14 грудня Україна відзначає День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або День ліквідатора. Саме 14 грудня 1986 року було завершено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком атомної станції. У ліквідації цієї аварії брали участь й бахмутяни. Ми поспілкувались з Оленою Гончаровою, головою Всеукраїнської ГО «Відлуння Чорнобиля», жінка працювала кухарем під час ліквідації аварії на ЧАЕС.
Коли Олені Гончаровій було 20 років її відправили в Чорнобиль працювати кухарем у четвертому енергоблоці.
«Мене туди посилали на роботу у відрядження. Готували все, що було потрібно їсти при радіації. Готували м’ясо тільки в натуральному вигляді, бо обробляти ж нічого не можна було. Вода була вся привозна. Не можна було ні макарони варити, ні вермішель», — розповідає пані Олена.
Загалом у столовій працював штаб з 60 людей. Працювали позмінно: з 4 ранку до 4 вечора, а потім з 9 ранку до 9 вечора, пригадує жінка. До роботи людей возили автобусом, жили працівники в кімнатах по 3-4 людини. Про те, що люди мали працювати у небезпечних умовах, тоді не знали, каже Олена Гончарова.
Олена Гончарова (друга справа) разом з учасниками ліквідації аварії на ЧАЕС. Фото: «Бахмут IN.UA»
«Ніхто не попереджав. Тоді, ще не знали, що таке радіація і що таке може бути взагалі. Просто відправляли у відрядження. Ми приїхали, люди всі ходили у респіраторах, бо іншого варіанту не було. У нас не було респіраторів», — розповідає бахмутянка.
Останній раз жінка була в Чорнобилі в 1987 році, каже, що навіть зараз із задоволенням туди б поїхала б.
«Якщо була б така можливість, і все повернути б назад — я б поїхала все одно туди, навіть знаючи про небезпеку. Напевно по зову серця», — каже пані Олена.
Жінка розповідає, що загалом в Бахмуті було близько 200 осіб, які були причетні до ліквідації. Людям, які залишилися в живих дають мінімальні виплати, на харчування в місяць виділяють 420 гривень, а на оздоровчі процедури — 100 гривень. Більшість ліквідаторів аварії — мають онкологічні захворювання.
«Коли ще в Бахмуті були, й був мирний час, ми збиралися всі разом 26 квітня й 14 грудня на День ліквідатора», — згадує учасниця ліквідації аварії на ЧАЕС.
Зараз жінка має третю групу інвалідності, попри те продовжує допомагати бахмутянам з евакуацією та проживанням.
Фото: Вікіпедія
Читайте також: Любов переможе війну: історія одного кадру з Бахмута
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!