У травні 2022 року російські війська захопили містечко Світлодарськ у Бахмутському районі. Місто й досі перебуває в російській окупації. Чи багато в місті колаборантів, як окупанти спілкуються з місцевими і як ставляться до своїх поранених – читайте в матеріалі.
Редакція Бахмут. ІN. UA. поспілкувалася з донькою жінки, якій довелося жити в окупованому Світлодарську, пані Оленою. Мама героїні, Любов Федорівна, декілька місяців жила в окупації, тільки нещодавно їй вдалося вивезти на території України.
Автоматні черги й «укропи»
Щоб отримати їжу, воду люди ходили за гуманітарною допомогою. Росіяни випускали в повітря автоматні черги, так вони «заспокоювали» людей.
«Кричали: «Вас укропов на подвал нужно, а не кормить». Коли люди прийшли пенсію отримувати, їх поставили до стінки і відібрали телефони. Була перевірка телефонів. Моя мама приїхала зі Світлодарську, дуже сильно схудла на 15 кілограмів, в очах безнадія», — розповідає Олена.
Мама жінки згадує, що продукти в місті були дуже дорогі й не смачні. М’ясо пані Любов не могла дозволити собі купити. Окрім того, питання виникають і до самих продуктів тваринного походження, води в місті немає, відповідно про стерильність говорити важко.
Як люди прийняли російську окупацію?
Олена Заруба. Фото: Фейсбук
«Я завжди кажу, що люди є пасивні, це ті яким все одно, під якою владою бути. І вашим і нашим, — це таких 25% населення є. Є 15% агресивно налаштованих за росію, а є інше це проукраїнське населення, яке виїхало. Тільки маленький процент виїхав у росію. Як би не казали, що Світлодарськ проросійський — більшість населення виїхали б в Україну», — розповідає пані Олена.
Частина міської влади перейшла працювати на бік окупантів, за цими людьми вже відкриті кримінальні справи в Україні. Стосовно проукраїнського населення, пригадує жінка, людей попереджали, що потрібно буде виїздити заздалегідь до окупації. Після окупації росіяни почали зачистку..
«До патріотів, чоловіків, які пішли захищати Україну приходили додому, вибивали двері», — пригадує спогади мами пані Олена.
Вчителі-колаборанти у Світлодарську
Українські школи в місті не працюють, втім деякі вчителі залишилися й співпрацюють з росіянами. Є велика проблема з дітьми, які не виїхали з міста, вони не навчаються, там немає нормального зв’язку. Педагоги-колаборанти працюють в школах, росіяни завезли в місто свої книжки для шкіл.
«Навчання там немає…Вчителі нас дуже здивували, тому що більшість з них виявилися “учителями”. Вони підтримали окупацію, пішли на співпрацю. Я знаю, що по деяким уже СБУ пропрацювала, дала по 15 років з конфіскацією майна, такі уже є», — розповідає пані Олена.
Медична допомога в Світлодарську
В місті працюють й російські лікарі, каже пані Олена, вона розповіла про досвід своєї мами, якій довелося звернутися до лікарні.
«У мами була гіпертонічна криза й вона звернулася до лікарні. Швидкі не приїжджають. Вона сама пішла туди, її прийняв військовий лікар з росії. Їй надали допомогу. Вона розповіла, які їй ліки допомагали раніше, в цей час, прийшла велика машина із пораненими росіянами. І відношення маму вразило. Поранених просто викидували. До неї відношення було менш-більш нормальне. Це маму вразило, що вони ось так ставляться до своїх», — каже пані Олена.
Вуглегірська ТЕС
Так виглядає Вуглегірська ТЕС з околиці міста. Фото: Вільне Радіо
У Світлодарську розташована Вуглегірська ТЕС, яка забезпечувала світлом й місто Бахмут. Як каже, пані Олена, ТЕС не сильно зруйнована. У червні військові рф завдали два удари ракетами по селу Миколаївка, Покровського району. Тоді було сильно пошкоджено адмінбудівлю Вуглегірської ТЕС, залізничне полотно, автомобіль «швидкої допомоги», лінії електропередач. Без світла залишилися Бахмут і Красногорівка. На території електростанції спалахнула пожежа.
Територію теплоелектростанції контролювали до серпня 2022 року підрозділи ЗСУ. За ТЕС тривали запеклі бої. Мама, пані Олени розповіла, що ночами окупанти вивозять з Вуглегірської ТЕС обладнання. Електрику в місто подали тільки нещодавно.
Виїзд з окупації – зі Світодарська в Україну через Литву
За словами, пані Любові, окупантам подобається, коли евакуація відбувається саме до них. Першочергово мали їхати через російський Псков, далі на Литву і в Україну.
«Я знаю такі випадки, коли люди, які є проукраїнські, але виїхали до росії, бо там є їхні родичі. Мені розповідали про дві сімейні пари, які розлучилися. В першому випадку, жінка поїхала в Україну, а чоловік залишився в “ДНР”. В другому випадку, чоловік завжди був на заробітках в росії, казав, що знав, як там живуть люди не затів туди повертатись. Водночас жінка, яка ніколи не виїжджала, раптом опинилася проросійською», — розповідає пані Олена.
Жінка додає, що її мама ніколи раніше не виїжджала з України. Пані Любов раніше вже мала досвід окупації, коли у 2014 році Світлодарськ тимчасово зайняли росіяни. Вона вірила, що цього разу буде так само, й хотіла дочекатися українських військових, але війна у 2014 й у 2022 кардинально відрізнялися.
З початком зими дошкульний холод у квартирі, проблеми зі здоров’ям та розуміння важкості ситуація, змусила маму Олени задуматися про виїзд з окупації. Щоб вивезти маму жінка звернулася до посередників, евакуація обійшлася у 490 євро, все пройшло добре.
Поки, мама пані Олени, ще адаптується до нового життя, їй подобається нове місто. Звісно, що є труднощі, тож хотілося б, щоб у людей було більше терпіння до переселенців, зазначає пані Олена.
Повернення у Світлодарськ
На це питання пані Олена, каже, що активне проукраїнське населення вже давно виїхало з міста і веде життя на підконтрольній території України. Зараз, враховуючи всю ситуацію, важко говорити про повернення:
«Будуть потім відновлювати моє місто чи ні? Для мене це питання відкрите. Бахмут відновлять. А моє місто знайде себе в майбутньому України? Я хочу відновлення свого міста. Я сподіваюсь, що туди й приїдуть нові спеціалісти, це інші люди, нове покоління».
Головне фото: Вільне Радіо
Читайте також: «Карфаген має бути зруйновано»: сім’я Лук’янових з Бахмута про евакуацію в Дніпро
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!