Чи може Німеччина постачати Україні танки Leopard?

Семаковська Тетяна 12:01, 16 Січня 2023

gettyimages 477570116 2 39f1aЗараз зростає політичний імпульс для того, щоб західні країни почали постачати Україні сучасні основні бойові танки. Основна увага приділяється Німеччині, яка може стати лідером у постачанні танків Leopard 2. 

Про це пише Міжнародний інститут стратегічних досліджень.

Зі світу по нитці: як країни можуть допомогти Україні?

Франція і США, очевидно, вмовили неохочу Німеччину змінити свою позицію щодо постачання бойових броньованих машин. Відтак, з’явилася підтримка створення коаліції операторів “Леопард-2” для того, щоб спонукати Берлін до дій.

Leopard 2, вироблений німецькою компанією Krauss-Maffei Wegmann, широко експлуатується в Європі. Запропонована коаліція операторів передбачала б створення пулу танків, можливо, з тих, що зберігаються в деяких інших європейських країнах, які б постачалися в Україну. Це поповнило б танковий парк Києва, який зазнав виснаження, і додало б йому можливостей. Вважається, що для того, щоб танки Leopard 2 мали значний вплив на бойові дії, потрібно близько 100 одиниць. 

На початку цього місяця прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький припустив, що Варшава буде готова сприяти такій передачі. 9 січня його канцелярія підтвердила, що Варшава намагатиметься стати частиною ширшої коаліції донорів програми “Леопард-2”. Два дні потому під час візиту до Львова президент Польщі Анджей Дуда заявив, що рота “Леопардів” буде відправлена до України.

Читайте також: Розвідувальний дрон «Довбуш Т10» для ЗСУ: в Україні тестують новий БПЛА

Screenshot 354 53e01

На сході тестують новий український розвідувальний дрон Довбуш Т10. Фото: ТСН

Німеччина могла б відігравати життєво важливу роль у будь-якій такій коаліції з передачі зброї Україні, не в останню чергу тому, що Берлін мав би надати дозвіл на реекспорт будь-яких танків Leopard. 

Зробивши розворот і погодившись поставити свої БТР “Мардер” в Україну протягом декількох тижнів у грудні, Берлін, схоже, наближається до того, щоб дати зелене світло на пропозицію щодо БТР. Однак, як і у випадку з БТР, він не хоче робити це самостійно або бути головним рушієм.

Leopard 2 є, мабуть, найуспішнішою сучасною західною конструкцією ББТ. Кілька країн мають запаси “запасних” танків Leopard 2, насамперед Німеччина, але їх стан залишається невизначеним. У серпні 2022 року Іспанія відкликала пропозицію відправити кілька Leopard 2A4 Україні через поганий стан машин.

Невелика кількість німецьких Leopard 2A4 постачається також до Чехії та Словаччини, в обох випадках як заміна машин, які ці країни постачали до України. Найбільш вірогідними джерелами постачання Leopard 2, однак, є Фінляндія і Польща, які можуть мати достатній парк машин для відносно швидкого постачання. 

Хоча нещодавні заклики про постачання “Леопардів” надійшли від Фінляндії і Польщі, жодна з цих країн, схоже, не готова передати Україні велику кількість власних танків — тому вони виступають за об’єднання наявних в Європі “Леопардів-2” для безоплатної передачі Україні. 

Чому Україні потрібні танки Leopard?

Screenshot 353 a958e

Характеристики танка Leopard 2A4. Фото: скріншот Міжнародний інститут стратегічних досліджень

Хоча Leopard 2A4 є найстарішою версією бронетранспортера, яка досі перебуває на озброєнні, він все ще має переваги порівняно з тим, що залишилося на озброєнні України з радянських часів, наприклад, більш сучасну оптику і системи управління вогнем. 

Тепловізійна оптика Leopard 2A4 покращує виявлення цілей вдень і вночі. Це забезпечує паритет машин у цій сфері, причому найсучасніша з наявних у Москві бойових машин перевершує можливості старіших машин російської армії. 

Пізніші моделі Leopard 2, починаючи з Leopard 2A5, а також польські Leopard 2PL, мають незалежну тепловізійну оптику для командира на додаток до прицілу навідника, що надає українським екіпажам додаткову перевагу над усіма, окрім найновіших російських броньованих машин. 

120-мм гармата “Леопард-2” також надасть українським екіпажам доступ до більшого арсеналу більш сучасних боєприпасів за стандартами НАТО. 

Прийняття “Леопарда-2” на озброєння Збройних Сил України також вимагатиме виділення часу на підготовку екіпажів і допоміжного персоналу. Залежно від ролі, для досягнення базових навичок може знадобитися 3-6 тижнів навчання.

Зростає ймовірність того, що Leopard 2 з’явиться в українському арсеналі, але будь-який вплив на поле бою буде залежати від кількості поставлених машин. 

Фото: Міжнародний інститут стратегічних досліджень

Читайте також: Інтелектуальна війна: як в Україні планують розвивати оборонний комплекс

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Під Бахмутом Сили оборони взяли в полон зрадника зі Слов’янська

Микола Ситник 12:30, 15 Серпня 2023

Служба безпеки зібрала доказову базу на ще одного представника російських окупаційних угруповань, який воював проти України на Східному фронті. Бойовиком виявився мешканець Слов’янська. Військові контррозвідники СБУ спільно з Силами оборони взяли зрадника в полон під час контрнаступу поблизу Бахмута.

Про це повідомляє Служба безпеки України.

Незадовго до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну мешканець Слов’янська переїхав до Ставропольського краю. Правоохоронці встановили, що 24 червня 2022 року він добровільно підписав контракт на проходження військової служби у складі групи «Шторм-Z» 79-го мотострілецького полку зс рф.

Перебуваючи на посаді механіка-водія, фігурант брав активну участь у бойових діях проти Сил оборони в районі селища Берхівка Бахмутського району. Окрім того, для сповільнення контрнаступальних дій українських військ зрадник облаштовував ворожі блокпости та фортифікаційні укріплення навколо ворожих позицій. У липні 2023 року під час проведення контрнаступальних операцій українські захисники затримали бойовика. 

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили фігуранту про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Наразі він перебуває під вартою. Зловмиснику загрожує довічне позбавлення волі.

Читайте також: СБУ затримала російського агента, який хотів зірвати контратаки ЗСУ під Бахмутом

Нагадаємо, бахмутянин, який воював проти ЗСУ, проведе за ґратами 10 років.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Донецька обласна прокуратура

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Промо

ЗСУ продовжують рух на південному фланзі Бахмута, — Романенко

Микола Ситник 12:09, 15 Серпня 2023

Сили оборони продовжують наступальні операції поблизу Бахмута. За минулий тиждень ЗСУ звільнили 3 км² території на Бахмутському напрямку. Водночас окупанти прагнуть відновити втрачені позиції. Ворог стягнув під Бахмут велику кількість артилерії, дронів та особового складу.

Про це військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко розповів у інтерв’ю «24 Каналу».

Обстановка на флангах

Він зазначив, що росіянам, перекинувши резерви, вдалося зупинити просування Сил оборони на північних околицях Бахмута.

«Ворог перекинув резерви на північний фланг Бахмута й зупинив просування у районі Берхівки і Ягідного. Тому підрозділи ЗСУ перейшли до оборони, контратакують й ведуться такого роду бої», — повідомив військовий експерт.
Ситуація на північному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Генерал-лейтенант у відставці додав, що на південних околицях міста-фортеці українські воїни продовжують рух.

«На півдні Бахмута йде поступове, невелике просування, оскільки й туди противник перекинув свої резерви. Йдуть запеклі бої навколо Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки. У частину Кліщіївки наші війська вже зайшли, але повністю не звільнили. Зараз по цьому напрямку тривають запеклі бої. Ми ввели свої додаткові засоби. Йде напружена робота щодо подальшого просування», — підсумував Ігор Романенко.
Ситуація на південному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Читайте також: У Генштабі розповіли, де успішно наступають ЗСУ  

Нагадаємо, росіяни намагаються відбити втрачені позиції біля Кліщіївки.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Факти

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!