Росіяни підірвали дамбу Каховської ГЕС: що відомо?

Семаковська Тетяна 09:55, 6 Червня 2023

Підрив 1e6e0

Сьогодні вночі, 6 червня, російські окупаційні війська здійснили підрив Каховської ГЕС. Внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає.

Про це інформує Укргідроенерго.

Станом на 9:00 6 червня рівень води в Каховському водосховищі стрімко знижується. Через це розпочалась евакуація населення з потенційних районів затоплення.

Евакуація населення

У Міністерстві внутрішніх справ України повідомили, що підрозділи Національної поліції та ДСНС Херсонської області підняли по тривозі для оповіщення та евакуації цивільного населення із потенційних зон затоплення на правобережній частині річки Дніпро.

Мова йде про: села Миколаївка, Ольгівка, Львове, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Понятівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон — острів Корабел.

Рівень води піднімається і всім, хто знаходиться у зоні небезпеки, необхідно:

  • вимкнути всі електроприлади;
  • взяти документи і речі першої необхідності;
  • подбати про близьких і домашніх улюбленців;
  • виконувати інструкції рятувальників та поліцейських.

Президент України Володимир Зеленський скликав Раду національної безпеки та оборони України.

«російські терористи руйнуванням дамби Каховської ГЕС лише підтверджують для всього світу, що їх треба вигнати з кожного куточка української землі. Жодного метра не можна їм залишати, бо кожен метр вони використовують для терору. Лише перемога України поверне безпеку. І ця перемога буде. Ані водою, ані ракетами, ані чим завгодно ще терористам не вдасться зупинити Україну.

 

Усі служби працюють. Скликав РНБО. Будь ласка, поширюйте лише офіційну та перевірену інформацію», — звернувся до громадян Володимир Зеленський.

Підрив1 5c806Зруйнована Каховська ГЕС. Фото: скріншот із відео з Офіційного каналу Президента

Чи є загроза для ЗАЕС?

Неконтрольоване зниження рівня водосховища є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС.

В Енергоатомі пояснили, що підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для ЗАЕС, проте ситуація контрольована.

«Внаслідок підриву рівень води в Каховському водосховищі стрімко знижується, що є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений: станом на 8:00 ранку рівень води становить 16,6 метра, і цього достатньо для потреб станції», — зазначили в держпідприємстві.

Енергоатом моніторить ситуацію і слідкує за діями окупантів на ЗАЕС разом з іншими міжнародними організаціями, що присутні на станції, зокрема, МАГАТЕ.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України підкреслили, що цей терористичний акт створив смертельну небезпеку для українських громадян у населених пунктах по обидва береги Дніпра, нижче Каховського водосховища. 

«Це беззаперечний акт екоциду та очевидний воєнний злочин, вплив якого виходить далеко за межі України і зачіпає екосистему всього Чорноморського регіону. Також цей злочин посилює загрозу ядерної катастрофи, оскільки наповнюваність прудів-охолоджувачів Запорізької атомної електростанції залежить від рівня води в Дніпрі», — наголосили в ГУР МО України.

У відомстві додали, що в квітні минулого року росіяни додатково замінували шлюзи та опори станції. На самій греблі окупанти встановили тентовані вантажівки з вибухівкою.

Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем прогнозує наслідки підриву Каховської ГЕС.

Підрив наслідки 27f21Наслідки підриву Каховської ГЕС. Інфографіка: Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем

Влада рф скасувала розслідування аварій на окупованих територіях за ТИЖДЕНЬ до підриву ГЕС

За тиждень до підриву Каховської ГЕС російська влада дозволила не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, що сталися внаслідок «воєнних дій» і терактів. Зокрема це рішення стосується і тимчасово окупованих територій, які росія вважає своїми.

Про це повідомило видання «The Insider», з посиланням на відповідну постанову від 30 травня, опубліковану на офіційному інтернет-порталі правової інформації рф.

Документ підписав голова російського уряду михайло мішустін, набув чинності з дня його опублікування 31 травня.

«До 1 січня 2028 року технічне розслідування аварій на небезпечних виробничих об’єктах та аварій гідротехнічних споруд, що сталися внаслідок воєнних дій, диверсій і терористичних актів, не проводиться», — йдеться у постанові.

Постанова росіян 9f88e

Згаданий пункт постанови. Фото: скріншот

Також у документі є пункти про те, що до 1 вересня 2023 року і до 1 березня 2024 року на об’єктах у самопроголошених «днр/лнр», у Запорізькій і Херсонській областях не діятиме частина пунктів російського закону «Про промислову безпеку небезпечних виробничих об’єктів» і «Про безпеку гідротехнічних споруд».

Це може бути черговим підтвердженням того, що росія планувала аварію і свідомо підірвала Каховську ГЕС.

Читайте також: Окупанти заборонили евакуацію мешканців затопленого лівого берега Дніпра

Нагадаємо, редакція «Бахмут IN.UA» зібрала контакти волонтерів та організацій, які допоможуть херсонцям виїхати на безпечну територію з Нової Каховки. Також публікуємо адреси прихистків.

Фото: скріншот

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Під Бахмутом Сили оборони взяли в полон зрадника зі Слов’янська

Микола Ситник 12:30, 15 Серпня 2023

Служба безпеки зібрала доказову базу на ще одного представника російських окупаційних угруповань, який воював проти України на Східному фронті. Бойовиком виявився мешканець Слов’янська. Військові контррозвідники СБУ спільно з Силами оборони взяли зрадника в полон під час контрнаступу поблизу Бахмута.

Про це повідомляє Служба безпеки України.

Незадовго до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну мешканець Слов’янська переїхав до Ставропольського краю. Правоохоронці встановили, що 24 червня 2022 року він добровільно підписав контракт на проходження військової служби у складі групи «Шторм-Z» 79-го мотострілецького полку зс рф.

Перебуваючи на посаді механіка-водія, фігурант брав активну участь у бойових діях проти Сил оборони в районі селища Берхівка Бахмутського району. Окрім того, для сповільнення контрнаступальних дій українських військ зрадник облаштовував ворожі блокпости та фортифікаційні укріплення навколо ворожих позицій. У липні 2023 року під час проведення контрнаступальних операцій українські захисники затримали бойовика. 

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили фігуранту про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Наразі він перебуває під вартою. Зловмиснику загрожує довічне позбавлення волі.

Читайте також: СБУ затримала російського агента, який хотів зірвати контратаки ЗСУ під Бахмутом

Нагадаємо, бахмутянин, який воював проти ЗСУ, проведе за ґратами 10 років.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Донецька обласна прокуратура

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Промо

ЗСУ продовжують рух на південному фланзі Бахмута, — Романенко

Микола Ситник 12:09, 15 Серпня 2023

Сили оборони продовжують наступальні операції поблизу Бахмута. За минулий тиждень ЗСУ звільнили 3 км² території на Бахмутському напрямку. Водночас окупанти прагнуть відновити втрачені позиції. Ворог стягнув під Бахмут велику кількість артилерії, дронів та особового складу.

Про це військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко розповів у інтерв’ю «24 Каналу».

Обстановка на флангах

Він зазначив, що росіянам, перекинувши резерви, вдалося зупинити просування Сил оборони на північних околицях Бахмута.

«Ворог перекинув резерви на північний фланг Бахмута й зупинив просування у районі Берхівки і Ягідного. Тому підрозділи ЗСУ перейшли до оборони, контратакують й ведуться такого роду бої», — повідомив військовий експерт.
Ситуація на північному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Генерал-лейтенант у відставці додав, що на південних околицях міста-фортеці українські воїни продовжують рух.

«На півдні Бахмута йде поступове, невелике просування, оскільки й туди противник перекинув свої резерви. Йдуть запеклі бої навколо Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки. У частину Кліщіївки наші війська вже зайшли, але повністю не звільнили. Зараз по цьому напрямку тривають запеклі бої. Ми ввели свої додаткові засоби. Йде напружена робота щодо подальшого просування», — підсумував Ігор Романенко.
Ситуація на південному фланзі міста. Фото: DeepStateMapLive

Читайте також: У Генштабі розповіли, де успішно наступають ЗСУ  

Нагадаємо, росіяни намагаються відбити втрачені позиції біля Кліщіївки.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Факти

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відеоА це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!