11 цікавих фактів про українську Конституцію: від Орлика до 24-годинного засідання

Семаковська Тетяна 10:13, 28 Червня 2023

8c6cb26 12 feb1fЩороку 28 червня вшановують день Конституції України, її ухвалили на п’ятому році Незалежності нашої країни, у 1996 році. Для українців вона гарантує конституційні права і свободи, зокрема право людини на життя та вільне висловлення своєї думки. В цей день розповідаємо про цікаві факти з укладу Конституції, а також про першу в світі Конституцію нашого гетьмана Пилипа Орлика.

Факт 1 — над ухваленням Конституції працювали 24 години 

Перед ухваленням Конституції тогочасні депутати провели найдовше безперервне засідання, яке тривало 24 години, тобто цілу добу. Засідання розпочалося 27 червня 1996 року й закінчилося 28 червня о 9:18. 315 людей проголосували і ввели в дію Конституцію України. Це відбулося на п’ятому році Незалежності. 

Факт 2 — українську Конституцією назвали однією із найдемократичніших в цілому світі

Загалом, було близько 15 варіантів того, якою мала бути наша Конституція, депутати працювали над наповненням три місяці. Згодом, міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

Факт 3 — українська Конституція авторства Орлика перша в світі

Першою Конституцією в світі стала праця українського гетьмана Пилипа Орлика: «Правовий Уклад Та Конституція відносно Прав I Вольностей Війська Запорозького», яку затвердили ще в 1710 році. Деякі історики припускають, що Конституцію гетьман писав не самий, а разом з Іваном Мазепою.

Факт 4 — проєкт Конституції був погоджений майже за два роки до ухвалення

Українська Конституція мала шанси бути ухваленою ще в 1993 році, проте через політичну крихкість в країні цей процес відтягнули. На ті часи припав достроковий розпуск парламенту. Згодом відбулися вибори, тож 1994 року нові депутати створили нову Конституційну комісію. 

Читайте також: Людина, яку боявся «сам» Ленін: яким був Симон Петлюра?

Факт 5 — в Конституції теж сперечалися про державну мову

Мовний конфлікт в Україні через тривалий процес зросійщення був й при ухваленні Конституції. Через це в Конституції з’явилися рядки “в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України”. Найбільш суперечливими питаннями, крім мови стали: статус АР Крим та державні символи. 

Факт 6 — в Україні могло не бути синьо-жовтого стяга

Кольори, які ми звикли ідентифікувати, як українські — синій та жовтий, які є на нашому прапорі, могли бути не ухваленими. Річ в тому, що тогочасні комуністи, а їх на час ухвалення Конституції в Україні було 25% в українському парламенті, не хотіли бачити синьо-жовтий стяг. Крім того, комуністи виступали за автономію Криму.

Факт 7 —  в українській Конституції понад 400 разів згадується слово — Україна

Звісно, що в українській Конституції логічно мало б згадуватися слово “Україна”, але воно згадується аж 451 раз на 15 розділів основного закону. 

Факт 8 — зміни до Української Конституції вносили 7 разів

Конституція України не є незмінним документом, втім в самій Конституції є цілий розділ що надає можливість внесення змін. Під час воєнного стану зміни не можливі, загалом ж за часи існування основного закону зміни до нього вносилися сім разів. 

Факт 9 — останньою зміною в Конституції стала відміна депутатської недоторканності

В 2019 році українська Конституція востаннє змінювалася, тоді зміною до Основного закону стала відміна інституту депутатської недоторканності.

Факт 10 — в 2023 році українська Конституція святкує 27 років

Сьогодні, 28 червня, 2023 року нашій Конституції виповнюється 27 років, за час Незалежної України президенти нашої країни присягали на вірність державі кладучи руки на Конституцію. Тільки перший президент використовував для присяги радянську конституцію, бо тоді в Україні ще не була прийнята Конституція. Також під час його інавгурації виконували не державний гімн, а молитву.

Факт 11 — Кучма пришвидшив прийняття Української Конституції 

Коли президентом України, у 1994 році став Леонід Кучма він заявив, що Конституцію країни потрібно швидше завершувати, бо на той час користувалися радянською.

“Одним з найголовніших своїх завдань вважаю прийняття нового Основного Закону. Скільки можна “латати” старий, ще радянський? Це ж не каптан…”, — заявляв Кучма.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Велосипедисти з Бахмута і Лимана стали призерами Чемпіонату України

Микола Ситник 16:21, 15 Серпня 2023

На початку серпня в Житомирі пройшов Чемпіонат України з велоспорту на шосе в парній гонці та гонці-критеріумі. Водночас відбулися всеукраїнські змагання в груповій гонці серед юнаків, дівчат, молодших юнаків і молодших дівчат. Донеччину на турнірі представили п’ятеро велосипедистів із Бахмутської та Лиманської громад.

Про це повідомляє Управління фізичної культури та спорту Донецької ОДА.

За нагороди змагань боролися понад 100 учасників із 16 команд регіонів України.

Як виступили наші велосипедисти?

Вихованці Обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з велоспорту та учні Донецького обласного спеціалізованого фахового коледжу спортивного профілю імені С. Бубки відзначилися низкою нагород:

  • у парній гонці на 10 км «золото» серед молодших юнаків здобув Максим Кікоть (ОСДЮСШОР) разом із Дмитром Старовойтовим з Житомирщини (їхній час — 13 хв. 39 сек.);
  • у віковій групі юнаки «срібним» призером став Андрій Захарченко (ДОСФКСП ім. С. Бубки) разом із Андрієм Головченком з Дніпропетровщини (13 хв. 32 сек.);
  • у віковій групі юнаки «бронзовими» призерами стали Дмитро Ємченко та Іван Кононенко (ОСДЮСШОР) з результатом 13 хв. 35 сек.
Спортсмени з Бахмутської та Лиманської громад готуються розпочати гонку

За підсумками першого туру Чемпіонату України в гонці-критеріумі Максим Кікоть, набравши 14 очок, посів друге місце серед молодших юнаків. До слова, другий тур змагань запланований у Білій Церкві (14-17 серпня), третій тур — у Львівській області (з 30 серпня по 3 вересня).

Під час всеукраїнських змагань в груповій гонці на 50 км «срібну» медаль серед молодших юнаків здобув Максим Кікоть (56 хв. 27 сек.), а «бронзовим» призером в категорії юнаки став Андрій Захарченко (1:24.40 хв.).

Зазначимо, що до змагань велосипедистів Донеччини підготували тренери: Валерій Красов, Олександр Геращенко та Кирило Поспєєв.

Читайте також: Спортсмен із Донеччини став чемпіоном Європи з метання диска

Нагадаємо, бахмутянин Микола Жабняк став спортсменом місяця на Донеччині.

Фото: всі світлини Управління фізичної культури та спорту Донецької ОДА

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмутян запрошують на безкоштовні мистецькі гуртки в Дніпрі: як записатися?

Микола Ситник 14:49, 15 Серпня 2023

Донецький Палац молоді «Юність» запрошує на дистанційне навчання дітей та дорослих віком від 5 до 35 років. Долучитися до занять можуть усі бажаючі.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у Дніпрі «З Бахмутом у серці».

Гуртки та контакти керівників

Для охочих доступні такі мистецькі заняття: 

  • гра на гітарі — 0990572984 (Антон Леонідович);
  • гра на ударних — 0957700447 (Едуард Євгенович);
  • вокал — 0951373081 (Наталя Сергіївна);
  • вокальний ансамбль «Надія» — 0997333465 (Ольга Миколаївна);
  • театр танцю — 0951458918 (Ольга Олександрівна);
  • хореографічний ансамбль «Непосиди» — 0665280170 (Ольга Миколаївна); 
  • театр-студія «4-й поверх» — 0503672901 (Микола Миколайович);
  • театр естрадних ляльок — 0632179897 (Анна Олександрівна);
  • циркове мистецтво — 0506377293 (Юлія Григорівна);
  • декоративно-ужиткове мистецтво — 0500509479 (Людмила Григорівна);
  • образотворче мистецтво — 0500821899 (Ольга Володимирівна).

Графік занять

Повчитися малювати можна і в очному форматі за адресою: Дніпро, вулиця Виконкомівська, 12А. Безкоштовні заняття з малювання проходять по вівторках та четвергах о 15 годині та у суботу о 14.00. 

«Телефонуйте! Приходьте! Чекаємо на Вас», — запрошують в Донецькому Палаці молоді «Юність».

//

Читайте також: Допомога для бахмутян: де та за яким графіком працюють Центри підтримки та осередки в Україні

Нагадаємо, раніше редакція «Бахмут. IN.UA» дізнавалася у бахмутян, що подивитись в Дніпрі туристу.

Фото: yunist.org.ua

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Велосипедисти з Бахмута і Лимана стали призерами Чемпіонату України

На початку серпня в Житомирі пройшов Чемпіонат України з велоспорту на шосе в парній гонці та гонці-критеріумі. Водночас відбулися всеукраїнські змагання в груповій гонці серед […]

16:21, 15.08.2023 Микола Ситник

Бахмутян запрошують на безкоштовні мистецькі гуртки в Дніпрі: як записатися?

Донецький Палац молоді «Юність» запрошує на дистанційне навчання дітей та дорослих віком від 5 до 35 років. Долучитися до занять можуть усі бажаючі. Про це […]

14:49, 15.08.2023 Микола Ситник
158366 dbdc1

Українців за кордоном закликають доєднатися до Живого ланцюга напередодні Дня Незалежності

24 серпня Україна відзначатиме 32 рік Незалежності, громадян, які опинилися зараз закордоном закликають долучитися до масштабної акції до свята та утворити живий ланцюг.

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття […]

sbu 4ddb5

Куди передавати дані про зрадників, переміщення техніки рф та як шкодити колаборантам?

Чимало українців зараз перебувають в окупації, оскільки не встигли евакуюватися. На ТОТ люди ведуть приховану партизанську боротьбу й передають дані про розміщення ворожої техніки, російських […]