«Бажаю побратимам, щоб їхні рідні були в безпеці»: військовий про початок війни на Донбасі, волонтерство й Старлінки

Семаковська Тетяна 21:21, 6 Грудня 2022

Screenshot 186 39151Донеччанин Андрій Шостак ще з 2014 року активно волонтерив разом з дружиною Ангеліною. Сьогодні пан Андрій захищає Україну на фронті, у день Збройних Сил України герой поділився з нами своїми міркуваннями про цю війну.

Андрій Шостак народився в Донецьку, українець має дві освіти, інженер-механік та юрист, а сьогодні ще й отримує третю неформальну — військову. У мирному житті пан Андрій працював у кількох місцях найманим працівником, остання робота чоловіка — менеджер із зовнішньої економічної діяльності на виробничому підприємстві із закордонною інвестицією. У 2014 році Андрій Шостак почав волонтерити, попри небезпеку за свою позицію, родина Шостаків вже тоді долучилися до наближення української Перемоги. Публікуємо текст нашої розмови з паном Андрієм, сьогодні військовослужбовцем.

Пане Андрій, чому почали волонтерити в 2014 році? Чому обрали для себе такий шлях.

Ми з дружиною спостерігали за подіями, які відбувалися у моєму рідному домі, Донецьку. Навесні 2014 року ми потрапили в таку пригоду, де «проросійські сили», мітингуючи в Донецьку, побили наш автомобіль через наявність там прапорців України і Євросоюзу. Ми з дружиною обрали для себе таку діяльність волонтерську — допомагати всіма своїми силами, які є. Захищати нашу землю від загарбників, окупантів, сепаратистів.

Яка ваша основна задача була як волонтерів?

Моя дружина займалася пошиттям прапорів, вишивкою національної символіки, виготовленням їжі для військових на лінії розмежування, яка пролягла поруч із Бахмутом. Також шила та в’язала балаклави для бійців. Ми також разом допомагали і військовим нашим, які повз Бахмут були розташовані. Допомагали продуктами харчування. Дружина також направляла допомогу до шпиталів до поранених українських бійців.

Мати чітку українську позицію, на той час в Донецьку, було не дуже безпечно. Людей били, загалом були різні випадки. Що Вами рухало тоді, як не побоялися говорити про свою позицію, волонтерити?

У нас не було жодного сумніву у правильності наших дій і жодним чином нас це не лякала така позиція населення Донеччини (ред. проросійська). Вона для нас була не зрозуміла, таке дикунство, прояви «руського мира» в Донецьку, в українському місті, де я народився, виріс. У 2012 році під час європейського футбольного чемпіонату воно майоріло жовто-синіми кольорами, а через півтора року ось таке… Потім ми почали трошки замислюватися, що ми тоді ризикували життям, але це жодним чином не вплинуло на нашу позицію.

На Вашу думку, чому так сталося, що за відносно короткий період, частина людей у Донецьку перейняли наративи «руського мира»?

Мені здається, як нефахівцю у цій сфері, все ж таки, це робота російської пропаганди й антиукраїнських сил, які були присутні в Донецьку, Луганську, і в Криму. Це відомі КДБшні технології, які цього разу вдало спрацювали на масу. Зараз вже стає відомо, скільки російських грошей було фінансовано задля підтримки антиукраїнської діяльності на південному сході України. Це спрацювало, тодішня влада часів Януковича сприяла здачі українських національних інтересів. Після нашої Перемоги, я вважаю, це буде предметом дослідження фахівців, бо це якийсь феномен, яким чином за півтора, два, три роки можна перевернути світогляд такої великої кількості людей…

189096218 2584919138469180 4648441380925245411 n 233b3

Пан Андрій з дружиною. Фото: Фейсбук

Розкажіть, будь ласка, про свою теперішню службу в ЗСУ?

В лави ЗСУ я вступив в липні 2022 року. На той час нашій родині прийшлося евакуюватися на захід України, не в останню чергу через політичну діяльність Ангеліни. Я особисто не міг залишатися осторонь, зважаючи на те, що наш син Михайло пішов добровольцем до війська в перший день відкритої агресії росії. Стосовно військового досвіду — я служив строкову службу ще в радянській армії з 1987 по 1989 роки. Попри свій вік, я був призваний до війська, зараз знаходжуся на захисті нашої країни. Зараз нас багатьом забезпечує держава: це одяг, техніка, озброєння.

За підтримки волонтерського братерства, наших іноземних партнерів, фінансової і технічної допомоги, як мені здається, наше військо забезпечено непогано. Потрібно більше зброї та боєприпасів — і над цим має ще інтенсивніше працювати політичне керівництво країни.

Водночас сучасна війна — це дуже інтелектуальна та технологічна діяльність, яка потребує унікального озброєння, зокрема розвідувальних апаратів, які зараз здебільшого постачають волонтери. Також дуже важливо забезпечення інтернет-зв‘язком, зокрема Старлінками — тут теж величезна робота нашої волонтерської спільноти. Це й фінансування проєктів, й забезпечення логістики. Ще хотілося б відзначити ті смаколики, які нам привозять волонтери. Зараз гаряча фаза війни, тож якість постачання їжі залежить від дислокації підрозділу. У мого підрозділу з цим немає проблем. Я хочу сподіватися, що не буде серйозних проблем і у колег, які знаходяться на першій лінії.

Що ви могли побажати, можливо, що сказати Вашим побратимам?

Я бажаю побратимам, щоб їхні родини були в безпеці. Щоб їх оберігав Господь. Я бажаю побратимам, щоб всі їхні плани стосовно нашої Перемоги втілилися, а ми всі з Перемогою та зі щитом повернулися до своїх родин та відбудували квітучу Україну.

Що можуть робити цивільні, щоб наблизити Перемогу?

Якщо у людини є хоча б якась можливість — вона мусить допомагати державі, допомагати волонтерським організаціям. Підтримувати наше військо, зараз кожна людина, кожен свідомий громадянин України мусить бути волонтером.

Фото: Фейсбук

Читайте також: «Будемо жити як сучасний Ізраїль», — бахмутянин з позивним «Завуч» про будні війни та думки на фронті

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]