Група іноземних юристів вважає, що «вагнерівці» є військовими злочинцями та понесуть покарання за всі свої дії на території України і зокрема, Бахмуту. Про це розповіла правозахисниця Анна Нейстат, в інтерв’ю «Бабель».
Наприкінці березня 2022 року юристи з різних країн створили групу, що допомагає Україні переслідувати російських воєнних злочинців. До цієї групи увійшов і фонд «За справедливість» [Clooney Foundation for Justice], який шість років тому заснували актор Джордж Клуні та його дружина ― юристка й адвокатка Амаль Клуні. Її очолює правозахисниця та кандидатка юридичних наук Анна Нейстат.
Стратегічний партнер The Sentry розслідує діяльність «Приватної військової компанії Вагнера». Також, на сайті фонду говориться, що вони найманці. Анна Нейстат пояснила, чи можна взагалі вважати тих, хто воює в Україні, найманцями.
«Я вважаю, що в цій конкретній ситуації «вагнерівців» не можна вважати найманцями. Те, як «ПВК Вагнера» працює в Україні, дуже відрізняється від того, як вони працювали в Сирії чи Африці. Всі заяви перебіжців із «ПВК Вагнера» свідчать про те, що вони були повністю під керівництвом російського міністерства оборони. Якщо я правильно розумію, вони авангардні підрозділи російської армії, а не просто інтегровані в неї».
Це означає, що вони є комбатантами, а це означає, що на них поширюються вимоги всіх міжнародних конвенцій. І якщо вони їх порушують ― вони є воєнними злочинцям.
Анна Нейстат документує російські злочини з часів Чечні, тобто понад 20 років. Вона працювала в Україні у 2014, 2015 та 2016 роках. Також, була на Майдані, під час Революції гідності, а потім на Донбасі.
«Ми займаємось справами про сексуальне насильство, катуваннями, несудовими стратами і насильницькими зникненнями. Окрема категорія наших справ ― це справи про російських пропагандистів».
«Ця фаза війни в Україні змінить світовий порядок. І, можливо, нарешті змінить ставлення Заходу до росії. Бо якби була якась реакція на події в Чечні, Грузії, у 2014 році в Криму, на Донбасі та в Сирії, 24 лютого не сталося б. Тепер реакція Заходу адекватніша. Уперше за 20 років ми маємо реальний шанс покарати тих, хто скоює воєнні злочини та злочини проти людяності».
Юристка поділилась, що нещодавно приїхала з Харківської області, де працювала зі злочинами, скоєними під час окупації. Це позасудові страти, тортури, насильницькі зникнення, є свідки і потерпілі.
«Найскладніше ― визначити частини та підрозділи російських військ, які брали в цьому участь. Коли ми приходимо у звільнені міста, українські військові часто кажуть: «А де ж ви були, ми вже дві вантажівки документів викинули». Це дві вантажівки доказів, які втрачені для слідства. Я розумію військових. Але це питання координації між військовими, які опиняються на місці злочину першими, та СБУ чи прокуратурою. І я дуже сподіваюсь, що цю координацію налагодять».
Читайте також: ЗСУ ліквідували дві групи «вагнерівців»: зведення за 28 жовтня
Додавайтесь до нашого Телеграм-каналу Бахмут живе тут та підписуйтесь на Інстаграм, щоб отримати новини про Бахмут та його жителів.
Фото «Бабель».