«Шкідливі звички, неправильне харчування, брак фізичної активності та стрес», – ця цитата присутня майже у кожному переліку причин виникнення неінфекційних захворювань. Як дати собі раду, щоб подолати шкідливий стрес або створити умови для корисного стресу, чим допомагають психологи та малювання – читайте і дивіться далі.
«Наведіть порядок у шафі»
«Стрес – це коли тебе вишибає із зони комфорту, і ти не розумієш, як жити далі. Чуже місто, чужі люди, а потрібно жити, дитині потрібно вчитись. Почала життя з біржі працевлаштування, де мала чудову можливість спілкуватися з психологами. Вони навчили мене опановувати приступ відчаю, з їхньою допомогою з’явився сенс до життя, знайшла роботу. Зрозуміла, що стрес є своєрідним маркером часу, коли тобі потрібно зупинитись, переосмислити, як у шафі навести порядок», – розказує 43-річна Олена, що переїхала до Бахмуту на початку війни.
Жінка розказує, що через деякий час консультація психолога знадобилася її 18-ти річній донці. Дівчині було важко пристосовуватися до колективу. Вона звернулася в кабінет «Альтернатива» до Дитячої лікарні.
«Через три місяці моя дитина перетворилася. Якщо до цього вона сторонилася однолітків, не виходила гуляти, з’їхала в навчанні, то тепер у неї з’явилися друзі, підвищились оцінки, з’явилася мета, а через рік вона вступила на бюджет до Харківського вузу», – каже Олена.
Оленf зіштовхнулася з сильною стресовою ситуацією, але змогла довіритися спеціалісту і стабілізувати свій емоційний стан. «На жаль в українському суспільстві люди не охоче йдуть на консультацію до психологів», – каже її лікарка, Юлія Макогон.
«Навіть безкоштовні консультації, які на початку війни надавалися через гуманітарні організації у Донецькій та Луганській області потребували чималої реклами для залучення аудиторії», – розказує психологиня кабінету «Альтернатива» Юлія Макогон.
Кабінет «Альтернатива» Клініки дружньої до молоді працює в Бахмутській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування і знаходиться у дитячій лікарні. Головна функція кабінету – консультації з репродуктивного здоров’я для підлітків з 14 років та для молоді до 35 років, паралельно там надають психологічну допомогу. Юлія також займається приватною практикою.
Насправді, стрес існує в усьому, що нас оточує
Люди піддаються стресу кожен день. Для стресових ситуацій існує величезна кількість причин, як позитивних, так і негативних, причому у всіх сферах життєдіяльності людини.
«Стрес – це всього лише назва стану, це як фантик від цукерки, а те, що загорнуте – емоційне переживання за ситуацію, яка може погано вплинути, чи загрожувати нашому життю та здоров’ю. Потрібно розуміти: ми переживаємо не через те, що сталася подія; ми переживаємо через те, що ми спрогнозували щодо цієї події. І коли ми не хочемо, щоб цей прогноз збувся, з’являється емоція, яка змушує змінити поведінку, бо ми керуємося минулим досвідом», – пояснює психологиня.
Коли трапляються стресові ситуації, важливо заспокоїтися і зосередитися
Як допомогти своєму організму – це вже буде ваш вибір: сон, танці, музика, їжа, природа. Можна давати вихід негативним емоціям, практикувати релаксацію, аромотерапію, відпочинок, фізичні вправи.
З одними ситуаціями людина може впоратися самостійно, інші вимагають професійної допомоги та підтримки, через відсутність внутрішніх ресурсів. Особливо така підтримка потрібна в тому випадку, якщо відбулися кардинальні зміни в особистому житті.
«Чудово працює нейрографіка – це універсальний спосіб малювання. Людина малюючи взаємодіє з собою і своїм психічним нейростаном, який у подальшому визначає фізіологічні і моторні реакції. У такий спосіб можна моделювати успіх, здоров’я, щастя, благополуччя, взаємини в родині або на роботі, кар’єрний ріст, здоров’я в цілому або окремих органів», – пояснює Юлія Макогон.
На картині для всіх охочих вона організувала нейроканікули, де учасники під час малювання мали змогу позбутися стресу і негативних емоцій.
От що розказує нейрографіку одна з учасниць – Альбіна Гребенюк.
«У мене на тому занятті почали просто градом литися сльози. Був дуже яркий емоційний стан. Я досі практикую такі малювання. Цією технікою повинен володіти кожний. А діти цю техніку сприймають дуже природньо. Коли дитина відчуває, що десь “вузлик” у вигляді негативної емоції вже з’явився, то візьме олівці і таким чином відбудеться емоційне розвантаження. Здається, що з практик “самозцілення”, відновлення себе з середини, нейрографіка – найпростіша. Не треба якихось додаткових умов і час виконання залежить від тебе самої».
Впроваджуючи цей метод, лікарка до дня родини ініціювала конкурс для дітей.
Спеціалісти радять шукати свій спосіб боротьби зі стресом. Важливо не відкладати проблеми у довгий ящик, звертатися за допомогою до спеціалістів. Або фізично, або он-лайн. В Україні також цілодобово працює Телефон довіри для психологічної допомоги населенню – 0800210160.
Будьте обізнані і здорові!
Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.