За Бахмут просто зараз тривають бої, місто окуповане росіянами, але про відбудову точаться дискусії, так само як це роблять жителі багатьох інших громад та міст, зокрема свій план відновлення вже представив Маріуполь. Центр близькосхідних досліджень – AMES За підтримки Нідерландської ГО “ПАКС” представив мапу відновлення для деокупованих громад.
Редакція «Бахмут. IN. UA» наводить основні кроки за якими можуть відновлювати деокуповані громади.
Перший етап — Розмінування
Етап розмінування перший. Фото: з відкритих джерел
Коли над Бахмутом знову буде український прапор розпочнеться відновлення фізичної безпеки. На територію зайдуть сапери, фахівці ДСНС, військові. Під час першого етапу будуть проводити заходи із розмінування, евакуація людей з населеного пункту (якщо такі, ще залишилися), надавати медичну допомогу, їжу та воду.
В основному цим займатимуться військові, потім до громад отримують доступ волонтери, що привозять провіант та ліки. Важливий аспект — з перших днів звільнення потрібно фіксувати військові злочини вчинені окупантами.
Аналітики центру зауважують, що важливо, щоб були зрозумілі правила для доступу в громаду, цим питанням мають займатися обласні адміністрації. Успішний приклад можна брати у Харківщини, де було створено координаційний центр в якому можна отримати перепустку, що дійсна протягом доби.
Ними ж було створено чат, де волонтери та інші зацікавлені особи, обмінюються інформацією про потреби, можливості та події в громадах. Волонтери можуть далі шукати контактних осіб в громадах через яких у подальшому можна досліджувати потреби та координувати діяльність на місцях.
Другий етап — повернення ДСНС, поліції, лікарень, банків
ДСНС повертатиметься в місто. Фото: ДСНС
До другого етапу відносять відновлення людської безпеки: за планом мали в б відновити роботу поліції, ДСНС, лікарень, відділень банків (та інших установ де можна знімати готівку з карт). Служби повинні забезпечувати захист від пограбувань, мародерства та насилля. Також позивну функцію може виконувати ТРО.
Фахівці центру вважають, що це створить передумови для повернення підприємців, які зможуть надавати послуги. На другому етапі саме відчуття безпеки у деокупованій громаді керуватиме людьми в питаннях повернення та відновлення своєї діяльності. Будь то підприємець, фермер, чи продавець. Мова йде про зручності, як от мобільний інтернет, можливість зняти гроші.
Крім цього, цей період мають бути зафіксовані всі руйнування та пошкодження. Ймовірно, що саме тоді зможе працювати Комісія створена розпорядженням Бахмутського голови МВА, яка зможе відстежувати обєкти та оцінювати збитки.
Варто звернути увагу, що багато людей прагнутимуть і матимуть право відновлювати своє майно власноруч, не дочікуючись відшкодувань. Це призведе до конфліктів та можливих спекуляцій на тему справедливості.
Гуманітарна допомога не має бути хаотичною
Гуманітарна допомога повинна бути систематичною. Фото: з відкритих джерел
Представники влади та військових адміністрацій мають вести діалог з представниками місцевих закладів (медицини, освіти, комунальних підприємств тощо) та підтримувати зв’язки з ОМС (депутати, вуличні/квартальні тощо). Це потрібно для того, щоб передавати актуальні потреби від громади та задовольняти їх. Умовно, якщо в місті немає жодної дитини, але людям привезуть суміші та підгузники — то користі з цього не буде.
Громада має мати чіткий список необхідного, а це буде давати можливість звертатися до донорів по конкретну допомогу. Варто уникати хаотичної роздачі гуманітарної допомоги, вона повинна бути регулярна, та якого безпечніша. Хаотична роздача приведе до створення натовпу коло місць реалізації гуманітарної допомоги, й створить небезпеку у громадах, що знаходяться в межах зони можливих обстрілів.
Також системна та чітка роздача допомоги допоможе уникнути постійного навантаження на пункти видачі, коли люди куди приходитимуть в сподіванні, що “наткнуться” на нову хвилю гуманітарної допомоги. На додаток, у населення це зніме стрес, пов’язаний з перманентним “пошуком допомоги” як основної діяльності.
Гарно зарекомендували себе локальні хаби, які стали центрами для роздачі допомоги. Місце має бути відомим для мешканців, як альтернативний варіант можна створити місцеві групи самоорганізації, такі як інститут вуличних чи квартальних. Ці люди будуть адресно доставляти допомогу. Важливо приділити увагу тому, що допомогу всі мешканці отримували рівномірно, бо в інакшому випадку почнуть конфлікти, а для громади, яка й так травмована — це погрішить моральний стан.
Важливо, не переборщити із гуманітарною допомогою, бо тоді це негативно відобразиться на підприємцях, які відновлюють діяльність, бо наявність у населення великої кількості продуктів та супутніх товарів отриманих безкоштовно, стає перешкодою для відновлення.
Як працюватиме церква після деокупації громади?
Читайте також: Чи є майбутнє у церкви УПЦ МП в деокупованому Бахмуті?
Храми повинні згуртовувати людей. Фото: з відкритих джерел
Релігійні організації можуть виконувати дві задачі:
- функцію гуманітарного хабу
- та надання психологічної/духовної підтримки.
Релігійні організації на рівні з місцевою владою спроможні залучати жителів громади до суспільно корисних справ й зменшити рівень напруги, між тими, хто виїхав та тими, хто залишався до останнього.
Робота в деокупованій громаді
Робочі місця мають створюватися місцевим бізнесом. Фото: з відкритих джерел
Люди, які повернуться у Бахмут мають мати можливість заробляти гроші, це поверне відчуття контролю над власним життям і відчуття власної гідності. Як варіант, можна використовувати громадські роботи, що будуть безпечними для учасників програми та корисними для громади:
- прибирання
- відновлення об’єктів інфраструктури
- волонтерство із надання допомоги менш мобільним верствам населення тощо
Під час другого етапу має бути повноцінне відновлення доступу до радіо та телебачення, друкованої преси. Один із варіантів — оповіщення через Телеграм-канали, Viber-групи, але за умови появи інтернету. Новини можуть крутити по радіо, по гучномовцю, тощо.
Які новини повинні бути:
- де можна отримати допомогу
- графіки відключення світла/води
- де отримати додаткову інформацію
- очікуваний час відновлення роботи установ, підприємств тощо,
- новини про важливість психологічної підтримки
Наріжним каменем в деокупованих громадах буде питання справедливості, основою якого буде лояльність/нелояльність до окупантів, цей фактор також треба врахувати.
Третій етап — майбутнє громади
Плани на майбутнє десятиріччя допоможуть громаді відчувати стабільність. Фото: Rawpixel Ltd.
Аналітики відзначають, що фактично досвіду з впровадження третього етапу наразі немає, тому опиратимуть на загальні уявлення та досвід подій 2014 – 2016 років.
Серед основних напрямків – робота з майбутнім. В громаді підніметься розмова про п’яти-десятирічне майбутнє, має бути оцінка потреб та перспектив розвитку територій.
Вам буде цікаво:
- Стало відомо, якими етапами та за яким прикладом відбудовуватимуть Бахмут
- Чи можливо відбудувати Бахмут після перемоги?
- Модульні будинки для працівників та голосування в громаді: бахмутянин Олексій Кононенко розповів про бачення відбудови Бахмута
Залучення ресурсу для відбудови громади буде окремою діяльністю. Мова йде не тільки про державні установи та інфраструктуру, а про весь спектр можливих послуг, включно з ринком праці. Для цього громадам необхідно опановувати роботу з грантами, фандрайзингом тощо.
Основна підтримка на цьому етапі має бути спрямована на середній клас, який найбільше спроможній створювати та посилювати соціальний капітал в громаді. Це можуть бути гранти, програми сприяння тощо. А історії успіху мають демонструватися як історії успіху самої громади.
Досвід окупації
Так бахмутяни бачать книжкові крамниці в своєму місті. Фото: Буде Бахмут
Важливим етапом у відновлення громади є робота з колективною пам’яттю, це один із останніх етапів. Мова йде про досвід окупації, героїзацію опору, героїзацію місцевих військових та активістів та відмову від колаборації.
Має відбуватися документування та дослідження історій людей та контексту в якому вони перебували до початку війни, в період окупації та після звільнення. Звісно, має бути залучення іноземних партнерів задля репрезентації досвіду боротьби громад за демократичні цінності на локальному рівні.
Якщо на першому етапі жорстка централізація може стати інструментом для подолання екстремальних ситуацій (наближення фронту, катастрофи тощо), то на другому та третьому етапам відновлення демократичних інститутів та процедур. Прозорість має стати ключовим фактором.
Фото: «Бахмут. IN. UA»
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!