З приходом морозів в соціальних мережах почала з’являтися інформація про загибель військових та цивільних від обмороження. Чи є зафіксовані випадки в Бахмуті та як допомогти людини при переохолодженні, читайте в нашому матеріалі.
У січні, коли температура опустилась нижче нуля, в місцевих Телеграм каналах почала розповсюджуватись інформація про смерті цивільного населення в Бахмуті через обмороження. Ми запитали, чи були такі випадки, у Олени Молчанової, лікарки Центру первинної допомоги Бахмута, яка досі залишається в Бахмуті, щоб надавати медичну допомогу місцевим.
Пані Олена запевнила, що випадків смертей від обмороження в Бахмуті не зафіксовано, та за медичною допомогою люди також не звертались.
Можливо, проблема в тому, що випадки обмороження стались в районах, з яких неможливо виїхати та заїхати.
Обмороження у ворогів
Також, багато інформації шириться про обмороження кінцівок у росіян, які атакують під Бахмутом, та у наших військових, через погіршення погодних умов. Але ворожих втрат в п`ять або навіть шість разів більше:
“Дуже холодно, намагаємося рухатися, а тим хто чергує на статичних позиціях, звісно, важче. У нашого батальйону є втрати, але не катастрофічні, стоїмо на позиціях вже третій місяць після ротації, і я оцінюю наші втрати як 1 до 5 або навіть 1 до 6, тобто втрати атакуючого ворога вшестеро більші. Проте, з нашого боку вмирає цвіт України, а з їхнього – непотріб”, – про це розповів боєць батальйону “Свобода” НГУ Ярослав Лисенко в ефірі Апостроф TV.
Як запобігти обмороженню?
Людина на вулиці зимою. Фото: ілюстративне, Pixabay
Під час війни, взимку, важливо пам’ятати про основні симптоми переохолодження та розуміти, як за потреби надати першу допомогу собі чи оточуючим. Міністерство охорони здоров’я оприлюднило поради, як запобігти переохолодженню та обмороженню, а також, що робити якщо воно вже сталось.
Перше що треба знати це симптоми загального переохолодження:
- Спочатку в постраждалого з’являються лихоманка, слабкість, втома й сонливість, розвивається дрібне тремтіння м’язів і «гусяча шкіра».
- Якщо несприятливі фактори продовжують діяти, холодове тремтіння досягає максимуму, з’являється поверхнева гіпотермія (зниження температури/охолодження), сонливість починає переходити в розлад свідомості.
- Якщо ж холодове тремтіння пригнічується, це свідчить про дуже небезпечну гіпотермію, яка може призвести до зупинки дихання та серця. На цьому етапі вкрай важливо терміново надати допомогу — без неї людина може померти.
Місцеве або локальне обмороження розвивається поступово:
1 ступінь — відчуття оніміння, поколювання, обпечення.
2 ступінь — поява пухирців із прозорим вмістом.
3 ступінь — змертвіння всіх шарів шкіри.
4 ступінь — некроз шкіри і м’язів. Це найважчий стан, лікування та реабілітація може тривати довго.
Читайте також: «Одяг — це важлива частина життя»: як Олена Хизуненко допомагає бахмутянкам розпочати нове життя
Для того, щоб, не допустити виникнення переохолодження необхідно:
- Одягатися в кілька шарів вільного теплого одягу. Повітря, що потрапляє між шарами одягу, діє як ізоляція від холоду. Варто носити вітрозахисний і водонепроникний верхній одяг, щоби захиститися від вітру, снігу та дощу.
- Обирати спідню білизну, яка відводить вологу від шкіри. Краще відмовитися від бавовняної, адже вона поглинає вологу.
- Змінювати мокрий одяг якомога швидше.
- Носити капелюх або пов’язку, яка повністю закриває вуха. Важкі вовняні або вітрозахисні матеріали є найкращими головними уборами для захисту від холоду.
- Носити рукавиці, а не рукавички. Рукавиці забезпечують кращий захист.
- Носити шкарпетки та устілки, які добре сидять, відводять вологу та забезпечують ізоляцію.
- Шукати тепле укриття, якщо ви помітили ознаки обмороження.
Дуже важливо відмовитися від алкоголю, якщо ви плануєте бути на вулиці в холодну погоду. Алкогольні напої змушують організм швидко втрачати тепло. Кращий спосіб зігрітись, аніж алкоголь, є фізичні вправи. Саме вони можуть допомогти.
Читайте також: Окопні свічки, дрони та акумулятори: як допомогти армії своїми руками
Що робити у випадку обмороження?
Чай. Фото: ілюстративне, Pixabay
Надаючи першу медичну допомогу постраждалому з холодовою травмою чітко дотримуйтесь порядку надання допомоги, затвердженого МОЗ України:
Перед наданням допомоги переконайтеся у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого. Тільки тоді можна перейти до наступного кроку, а саме припиненню дії низької температури на постраждалого. Головне та найперше, якщо у вас є мобільний зв’язок, заспокойте постраждалого та викличте екстрену медичну допомогу й дотримуйтеся вказівок диспетчера;
Якщо в постраждалого ознаки загального переохолодження:
По можливості, перемістіть людину в тепле приміщення та зніміть із неї холодний, вологий одяг. Якщо людина при тямі, дайте їй безалкогольні теплі напої.
Якщо в постраждалого ознаки відмороження:
Перемістіть людину в тепле приміщення та обережно, без зусиль зніміть із постраждалого холодний, вологий одяг та взуття та якщо постраждалий при тямі, дайте безалкогольні теплі напої. Необхідно накласти на уражені ділянки тіла чисті, стерильні, сухі марлеві пов’язки без здійснення додаткового тиску на шкіру.
Дуже важливо! Не масажуйте й не розтирайте уражені ділянки, не застосовуйте місцеві джерела тепла та не пошкоджуйте наявні на місці обмороження міхурі.
При погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги.
За можливості зберіть у постраждалого чи оточуючих максимально можливу інформацію щодо обставин отримання травми. Всю отриману інформацію передайте фахівцям бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру.
Фото: Pixabay
Читайте також: У Бахмутських пунктах обігріву можна буде зарядити телефон і поїсти
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!