Як евакуюватися? Куди телефонувати? Що робити? – популярні питання людини, яка знаходиться на лінії розмежування. Ми розповімо простою мовою, як знайти прихисток у цей важкий час.
Крок 1. Зателефонуй рідним
Будуючи свій евакуаційний маршрут, зателефонуй рідним. Це найпростіший спосіб отримати інформацію та допомогу. Не бійтеся просити допомоги, навіть у далеких родичів. Краще спробувати, а ніж жити під постійними обстрілами чи, навіть, під окупацією.
Родина Бікетових виїжджала з Бахмуту на початку квітня після обстрілу заводу Артвайнері. Плани декілька разів змінювалися, шукали пропозиції у соцмережах, потім об’єдналися з друзями і виїхали разом. Знайшли перевізника, який би міг їх усіх взяти з тваринами. Вартість проїзду до Полтава складала 1750 грн на кожну людину. Там їх зустріли родичі друзів і на машині вони вирушили до села Великі Сорочинці, де їм дали дах над головою в господарській оселі.
Подвір’я будинку, де поселилася сім’я з Бахмута.
Фото Наталя Бікетова.
«Ми вражені тим, як гостинно і тепло нас зустріли місцеві жителі. Одні привезли нам більше меблів, щоб ми змогли усі поміститися в невеликому будинку. Старенька бабуся, яка жила поруч, приносила нам свіже молоко. Люди пригощали смаколиками дитину: різними цукерками та пиріжками. Великі Сорочинці стали для нас другим домом», – розказує Наталія.
Сім’я з Полтавщини, яка прийняла родину з Бахмута
Фото Наталя Бікетова.
Волонтер з “Полтавська обласна організація Товариства Червоного Хреста України” Сергій Федько вважає, що такий варіант пошуку житла самим надійним.
«Родичі – це найкращий варіант, не соромтеся до них звертатися. Це реальний варіант, де ви не попадете у рандомні умови проживання», – коментує Сергій
Крок 2 – Евакуація від місцевих адміністрацій
Якщо у вас немає змоги самостійно організувати евакуацію – не змогли знайти перевізника чи житло, немає коштів на проїзд – зверніться до місцевих органів самоврядування – міської чи обласної ради. Наразі, вони займаються евакуацією і можуть вам надати контакти волонтерів.
Бахмутяни та переселенці, які виїхали з інших міст по лінії фронту, можуть звернутися до Центру евакуації за телефоном: 0954987615 .
Бахмутська міська рада евакуює людей з Бахмутської громади.
Фото Олександр Дяченко.
Кожного дня з Бахмута відбувається евакуація до Дніпра. Кількість місць не обмежена, бо центр знаходить достатньо автобусів для евакуації. З собою можна взяти тварин і речі.
По приїзду в Дніпро там надають притулок, в якому ви можете залишитися до п’яти діб. Якщо у вас є маршрут евакуації то до залізничного вокзалу дуже зручно добиратися (він знаходиться поруч з центром). Якщо ні, то в центрі ви зможете знайти волонтерів, які підкажуть, інші можливості.
Крок 3 – У пошуку житла звертайтесь до волонтерів
Безкоштовні можливості для евакуації та пошуку тимчасового прихистку можна також шукати на Telegram каналах
1) Бахмут Новини / Bakhmut News
2) Український Донбас – головне
3) Украина LIFE Донбас
4) Свои Люди
5) Переселенці_UA
В сім’ї Кузьменко бабуся та дідусь самостійно виховують онучку. Коштів на платну евакуацію не було. В Telegram-каналі вони знайшли волонтерів, які займалися безкоштовною евакуацією з Бахмута. Їм пощастило, що були вільні місця, тому виїхали у наступний день.
Спочатку, їх привезли до Кропивницького, де нагодували та надали тимчасовий притулок у садочку. Вони звернулися до місцевих волонтерів, які зателефонували у різні міські ради, і знайшли місця в центрі для вимушених переселенців у Тернопільській області, в місті Заліщики. Раніше це був центр для реабілітації військових, але він не працював декілька років. На початку війни його відновили та влаштували житло для вимушених переселенців.
Фото з архіву родину Кузьменко.
Надають кімнати різного масштабу – в залежності від заселення та кількості людей у сім’ї. У центрі є усі умови для життя, крім того людей безкоштовно годують. Навіть, є спортзал, куди полюбляє ходити їх онучка.
«Скільки підтримки і реальної допомоги ми від них отримали! Не бійтеся евакуюватися, життя важливіше!», – зауважує Світлана Кузьменко.
Знайти житло, можна ще до виїзду
Сім’я Авраменко за власні кошти виїхала до Кропивницького, спочатку їх поселили до школи. Це була вимушена зупинка, бо волонтери не змогли знайти житло в місті. Сім’я знайшла в інтернеті телефон гарячої лінії волонтерського центру, для пошуку житла на та їм почали шукати будинок. За кілька днів знайшли хату неподалік від міста.
Фото з архіву родини Авраменко.
«Будинок був не дуже в гарному стані: до повномасштабного вторгнення в ньому ніхто не жив. Після 24 лютого вирішили здавати його для біженців та як господарів не було. Спочатку, тут не вистачало ліжок, не було холодильника. Але волонтери з часом нам все доставили, за що ми їм безмежно вдячні», – розповідає нам хлопець.
Актуальні можливості пошуку житла
Ми знайшли перелік громад Полтавщини, які за оголошенням у фейсбуці приймають на поселення вимушених переселенців. Продзвонили всі але виявилось, що вільних місць вже немає.
“Людей вже не засіляємо у навчальні заклади, бо там йде підготовка до навчального процесу. Поселили навіть вже людей туди, де немає умов життя – у занедбані будинки. Сусіди як можуть, так і допомагають їм відновити житло” – прокоментували в довідковому бюро села Семенівка на Полтавщині.
Шукати житло ви можете на сайті “Допомагай” (https://dopomagai.org/find). Люди на сайті залишають свої пропозиції: на скільки часу вони можуть надати житло, скільки людей можуть прийняти та на яких умовах. Надається усе безкоштовно.
Фото Фейсбук Еген Ткачов.
Організація «Карітас» в Ужгороді організація володіє центром, в якому спочатку війни жило приблизно 200 осіб. Пріоритет на поселення надається людям похилого віку чи жінкам з дітьми, але поселити вони можуть усіх, хто цього потребує (з тваринами не можна, бо у деяких людей може бути алергія).
Також, до них звертаються волонтери чи просто мешканці міста, які можуть посилити у себе біженців.
«В нашому центрі є кімната на кшталт спортзалів у школах, в якій може жити до 15 людей (зараз там проживає 6 осіб). Так, умови не бездоганні, але залишитися можна, поки отримуєте документи та знаходите роботу» – розповіла волонтерка проекту, яка відповідає на телефонні дзвінки в “Карітас Ужгород”.
Також, у самому центрі ви зможете отримати гуманітарні набори з їжею.
Звернутися за довідками в центр Карітас Ужгород можна за телефоном +38 093 662 62 00.
Гарячі лінії організації “Карітас” в різних містах, які можуть допомогти з поселенням:
Карітас Донецьк у Дніпрі надає тимчасовий прихисток (1-2 доби) – спальні місця, душові, кухня, безпечний простір для дітей. Організовано гаряче харчування. Бронювання місць за телефоном +380 66 340 02 10.
Карітас Хмельницький надає послуги прийому (надання приміщення для тимчасового перебування, забезпечення продуктами, засобами гігієни, перенаправлення до місць ночівлі). Контактна інформація: +38 067 557 21 28
Карітас Житомир надає у приміщенні греко-католицької церкви на вулиці Шевченка. Контактна інформація: +38 096 333 90 37, +38 093 728 24 02
Карітас Волинь (м. Нововолинськ) надає допомогу з тимчасового проживання. Контактна інформація: +380 067 886 85 38
Карітас Надвірна облаштував місця для тимчасового проживання, а також організовує харчування та надає гуманітарну допомогу одягом, продуктовими наборами та засобами гігієни. Контактна інформація: +380 93 306 18 63, +380 67 799 79 25
Поки час є, потрібно евакуюватися. Життя – найцінніше, що є в нашому житті. Не зволікайте!
Фото на головній Фейсбук Еген Ткачов.
Матеріал підготував Микита Безмен.
Матеріал підготовлено в межах програми «Сильні медіа – сильне суспільство», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору авторів.