Світлодарськ: як це жити в російській окупації?

Семаковська Тетяна 16:55, 30 Грудня 2022

Screenshot 299 367d7У травні 2022 року російські війська захопили містечко Світлодарськ у Бахмутському районі. Місто й досі перебуває в російській окупації. Чи багато в місті колаборантів, як окупанти спілкуються з місцевими і як ставляться до своїх поранених – читайте в матеріалі.

Редакція Бахмут. ІN. UA. поспілкувалася з донькою жінки, якій довелося жити в окупованому Світлодарську, пані Оленою. Мама героїні, Любов Федорівна, декілька місяців жила в окупації, тільки нещодавно їй вдалося вивезти на території України.

Автоматні черги й «укропи»

Щоб отримати їжу, воду люди ходили за гуманітарною допомогою. Росіяни випускали в повітря автоматні черги, так вони «заспокоювали» людей.

«Кричали: «Вас укропов на подвал нужно, а не кормить». Коли люди прийшли пенсію отримувати, їх поставили до стінки і відібрали телефони. Була перевірка телефонів. Моя мама приїхала зі Світлодарську, дуже сильно схудла на 15 кілограмів, в очах безнадія», — розповідає Олена.

Мама жінки згадує, що продукти в місті були дуже дорогі й не смачні. М’ясо пані Любов не могла дозволити собі купити. Окрім того, питання виникають і до самих продуктів тваринного походження, води в місті немає, відповідно про стерильність говорити важко.

Як люди прийняли російську окупацію?

271718563 1562767780748520 5483875700476465344 n de0e2

Олена Заруба. Фото: Фейсбук

«Я завжди кажу, що люди є пасивні, це ті яким все одно, під якою владою бути. І вашим і нашим, — це таких 25% населення є. Є 15% агресивно налаштованих за росію, а є інше це проукраїнське населення, яке виїхало. Тільки маленький процент виїхав у росію. Як би не казали, що Світлодарськ проросійський — більшість населення виїхали б в Україну», — розповідає пані Олена.

Частина міської влади перейшла працювати на бік окупантів, за цими людьми вже відкриті кримінальні справи в Україні. Стосовно проукраїнського населення, пригадує жінка, людей попереджали, що потрібно буде виїздити заздалегідь до окупації.  Після окупації росіяни почали зачистку..

«До патріотів, чоловіків, які пішли захищати Україну приходили додому, вибивали двері», — пригадує спогади мами пані Олена.

Вчителі-колаборанти у Світлодарську

Українські школи в місті не працюють, втім деякі вчителі залишилися й співпрацюють з росіянами. Є велика проблема з дітьми, які не виїхали з міста, вони не навчаються, там немає нормального зв’язку.  Педагоги-колаборанти працюють в школах, росіяни завезли в місто свої книжки для шкіл.

«Навчання там немає…Вчителі нас дуже здивували, тому що більшість з них виявилися “учителями”. Вони підтримали окупацію, пішли на співпрацю. Я знаю, що по деяким уже СБУ пропрацювала, дала по 15 років з конфіскацією майна, такі уже є», — розповідає пані Олена.

Медична допомога в Світлодарську

В місті працюють й російські лікарі, каже пані Олена, вона розповіла про досвід своєї мами, якій довелося звернутися до лікарні.

«У мами була гіпертонічна криза й вона звернулася до лікарні. Швидкі не приїжджають. Вона сама пішла туди, її прийняв військовий лікар з росії. Їй надали допомогу. Вона розповіла, які їй ліки допомагали раніше, в цей час, прийшла велика машина із пораненими росіянами. І відношення маму вразило. Поранених просто викидували. До неї відношення було менш-більш нормальне. Це маму вразило, що вони ось так ставляться до своїх», — каже пані Олена.

Вуглегірська ТЕС

Screenshot 300 2cbe2

Так виглядає Вуглегірська ТЕС з околиці міста. Фото: Вільне Радіо

У Світлодарську розташована Вуглегірська ТЕС, яка забезпечувала світлом й місто Бахмут. Як каже, пані Олена, ТЕС не сильно зруйнована. У червні військові рф завдали два удари ракетами по селу Миколаївка, Покровського району. Тоді було сильно пошкоджено адмінбудівлю Вуглегірської ТЕС, залізничне полотно, автомобіль «швидкої допомоги», лінії електропередач. Без світла залишилися Бахмут і Красногорівка. На території електростанції спалахнула пожежа. 

Територію теплоелектростанції контролювали до серпня 2022 року підрозділи ЗСУ. За ТЕС тривали запеклі бої. Мама, пані Олени розповіла, що ночами окупанти вивозять з Вуглегірської ТЕС обладнання. Електрику в місто подали тільки нещодавно.

Виїзд з окупації – зі Світодарська в Україну через Литву

За словами, пані Любові, окупантам подобається, коли евакуація відбувається саме до них. Першочергово мали їхати через російський Псков, далі на Литву і в Україну.

«Я знаю такі випадки, коли люди, які є проукраїнські, але виїхали до росії, бо там є їхні родичі. Мені розповідали про дві сімейні пари, які розлучилися. В першому випадку, жінка поїхала в Україну, а чоловік залишився в “ДНР”.  В другому випадку,  чоловік завжди був на заробітках в росії, казав, що знав, як там живуть люди не затів туди повертатись. Водночас жінка, яка ніколи не виїжджала, раптом опинилася проросійською», — розповідає пані Олена.

Жінка додає, що її мама ніколи раніше не виїжджала з України. Пані Любов раніше вже мала досвід окупації, коли у 2014 році Світлодарськ тимчасово зайняли росіяни. Вона вірила, що цього разу буде так само, й хотіла дочекатися українських військових, але війна у 2014 й у 2022 кардинально відрізнялися.

З початком зими дошкульний холод у квартирі, проблеми зі здоров’ям та розуміння важкості ситуація, змусила маму Олени задуматися про виїзд з окупації. Щоб вивезти маму жінка звернулася до посередників, евакуація обійшлася у 490 євро, все пройшло добре.

Поки, мама пані Олени, ще адаптується до нового життя, їй подобається нове місто. Звісно, що є труднощі, тож хотілося б, щоб у людей було більше терпіння до переселенців, зазначає пані Олена.

Повернення у Світлодарськ

267617267 1544518045906827 1562120320413204401 n 6a17b

На це питання пані Олена, каже, що активне проукраїнське населення вже давно виїхало з міста і веде життя на підконтрольній території України. Зараз, враховуючи всю ситуацію, важко говорити про повернення: 

«Будуть потім відновлювати моє місто чи ні? Для мене це питання відкрите. Бахмут відновлять. А моє місто знайде себе в майбутньому України? Я хочу відновлення свого міста. Я сподіваюсь, що туди й приїдуть нові спеціалісти, це інші люди, нове покоління».

Головне фото: Вільне Радіо

Читайте також: «Карфаген має бути зруйновано»: сім’я Лук’янових з Бахмута про евакуацію в Дніпро

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]