Вагітність — особливий період в житті кожного подружжя. Це не тільки новий етап в житті, але й своєрідне випробування для чоловіка та жінки, адже попереду чекають нові емоції та переживання. Як правильно підійти до планування вагітності, які аналізи потрібно здавати та коли вагітніти? На всі ці питання відповідає лікар акушер-гінеколог з багаторічним досвідом роботи Андрій Кулешов, який наразі працює в Броварах у Бахмутській лікарні.
Редакція «Бахмут. IN.UA» дізнавалася всі подробиці вдалої вагітності.
Підготовка до вагітності
Підготовка до вагітності — важливий етап, щоб все пройшло вдало та максимально комфортно для пари й майбутньої дитини, слід дбати про своє фізичне та ментальне здоров’я.
За словами Андрія Кулешова майбутній матері слід відмовитися від шкідливих звичок, як от паління чи вживання алкоголю, якщо жінка зловживала цим раніше. Також слід ретельно слідкувати за своїм харчуванням, не вживати шкідливу їжу на зразок бургерів, солодких газованих напоїв, піци, печива й загалом легкозасвоюваних вуглеводів. Натомість потрібно віддати перевагу свіжим фруктам, овочам, та їжі домашнього приготування.
Свіжі сезонні ягоди корисні для здоров’я. Фото: з відкритих джерел
Якщо в сім’ї є «улюблений мешканець», наприклад, кішка, то треба провести обстеження з приводу токсоплазмоза у майбутньої мами, пояснює лікар. Крім того, приділити увагу варто й психологічному здоров’ю, а за можливості зменшити вплив стресових ситуацій.
Враховуючи те, що під час війни це дуже складно, потрібно хоча б зменшити до мінімуму перегляд новин, якщо це не стосується близьких. Сім’ям постраждалих рекомендовано проводити бесіди з психологом.
«Війна звісно погіршує цей процес (ред. вагітність). Всі нервують, особливо ті вагітні, які стоять на обліку. Часто жінки мають ознаки недосипання, бо не можуть заснути вночі через обстріли чи повітряну тривогу, в цьому плані вагітним важче. В медичному інформаційному просторі почали проводити навчальні семінари для лікарів про вплив війни на репродуктивну систему жінки», — пояснює акушер-гінеколог.
Які аналізи потрібно здавати перед вагітністю?
Лікар-акушер запевняє, що якщо ґрунтуватися на міжнародні стандарти, то перед плануванням вагітності не потрібно здавати якихось додаткових аналізів. Але враховуючи ситуацію в країні, в яку потрапили майбутні батьки, потрібно звернутись до лікаря акушер-гінеколога й вже індивідуально зробити скажімо «план підготовки».
Що робити, якщо не вдається завагітніти?
Фахівець Андрій Кулешов розповідає, що в день в середньому до нього приходять 15 пацієнток, серед відвідувачів трапляються й ті жінки, які з певних причин не можуть завагітніти. Вони просять у лікаря порад щодо стану здоров’ю та радяться стосовно планування вагітності.
У сучасних реаліях, каже фахівець, чимало пацієнток вживають заспокійливі препарати, щоб зменшити рівень тривоги та стресу.
«За статистикою, якщо сімейна пара не може завагітніти, то проводяться дослідження та консультації як для чоловіка, так й для жінки. Ми проводимо «базові дослідження», надаємо консультації та рекомендації. Якщо на нашому рівні надання допомоги не вдається це вирішити — призначаємо, консультації у медичних установах: перинатальний центр, чи спеціалізований заклад, який займається репродуктивними технологіями», — пояснює акушер-гінеколог.
Один із поширених методів серед пар, які не можуть завагітніти — допоміжні репродуктивні технології (ДРТ), тобто штучне запліднення. Але на жаль є статистичний відсоток пар, яким така процедура також не гарантує батьківство, каже лікар.
Чи є правильний час для планування вагітності?
На думку лікаря немає «правильного» часу для планування малюка, однак зазначає фахівець, з віком подружжю може бути важче завагітніти. Тому, якщо є можливість й бажання мати дитину зараз — не слід відкладати цю справу у довгий ящик. Річ у тому, каже лікар, що з віком у жінки та чоловіка можуть додаватися проблеми зі здоров’ям, які ускладнюватимуть як процес запліднення, так і нагляд за вагітною.
Психологічна підготовка вагітних
Підготовка до пологів під час вагітності також проводиться, каже Андрій Кулешов. Насамперед приділяють увагу загальному стану жінки. Проводяться пізнавальні лекції, зокрема про важливість правильного харчування та фізичного навантаження вагітної.
Майбутнім мамам радять спробувати плавання в басейні, прогулянки на свіжому повітрі, такі активності не тільки підтримують фізичний стан, але й допоможуть розслабитися емоційно та зменшити тривогу.
Які книги можна читати майбутнім батькам?
Часто майбутні батьки стикаються з тим, що не знають відповіді на якісь питання, які є доволі загальними, або ж навпаки думають про виховання малюка й шукають поради на сумнівних ресурсах. Ми підібрали п’ять книг, які допоможуть розібратися з важливими питаннями.
Книга для вагітних. Фото: з відкритих джерел
Ольга Белоконь. «Я вагітна. Що далі?» — книга української гінекологині, яка дотримується принципів доказової медицини. Тут просто та чітко описані всі складні процеси, які відбуваються в організмі жінки. Фахівчиня відповідає на питання: що таке препарати з недоведеною ефективністю і який максимум обстежень має пройти кожна жінка, яка очікує дитину?
Вільям Сірс, Марта Сірс. «Ваша вагітність. Практичний порадник від зачаття до народження» — це своєрідна інструкція під час вагітності для батьків, книгу написали фахівці в галузі педіатрії. Тут є все про етапи розвитку дитини, раціон харчування мами та її емоційний стан.
Гантер Кларк-Філдс. «(не)Щасливе батьківство». Чесна книга про виховання дітей — часом бути батьками дуже нелегко, трапляються кризові ситуації, які потрібно вміти проходити. Як це зробити правильно? Відповіді знайдете у книзі.
Олена Березовська. «9 місяців щастя. Посібник для вагітних» — книга від фахової гінекологині допоможе жінкам пройти усі 9 місяців «очікування» без страху та зайвих проблем.
Катя Бльостка. «Матера вам не наймичка, або Чому діти це — прекрасно…», — остання книга, це гумористичний погляд на материнство, в усіх батьків бувають складні моменти, однак авторка запевняє — це нормально. Під час прочитання книги сміятися буде вся родина, бо тут є життєві кумедні приклади з буднів мам й тат.
Фото: «Бахмут. IN.UA»
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!