Бахмутський Цветмет в евакуації: що стало з підприємством?

Семаковська Тетяна 11:36, 16 Липня 2023

Завод прохідна 6cc1a

Щорічно у третю неділю липня в Україні відзначають День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості. Для бахмутян це свято було особливим, адже у місті діяло провідне підприємство металургії країни і одне з найбільших виробників кольорового прокату в країнах пострадянського простору і далекого зарубіжжя. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну Завод по обробці кольорових металів у Бахмуті (Цветмет) повністю припинив свою діяльність.

Підприємство, на якому працювали понад 600 фахівців, виробляло продукцію під машинобудування, кабельно-провідникову продукцію, латунні, мідні труби, плити, листи тощо. Цветмет користувався попитом у закордонних замовників і клієнтів.

Генеральний директор Заводу по обробці кольорових металів Віталій Малихін розповів редакції «Бахмут IN.UA», що сталося з підприємством та його працівниками після початку війни.

Ситуація на заводі

Чи вдалося евакуювати якесь обладнання?

Нічого не евакуювали, все там лишилося на заводі. Там 300-тонні преси. Щоб демонтувати треба витратити було до пів року, а то й більше. Тому що все централізоване: станція олії окалини, кислі стоки, нейтралізація, технічна водооборотна (там 17 кілометрів труб для води).

Люди зараз не працюють, всі влаштовані на біржі праці та чекають, коли все припиниться та нормалізується. Яка ситуація на заводі ніхто не знає. Наразі туди неможливо потрапити.

Завод директор 57fff

Генеральний директор Заводу по обробці кольорових металів Віталій Малихін із нагородою «Золоті руки» (рейтинг кращих компаній України). Фото: Facebook

Скільки спеціалістів працювали на Цветметі?

До повномасштабного вторгнення на заводі працювало 650 людей. Після початку війни за власним бажанням звільнилося 550 співробітників. Десь 10 частина залишилася. Це переважно начальники цехів, висококваліфіковані фахівці. На випадок, якщо запускатись потрібно буде, то потрібні спеціалісти. Тому цей кістяк тримаємо для запуску.

Завод 5f67bКолектив ТОВ «ЗКМ» 16 липня 2021 року. Фото: Facebook

Чи отримують працівники зарплату?

Нині нічого не виплачується, бо фінансової дії немає та реалізації немає. Тому все у режимі очікування. Тих, хто навіть став на біржі праці, потім по дзвінку повернутись на підприємство.

Завод верстат 14104Виробнича лінія «ЗКМ» до війни. Фото: Facebook

Відновлення роботи Цветмету

Чи можна виробляти аналогічну продукцію в іншому місті України?

Пропозицій з відновлення роботи в іншому місті ми не отримували. Таких заводів у радянському союзі було лише п’ять. В Україні діяло одне таке підприємство, наше.

Для підтримки діяльності такого заводу потрібні відповідні енергетичні потужності. Необхідно 3-5 мільйонів кіловат (3-5 мегават) для роботи. На Західній Україні навіть немає таких потужностей в енергетиці, аби туди перенести завод.

Ну і плюс шкідливе виробництво. Там свій шламонакопичувач, свій басейн з викиду шкідливих відходів, фільтрації води — цілий комплекс. Якби це було державне підприємство, думаю, може, й було б ухвалено якесь рішення.

Завод виробнича лінія ce780Виробнича лінія на заводі. Фото: Facebook

Чи можуть окупанти відновити роботу Цветмету?

Без нас, доки там перебувають росіяни, ніхто завод не запустить, бо там багато тонкощів та нюансів. Якщо підприємство навіть ціле залишилося, його ніхто не запустить. Тому що там сервери та коди прописані. Дуже багато нюансів.

Завод виробництво труби 3158aПроцес виробництва труби на «ЗКМ». Фото: Facebook

Як працював Цветмет до вторгнення росії в Україну?

Ми здебільшого робили продукцію під машинобудування та кабельно-провідникову продукцію, мідні труби. Але, переважно для машинобудування. В Україні реалізували лише 10% продукції. Решта виробів до вторгнення йшли: 70% — до ближнього зарубіжжя, 20% — на дальнє та 10% — Україні. Ось такий був портфель замовлень.

Після вторгнення росіян іноземні замовники переважно цікавилися інформаційно. Фінансово в Європі підприємствам також усім складно. Кажуть, що коли відновимо роботу і далі замовлятимуть асортимент нашої продукції (шини, прутки та профілі всілякі).

Завод продукція1 e89d3Продукція «ЗКМ». Фото: Facebook

Співробітники заводу підтримують зв’язок в евакуації

Я здебільшого спілкуюся з начальниками цехів та структурних підрозділів. Кожному начальнику доручено спілкуватися з робітниками, дізнаватися, яка ситуація, чого потребують співробітники. Тому що по всій Україні: в Києві, Одесі, Дніпрі, Жовтих Водах і в Кривому Розі свої хаби бахмутські знаходяться. Так, вони спілкуються, підтримують стосунки.

З підприємства у нас близько 70 осіб на Дніпропетровщині, саме співробітників заводу. Це Кам’янське, Дніпро та Павлоград. Решта в Одесі, Олександрії, Кропивницькому, під Київ багато поїхали.

Завод продукція 78174Продукція «ЗКМ». Фото: Facebook

Спеціалісти втратили роботу

Нашим людям важко знайти роботу, бо спеціальності вузькопрофільні. Плавильники, волочильники, шахтівники, кранівники. Ті, хто був у слюсарних підрозділах (зварювальники, верстатники), швидко зорієнтувалися, адже це завжди був дефіцит. А вузькопрофільні фахівці наразі фактично залишилися без роботи. Важко, адже був і стаж, і пільги. Зараз співробітники чекають, доки завод відновить роботу.

Завод продукція2 18096Продукція «ЗКМ». Фото: Facebook

Скільки часу знадобиться для відновлення заводу після деокупації Бахмута?

Залежить від ступеня руйнувань комунікацій. Якщо там зруйновані тільки дахи, технології дозволяють відновити досить швидко. На мій погляд, якщо пошкоджено саму структуру, трубопроводи, резервуари — легше побудувати десь у новому місці, щоб не витрачати сили та кошти на демонтаж.

Завод цех ffe37Один із цехів з готовою продукцією. Фото: Facebook

Читайте також: Чи стане бахмутський Цветмет другою Азовсталлю?

Фото: Facebook

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Під Бахмутом Сили оборони взяли в полон зрадника зі Слов’янська

Микола Ситник 12:30, 15 Серпня 2023

Служба безпеки зібрала доказову базу на ще одного представника російських окупаційних угруповань, який воював проти України на Східному фронті. Бойовиком виявився мешканець Слов’янська. Військові контррозвідники СБУ спільно з Силами оборони взяли зрадника в полон під час контрнаступу поблизу Бахмута.

Про це повідомляє Служба безпеки України.

Незадовго до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну мешканець Слов’янська переїхав до Ставропольського краю. Правоохоронці встановили, що 24 червня 2022 року він добровільно підписав контракт на проходження військової служби у складі групи «Шторм-Z» 79-го мотострілецького полку зс рф.

Перебуваючи на посаді механіка-водія, фігурант брав активну участь у бойових діях проти Сил оборони в районі селища Берхівка Бахмутського району. Окрім того, для сповільнення контрнаступальних дій українських військ зрадник облаштовував ворожі блокпости та фортифікаційні укріплення навколо ворожих позицій. У липні 2023 року під час проведення контрнаступальних операцій українські захисники затримали бойовика. 

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили фігуранту про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Наразі він перебуває під вартою. Зловмиснику загрожує довічне позбавлення волі.

Читайте також: СБУ затримала російського агента, який хотів зірвати контратаки ЗСУ під Бахмутом

Нагадаємо, бахмутянин, який воював проти ЗСУ, проведе за ґратами 10 років.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Донецька обласна прокуратура

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Промо

ЗСУ продовжують рух на південному фланзі Бахмута, — Романенко

Микола Ситник 12:09, 15 Серпня 2023

Сили оборони продовжують наступальні операції поблизу Бахмута. За минулий тиждень ЗСУ звільнили 3 км² території на Бахмутському напрямку. Водночас окупанти прагнуть відновити втрачені позиції. Ворог стягнув під Бахмут велику кількість артилерії, дронів та особового складу.

Про це військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко розповів у інтерв’ю «24 Каналу».

Обстановка на флангах

Він зазначив, що росіянам, перекинувши резерви, вдалося зупинити просування Сил оборони на північних околицях Бахмута.

«Ворог перекинув резерви на північний фланг Бахмута й зупинив просування у районі Берхівки і Ягідного. Тому підрозділи ЗСУ перейшли до оборони, контратакують й ведуться такого роду бої», — повідомив військовий експерт.
Ситуація на північному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Генерал-лейтенант у відставці додав, що на південних околицях міста-фортеці українські воїни продовжують рух.

«На півдні Бахмута йде поступове, невелике просування, оскільки й туди противник перекинув свої резерви. Йдуть запеклі бої навколо Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки. У частину Кліщіївки наші війська вже зайшли, але повністю не звільнили. Зараз по цьому напрямку тривають запеклі бої. Ми ввели свої додаткові засоби. Йде напружена робота щодо подальшого просування», — підсумував Ігор Романенко.
Ситуація на південному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Читайте також: У Генштабі розповіли, де успішно наступають ЗСУ  

Нагадаємо, росіяни намагаються відбити втрачені позиції біля Кліщіївки.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Факти

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!