буде Перемога. Бо ми єдині та всі разом»
Головне фото: Бахмут Український
Читайте також: «В мене немає планів після закінчення війни, в мене дуже великі плани вже зараз», — тренерка з Бахмута
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!