Зараз зростає політичний імпульс для того, щоб західні країни почали постачати Україні сучасні основні бойові танки. Основна увага приділяється Німеччині, яка може стати лідером у постачанні танків Leopard 2.
Про це пише Міжнародний інститут стратегічних досліджень.
Зі світу по нитці: як країни можуть допомогти Україні?
Франція і США, очевидно, вмовили неохочу Німеччину змінити свою позицію щодо постачання бойових броньованих машин. Відтак, з’явилася підтримка створення коаліції операторів “Леопард-2” для того, щоб спонукати Берлін до дій.
Leopard 2, вироблений німецькою компанією Krauss-Maffei Wegmann, широко експлуатується в Європі. Запропонована коаліція операторів передбачала б створення пулу танків, можливо, з тих, що зберігаються в деяких інших європейських країнах, які б постачалися в Україну. Це поповнило б танковий парк Києва, який зазнав виснаження, і додало б йому можливостей. Вважається, що для того, щоб танки Leopard 2 мали значний вплив на бойові дії, потрібно близько 100 одиниць.
На початку цього місяця прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький припустив, що Варшава буде готова сприяти такій передачі. 9 січня його канцелярія підтвердила, що Варшава намагатиметься стати частиною ширшої коаліції донорів програми “Леопард-2”. Два дні потому під час візиту до Львова президент Польщі Анджей Дуда заявив, що рота “Леопардів” буде відправлена до України.
Читайте також: Розвідувальний дрон «Довбуш Т10» для ЗСУ: в Україні тестують новий БПЛА
На сході тестують новий український розвідувальний дрон Довбуш Т10. Фото: ТСН
Німеччина могла б відігравати життєво важливу роль у будь-якій такій коаліції з передачі зброї Україні, не в останню чергу тому, що Берлін мав би надати дозвіл на реекспорт будь-яких танків Leopard.
Зробивши розворот і погодившись поставити свої БТР “Мардер” в Україну протягом декількох тижнів у грудні, Берлін, схоже, наближається до того, щоб дати зелене світло на пропозицію щодо БТР. Однак, як і у випадку з БТР, він не хоче робити це самостійно або бути головним рушієм.
Leopard 2 є, мабуть, найуспішнішою сучасною західною конструкцією ББТ. Кілька країн мають запаси “запасних” танків Leopard 2, насамперед Німеччина, але їх стан залишається невизначеним. У серпні 2022 року Іспанія відкликала пропозицію відправити кілька Leopard 2A4 Україні через поганий стан машин.
Невелика кількість німецьких Leopard 2A4 постачається також до Чехії та Словаччини, в обох випадках як заміна машин, які ці країни постачали до України. Найбільш вірогідними джерелами постачання Leopard 2, однак, є Фінляндія і Польща, які можуть мати достатній парк машин для відносно швидкого постачання.
Хоча нещодавні заклики про постачання “Леопардів” надійшли від Фінляндії і Польщі, жодна з цих країн, схоже, не готова передати Україні велику кількість власних танків — тому вони виступають за об’єднання наявних в Європі “Леопардів-2” для безоплатної передачі Україні.
Чому Україні потрібні танки Leopard?
Характеристики танка Leopard 2A4. Фото: скріншот Міжнародний інститут стратегічних досліджень
Хоча Leopard 2A4 є найстарішою версією бронетранспортера, яка досі перебуває на озброєнні, він все ще має переваги порівняно з тим, що залишилося на озброєнні України з радянських часів, наприклад, більш сучасну оптику і системи управління вогнем.
Тепловізійна оптика Leopard 2A4 покращує виявлення цілей вдень і вночі. Це забезпечує паритет машин у цій сфері, причому найсучасніша з наявних у Москві бойових машин перевершує можливості старіших машин російської армії.
Пізніші моделі Leopard 2, починаючи з Leopard 2A5, а також польські Leopard 2PL, мають незалежну тепловізійну оптику для командира на додаток до прицілу навідника, що надає українським екіпажам додаткову перевагу над усіма, окрім найновіших російських броньованих машин.
120-мм гармата “Леопард-2” також надасть українським екіпажам доступ до більшого арсеналу більш сучасних боєприпасів за стандартами НАТО.
Прийняття “Леопарда-2” на озброєння Збройних Сил України також вимагатиме виділення часу на підготовку екіпажів і допоміжного персоналу. Залежно від ролі, для досягнення базових навичок може знадобитися 3-6 тижнів навчання.
Зростає ймовірність того, що Leopard 2 з’явиться в українському арсеналі, але будь-який вплив на поле бою буде залежати від кількості поставлених машин.
Фото: Міжнародний інститут стратегічних досліджень
Читайте також: Інтелектуальна війна: як в Україні планують розвивати оборонний комплекс
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!